Παρουσιάζω Τα πρώτα μου παπάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jim11
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jim11

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
29
Πόλη
Τρίκαλα
Σας παρουσιάζω τα πρώτα μου παπάκια. Η εκκόλαψη έγινε 15 ημέρες απο κότα κλώσσα και 20 ημέρες στην εκκολαπτική επειδή η κλώσσα τα παράτησε.Απ'το γεγονός ότι κάνανε 35 ημέρες να εκκολαφθούν μήπως σημένει ότι είναι χηνόπαπιες;

View media item 883
 
Σας παρουσιάζω τα πρώτα μου παπάκια. Η εκκόλαψη έγινε 15 ημέρες απο κότα κλώσσα και 20 ημέρες στην εκκολαπτική επειδή η κλώσσα τα παράτησε.Απ'το γεγονός ότι κάνανε 35 ημέρες να εκκολαφθούν μήπως σημένει ότι είναι χηνόπαπιες;
Πανέμορφα...
Τέλεια και πιστή παρέα... Να τα χαίρεσαι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jim11
Πολύ όμορφα μωράκια να τα χαίρεσαι!
Για το είδος δεν γνωρίζω, περίμενε κάποιους άλλους :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: jim11
Απ'το γεγονός ότι κάνανε 35 ημέρες να εκκολαφθούν μήπως σημένει ότι είναι χηνόπαπιες;
δες εδώ λογικά χηνόπαπιες αλλα δεν αποκλείεται και πάπιες... ότι και να είναι όμορφα είναι και θα γεννάνε αυγά κανονικά οπότε δεν έχεις πρόβλημα :)
 
Ναι είναι σίγουρα χηνόπαπιες (Muscovy ducks). Aυτό που το υποδεικνύει είναι η γαμψή άκρη του ράμφους τους που μόνο τα χηνοπαπάκια έχουν. Στα κοινά παπάκια το ράμφος είναι στρογγυλεμένο στην άκρη του. Τα αυγά που τα βρήκες και δεν ξέρεις τους γονείς;
 
Ναι είναι σίγουρα χηνόπαπιες (Muscovy ducks). Aυτό που το υποδεικνύει είναι η γαμψή άκρη του ράμφους τους που μόνο τα χηνοπαπάκια έχουν. Στα κοινά παπάκια το ράμφος είναι στρογγυλεμένο στην άκρη του. Τα αυγά που τα βρήκες και δεν ξέρεις τους γονείς;
Φοίβο τα αυγά τα πήρα από ένα σπίτι που πέρναγα τυχαία και είδα χήνες στην αυλή. Μπήκα και τους ζήτησα αυγά και μαζί με αυτά της χήνας μου δώσανε και 10 πάπιας αλλά εκείνη την στιγμη δεν έτυχε να τις δώ. Τελικά βέβαια τα αυγά της χήνας ήταν όλα άσπορα δυστυχώς και ήταν και αφρικανικές αλλά δεν πειράζει γιατί και τα παπάκια είναι τέλεια!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Το πρώτο μας μπάνιο!
 
jim δεν κανει τοσο μικρα να κανουν μπανιο! Δεν τους κανει καλο και ειναι ευκολο να αρρωστησουν και θα σου πεθανουν...
 
jim δεν κανει τοσο μικρα να κανουν μπανιο! Δεν τους κανει καλο και ειναι ευκολο να αρρωστησουν και θα σου πεθανουν...

Σε τόσο ρηχό νερό και με τόση ζέστη γιατί δεν κάνει; Και τα δικά μου έκαναν μαζί με τη μάνα τους. Αν είχαν γεννηθεί στη φύση η πάπια θα τα πήγαινε στο νερό απο την πρώτη ημέρα τους.
 
ετσι μου εχουν πει... ιδιως τις πρωτες 3 βδομαδες ειναι πολυ ευαισθητα ακομα και ενα αερακι μπορει να τα αρρωστησει... εγω τις χηνες και τις παπιες μου δεν τις βαζω στο νερο μεχρι να αλλαξουν πουπουλα...
 
Back
Top