Αναπαραγωγή Τα πρώτα μου δύο μωρά παραδείσια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nickzaxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nickzaxi

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Λάρισα
Μπορεί κάποιος να μου πεί τι να κάνω; Χθές γεννήθηκαν τα πρώτα δύο παραδείσια απο τα 4 αυγά που είχαν, σπάσανε τα δύο. Το ένα ζεί και νομίζω ότι μεγάλωσε αρκετά σε 30 ώρες ζωής το άλλο δέν τα κατάφερε.. Το πρόβλημα είναι ότι το ζευγάρι συνεχίζει να κλωσσάει τα άλλα δύο αυγά αλλα και να ταίζουν το μικρό τους. Μήπως πρέπει άν μέχρι αύριο δέν σπάσουν να τα βγάλω απο τη φωλιά όπως μου είπαν ή να περιμένω περισσότερο;
 
παραδεισια δεν εχω αλλα απο τα καναρια θα σου ελεγα να τα αφησεις ετσι οπως ειναι λιγες μερες ακομα εξαλλου και η μανα ξερει αν τα αυγα ειναι ασπορα η οχι μπορει να τα πεταξει μονη της η νατα σπασει κιολας
 
Αναλόγως πότε γεννήθηκαν τα αυγά. Λογικά αφού γεννούσαν κάθε μέρα από ένα μπορούν να έχουν και 4 ημέρες διαφορά το πρώτο από το τελευταίο οπότε άστα 2-3 μέρες. Έτσι κι αλλιώς δεν σου προκαλούν κάποιο πρόβλημα εκεί που είναι. Οι γονείς κάθονται ακόμη και να μην έχουν αυγά για να ζεσταίνουν το μικρό. Αυγό τους έβαλες για να ταΐζουν;
 
Ευχαριστώ για τις οδηγίες, τα αυγά γεννιόταν ένα ανα ημέρα, αυγό για τροφή έβαλα αλλα δέν το ακούμπησαν! Θα δοκιμάσω πάλι αύριο
 
Αν δεν το τρώνε δοκίμασε το τριμμένο στον τρίφτη και ρίξε και μερικούς σπόρους μέσα για να τα δελεάσεις. Άλλη λύση είναι έτοιμη αυγοτροφή για εξωτικά.
 
επιασε το κόλπο μας.. Το εξαφανίσαν το τριμμένο αυγό με γαρνιρισμα σπόρων! Τα άλλα δύο αυγά δέν σπάσανε ακόμη 48 ώρες μετά το πρώτο! Στη Λάρισα που είμαι η θερμοκρασία έχει πέσει αρκετά περίπου στους 10 βαθμούς τη νύχτα, υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι πρόβλημα για τους νεοσούς και με δεδομένο ότι ακόμη τα αφήνω έξω όλο το 24ωρο; Ευχαριστώ και πάλι
 
Φίλε nickzaxi, σε κάποιο ποστ είχα διαβάσει οτι αντέχουν μέχρι τους 12 βαθμούς. Δεν μπορεσα να το βρω δυστηχώς.
Δεν ξέρω αν έχει σχέσει βέβαια με τα αυγά που δεν σκάσανε.
 
Φίλε nickzaxi, σε κάποιο ποστ είχα διαβάσει οτι αντέχουν μέχρι τους 12 βαθμούς. Δεν μπορεσα να το βρω δυστηχώς.

Γιωργο λογικα αυτο το θεμα θα εννοεις ε;https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-για-παραδείσια.6867/ . Που αναφερει για τη θερμοκρασια των zebra finches. Γενικα παντως εγω δεν ειμια υπερ το να τα εχουμε εξω, βασικα ιδιως το χειμωνα. Τελοσπαντων.
εγω κατι αλλο θα ηθελα να ρωτησω τον nickzaxi. Το μικρο που δε τα καταφερε δυστυχως τι απεγινε;εννοω το αφησες μεσα στη φωλιτσα, το εριξαν κατω οι γονεις; Γιατι εαν εχει παραμεινει μεσα καλο θα ηταν να το βγαλεις απο τη φωλια. Εγω σε ενα που ειχε σπασει κ ειχε πεθανει μετα η θηλυκια το καθαριζε κτλ αλλα φοβηθηκα κινδυνο μολυνσεως κ θελοντας κ μη επιχειρησα να το αφαιρεσω κ τελικα τα καταφερα.
 
