Αναπαραγωγή Τα πρωτα αυγα απο το πρωτο μου ζευγαρι καναρινια

Εγγραφή
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
616
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Φετος πηρα το πρωτο ζευγαρι καναρινιων και εχω και τα πρωτα μου αυγα αλλα σημερα ειναι η 14η μερα και δεν εχω νεα. Τι να κανω; Κανενας παλιος να με βοηθησει; 😱
 
καλως ηρθες Βασιλικη! Γραψε το ιστορικο των πουλιων. Ο αρσενικος ειναι πυρομενος. Απο ποτε αρχησες να μετρας μερες;τα πουλια ειναι μεσα στο σπιτι η εξω;δοσε οσες πιο πολλες πληροφοριες μπορεις για να προσπαθησουμε να σε βοηθησουμε
 
καλησπερα γιωργο

τα καναρινια τα εχω μεσα στο σπιτι εχει κανει 3 αυγα κ εκανε το 1ο αυγο στις 27 Νοεμβριου αρα σημερα νομιζω οτι θα εσκαγε το 1ο αυγο δεν ξερω αν ειναι πυρωμενος ο αρσενικος δεν εχω πειραξει τα πουλια απο τοτε που αρχισε να φτιαχνει η θυληκια την φωλια της
 
μπορεις να δεις με ενα φακο αν εχουν πουλια τα αυγα...
αλλα περιμενε μερικες μερες ακομα...
εμενα περυσι μου εβγαλε το 1ο την 17η μερα
 
Αυτο σημαινει οτι ειναι γονιμοποιημενα! Αλλα για τις 14 μερες δεν ειναι φυσιολογικο το πρωτο να ναι μεχρι την μεση! Εκτος κι αν ερχισε το κλωσσημε απο το τελευταιο αυγο! Υπηρξε μηπως καποια μερα που σταματησε το κλωσσημα για αρκετη ωρα;
 
Βασιλική μου καλησπέρα. Μετράμε 13 μερες από την μερα που έκατσε η κανάρα να κλωσσήσει, και συνηθως περιμενουν να γεννήσουν όλα τα αυγά και μετά κάθονται να κλωσσήσουν κανονικά. Οποτε ξεκίνησε το μέτρημα με την γέννηση του τελευταιου αυγού. Μην απογοητεύεσαι... Αν παρείχες την καταλληλη διατροφή στα πουλάκια σου, πιθανων και να δεις απογόνους.
Βεβαια η εποχή δεν είναι η καταλληλη για αναπαραγωγή. Διαβασε με προσοχή τα θέματα που αφορουν την αναπαραγωγή και την διατροφή που πρέπει να ακολουθεί το ζευγάρι και οι νεοσσοι.
Αν δεν βγαλουν πουλάκια, καλο θα ηταν να αφήσεις το ζευγάρι να ξεκουραστεί μετα την επίπονη περίοδο της πτερρόροιας, να δυναμώσουν, χώρισε τα σε ξεχωριστα κλουβια και την Ανοιξη που είναι η καταλληλη εποχή, βαλτα μαζί να ζευγαρωσουν κανονικά.

Αν παλι βγουν πουλάκια, δίνε καθημερινά σφοχτοβρασμενο αυγό ή αυγοτροφή συσκευασμένη για νεοσσσούς και σουπιοκόκκαλο.

Ενημερωσε μας για την συνέχεια!
 
Back
Top