Φροντίδα Τα σκεπάζω και κάνουν πάρα πολύ φασαρία

Μάικ 1908

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους. Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.. Εγώ τα βράδια επειδή τα καναρινακια μου τα εχω μέσα τα σκεπάζω για να κοιμούνται από της 7-7:15. Το περίεργο της υπόθεσης όμως είναι ότι όταν τα σκεπάζω ο Λάκης αρχίζει και κελαηδάει πάρα πολύ μέχρι της 9-9:30 και μετά σταματάει.. Στο δωμάτιο υπάρχει φως μέχρι 11+ το βράδυ γιαυτό τα σκεπάζω αλλά όχι τελείως.. Δηλαδή πχ το φως είναι δεξιά το σκεπάζω από την δεξιά πλευρά προς την αριστερή.. Αλλά στην αριστερή αφήνω την πλευρά για να μην σκάσουνε. Εκείνο το μέρος είναι ο τείχος οπότε δνε βλέπουν ανθρώπους ή κάτι. Τι θα μπορώ να κάνω; Να τα αφήσω έτσι ή να αλλάξω κάτι. Ευχαριστώ
 
Δοκίμασε να σκεπάσεις γύρω γύρω το κλουβί για να είναι σκοτεινά και άφησε λίγο ανοιχτά στο κάτω μέρος τη μια πλευρά για αέρα. Το ύφασμα έτσι κι αλλιώς αφήνει αέρα να περνάει. Αν η μια πλευρά είναι ανοιχτή βλέπουν το φως οπότε λογικό να μη κοιμούνται.
 
user20443 είπε:
Δοκίμασε να σκεπάσεις γύρω γύρω το κλουβί για να είναι σκοτεινά και άφησε λίγο ανοιχτά στο κάτω μέρος τη μια πλευρά για αέρα. Το ύφασμα έτσι κι αλλιώς αφήνει αέρα να περνάει. Αν η μια πλευρά είναι ανοιχτή βλέπουν το φως οπότε λογικό να μη κοιμούνται.
Α οκ κατάλαβα. Ευχαριστώ
 
Άνοιγμα αφήνω εκεί που είναι η ποτίστρα (και περιμετρικά στο κάτω μέρος ανάλογα με το μέγεθος του πανιού κάθε φορά), επειδή όταν ακουμπάει πάνω το πανί με κάποιο τρόπο τραβάει νερό από εκεί που είναι η ένωση των δυο κομματιών της και μουσκεύει, έχετο υπόψη κι αυτό.
Γενικά επειδή εξαρτάται και από το πανί πόσο σκιά κάνει, θα καταλάβεις και μόνος σου πόσο πρέπει να τα σκεπάζεις, νομίζω οτι το φως που χρειάζονται είναι τόσο όσο να ξεχωρίζουν που είναι κάθε τι στο κλουβί τους.
 
user20443 είπε:
Άνοιγμα αφήνω εκεί που είναι η ποτίστρα (και περιμετρικά στο κάτω μέρος ανάλογα με το μέγεθος του πανιού κάθε φορά), επειδή όταν ακουμπάει πάνω το πανί με κάποιο τρόπο τραβάει νερό από εκεί που είναι η ένωση των δυο κομματιών της και μουσκεύει, έχετο υπόψη κι αυτό.
Γενικά επειδή εξαρτάται και από το πανί πόσο σκιά κάνει, θα καταλάβεις και μόνος σου πόσο πρέπει να τα σκεπάζεις, νομίζω οτι το φως που χρειάζονται είναι τόσο όσο να ξεχωρίζουν που είναι κάθε τι στο κλουβί τους.
Ναι οκ κατάλαβα απλά φοβάμαι πως αν τα σκεπάσω πολύ μην μου σκάσουν
[automerge]1585471669[/automerge]
Αυτο που πρεπει ειναι να αλλαξει το δωματιο που τα εχεις Κωστα, δεν γινεται να βρισκονται σε ενα δωματιο που ως τις 11+ υπαρχει φως και γινεται φασαρια.
Μα το θέμα είναι πως το άλλο μέρος που μπορώ να τα βάλω είναι το μπαλκόνι το οποίο είναι κλειστό με ναυλον αλλά κάνει κρύο. Γενικά άλλο χώρο στο σπίτι δνε έχω πουθενά πέρα από το υπνοδωμάτιο. Αυτό είναι το πρόβλημα και ιδικά τώρα που έχει κάνει αυγά δεν θέλω να τους αλλάξω μέρος.. Έχει κάνει είδη 2 και περιμένω να σηκωθεί να δω μήπως έχει κάνει και τρίτο 😊
 