Το μικρό που δεν έζησε είναι στη φωλίτσα και το έχουν βάλει στην άκρη της, είναι πολύ δύσκολο να το βγάλω εκτός αν αφαιρέσω όλη τη φωλιά απο το κλουβί και την ξανατοποθετήσω στη θέση της. Σε αυτή την περίπτωση όμως φοβάμαι μήπως τα ανησυχήσω ιδιαίτερα και δεν συνεχίσουν το "έργο τους".
Προς το παρόν λέω να αφήσω και το κλουβί έξω για τον ίδιο λόγο μιάς και είναι έξω απο τον Απρίλιο συνεχόμενα μέρα και νύχτα στο ίδιο σημείο. (Το κατεβάζω μόνο για καθαριότητα) Άς ελπίσω ότι θα ανεβεί λίγο η θερμοκρασία.. Αυτή τη στιγμή ώρα 2μμ εξωτερική θερμοκρασία 12 C
 
καλο θα ταν να τα βαλεις μεσα αν σου ειναι ευκολο! Το ψωφιο να το βγαλεις αμεσως! Τα μικροβια θα κανουν παρτυ! Κι ετσι θα κυνδινευσεις και τα αυγα και το αλλο μικρο!
 
Afto einai ali mia fora ena post pou den pistebo afto pou diabaso.

Metrisa tora meza mou mexri 18...19...20 kai tora apantao alios pali elege kapios " aftos me tis ironies tou "

Afto to nekro fefgei AMESOS apo tin folia, den kindinebei mono o mikros, kindinebei kai to zefgari. Elenxo folias ginete mia fora tin mera. Gia fantasou na ksekinisoune, oxi ta bakteries, ta skoulikia na kanoune party meza stin folia. Re pedia giati balete folies na kanoune mikra an den akoloutheite toulaixston ta basika pragmata.
 
Αφαιρέθηκε το ψόφιο επανατοποθετήθηκε η φωλιά στη θέση της και ευτυχώς συνεχίζουν να ταίζουν και να κλωσσάνε ταυτόχρονα. (είχε και μια κουτσουλιά που δεν μπόρεσα να αφαιρέσω επειδή ήταν μπλεγμένη με τα νήματα ελπίζω να μήν είναι πρόβλημα) Το υπάρχον μικρό είναι πλέον σε μέγεθος τριών αυγών και το ερώτημα τώρα είναι εάν αύριο θα πρέπει να αφαιρέσω και τα αυγά στην περίπτωση που δεν σπάσουν εφόσον θα έχουν περάσει 3 μέρες απο τη γέννηση των δύο πρώτων;
 
Καλα εκανες κ το εβγαλες. Κοιτα οσον αφορα τις κουτσουλιες δεν υπαρχει τοσο μεγαλο θεμα. Ιδιως οταν βγουν τα υπολοιπα μικρα-μαλλον εαν βγουν- εκει να δεις κουτσουλιες. Αναγκαστικα θα κανουν κουτσουλιες μεσα στη φωλια κ θα δεις κατι εντυπωσιακο αργοτερα. Τα μικρα θα ανεβαινουν προς την ακρη της φωλιας κ εκει θα τις κανουν. Εχει πολυ πλακα.
τα αυγα γνωμη μου ειναι να τα αφησεις ωσπου να σιγουρευτεις οτι θα εχει παρελθει αρκετο χρονικο διαστημα, κ θα ειναι σιγουρα ασπορα. Εγω τα ειχα για καιρο μεσα στη φωλια χωρις να δημιουργηθει καποιο θεμα. Μη σε αγχωνει αυτο το θεμα. Οταν περασει αρκετος καιρος απο την ημερα που εκαναν το τελευταιο αυγο,τοτε επιχειρησε να τα βγαλεις απο τη φωλια κ να τα πεταξεις η νατα σπασεις καπου μακρια απο το μερος που ειναι τα πουλακια.
 
Για την ιστορία αφαιρέθηκαν σήμερα 6 μέρες μετά τη γέννηση του πρώτου μικρού και τα δύο εναπομείναντα αυγά τα οποία διαφέρουν δηλαδή το ένα φαίνεται αρκετά μαύρισμένο στο εσωτερικό του ενώ το άλλο είναι εντελώς λευκό
 
Αν έκανες ωοσκόπηση, το αυγό που φαίνεται μαύρο, έχει περιεχόμενο, αλλά δεν ξέρουμε αν είναι ζωντανό. Το λευκό μάλλον είναι άσπορο.:)
 
Έξι μέρες μετά ακόμη και να είχε κάτι δεν θα μπορούσε να μεγαλώσει το μικρό λόγω διαφοράς ηλικίας με το πρώτο. Αλλά το πιο πιθανό είναι αυτό που ήταν σκούρο να είχε νεοσσό ο οποίος για κάποιο λόγο δεν μπόρεσε να εκκολαφτεί. Σωστά τα έβγαλες, το μικρό σου τί κάνει;
 
Δέν έσπασα τα αυγά, τα έχω κρατήσει. Το μικρό είναι πλέον 7 ημερών και μεγαλώνει πολύ γρήγορα! Χθές παρατήρησα ότι έβγαζαν μέρος των νημάτων με τα οποία είχαν φτιάξει τη φωλιά τους και ανησύχησα μήπως και συμβαίνει αυτό επειδή πήρα τα αυγά, ωστόσο συνεχίζουν κανονικά το έργο τους με το μικρό που τους απέμεινε.
 
Back
Top