το άλλο μέρος που μπορώ να τα βάλω είναι το μπαλκόνι το οποίο είναι κλειστό με ναυλον αλλά κάνει κρύο.
Αν δε μιλάμε για θερμοκρασίες κάτω των 20 βαθμών από το μηδέν, τότε θα είναι μια χαρά. Αν μιλάμε για μπαλκόνι στην Αθήνα και μάλιστα με νάιλον, τότε μιλάμε για συνθήκες πολύ καλύτερες από αυτές του σαλονιού σου, όσον αφορά τη διαβίωση των καναρινιών.
 
Αν δε μιλάμε για θερμοκρασίες κάτω των 20 βαθμών από το μηδέν, τότε θα είναι μια χαρά. Αν μιλάμε για μπαλκόνι στην Αθήνα και μάλιστα με νάιλον, τότε μιλάμε για συνθήκες πολύ καλύτερες από αυτές του σαλονιού σου, όσον αφορά τη διαβίωση των καναρινιών.
Η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι είναι πολύ καλύτερη από έξω.. Έξω την νύχτα επειδή έχει πολύ κρύο θα έχει γύρω στους 15 βαθμούς. Γενικά παντός την νύχτα εγώ πχ κρυώνω.. Μέσα στο σπίτι έχει πολλούς παραπάνω βαθμούς. Τα φοβάμαι έξω πως θα κρυώνουν.
 
Έξω την νύχτα επειδή έχει πολύ κρύο θα έχει γύρω στους 15 βαθμούς.
15 βαθμοί τη νύχτα δεν είναι πολύ κρύο και για τα καναρίνια. Το αντίθετο μάλιστα. Πολύ κρύο είναι στους μείον 20.

Γενικά παντός την νύχτα εγώ πχ κρυώνω
Όλοι μας πιστεύω, μόνο που εδώ δεν μιλάμε για μας αλλά για τα καναρίνια.

Μέσα στο σπίτι έχει πολλούς παραπάνω βαθμούς
Αυτό φοβάμαι. Υπάρχουν χρόνια προβλήματα των πουλιών που ξεκινούν από τους πολλούς παραπάνω βαθμούς και τον πολύ περισσότερο σε διάρκεια φωτισμό που υπάρχει στους χώρους που κατοικούν οι άνθρωποι. Κάποια από αυτά τα προβλήματα προκαλούν ασθένειες που ταλαιπωρούν άδικα και μας και τα πουλιά μας.

Αν θέλεις τη γνώμη μου, προσωπικά δεν θα έβαζα για κανένα λόγο πουλιά μέσα στον ίδιο χώρο που μένουμε εμείς. Δεν σου λέω να το κάνεις κι εσύ ή όχι. Ειδικά τώρα που τα πουλιά σου βρίσκονται σε αναπαραγωγή, δεν πρέπει να τα μετακινήσεις. Απλά ανέφερα κάποια πράγματα γενικά, για ενημερωτικούς λόγους.
 
Ναι οκ κατάλαβα απλά φοβάμαι πως αν τα σκεπάσω πολύ μην μου σκάσουν
[automerge]1585471669[/automerge]

Μα δε θα τα σκεπάσεις αεροστεγώς, θα αφήσεις κάπου ένα άνοιγμα και περιμετρικά κάτω όσο κενό αφήνει το πανί... Ε φαντάζομαι δε θα τα σκεπάζεις με φλοκάτη 🙂 κάτι σκούρο απλά για το φως θέλουν, αν η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι είναι καλή, δε χρειάζεται να είναι χοντρό πανί.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top