Αναπαραγωγή Τα τρία μικρά Gouldianάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης krisp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

krisp

PB New Member
Εγγραφή
18 Δεκ 2012
Μηνύματα
139
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Από μικρός, σχεδόν όσο θυμάμαι, δεν υπήρξε περίοδος που να μην έχουμε καναρίνι στο σπίτι, άλλοτε καρδερίνα(=τουρκοπούλα) για κάποια περίοδο. Πάντα ήθελα να ζευγαρώσω κάποιο από τα καναρίνια μου, είχα δοκιμάσει μια-δυο φορές με πλήρη αποτυχία. Η πρώτη επιτυχημένη μου αναπαραγωγή σε πτηνό ήρθε στο μαγαζί που δούλευα όπου σε κλούβα με αρκετά ζεμπράκια ένα ζευγάρι είχε καταφέρει να μεγάλωσε ένα πουλάκι...
Το χειμώνα όμως ήρθε στα χέρια μου ένα ζευγάρι Gouldian finches ο Αδάμ και η Εύα, ήξερα ότι είχαν κάνει ήδη άλλα τρια πουλιά την ίδια χρονιά και γνωρίζοντας λίγο τις ιδιαιτερότητές τους, λέω χαλαρά φέτος να προσαρμοστούν αν βγει κάτι έχει καλώς...
DSC_0403_zps0pduixzv.jpg

κάτω δεξιά ο Αδάμ, κάτω αριστερά η Εύα η οποία έχει μαύρο κεφάλι

το πρώτο μικρό που επιχειρεί να καθίσει στην άκρη της φωλιάς και ο πατέρας:
049743bb-1732-4530-b9f4-4f4371383a49_zpsubbpj6ma.jpg

DSC_0422_zpsvegaf5jr.jpg


εδώ πρέπει να είναι το πρώτο τους μπάνιο, προσέξτε διαφορά το μεσαίο που βγήκε με μπλε σώμα:
97f6a834-6330-44a0-9a6f-09f1c4ade17b_zpsro14a2sw.jpg


και σιγά σιγά άρχισαν να αλλάζουν μορφή μέχρι τώρα που είμαστε στα καλύτερά μας.

θηλυκό με πράσινο σώμα και μαύρο κεφάλι:
3db25065-39b4-4a6a-927b-d2e897c62a68_zpsqyb2dsb9.jpg
836ba400-44fc-4995-af50-ffc5ba97b31c_zpspe4gziip.jpg
a90d2d85-0d87-4550-be44-e8199d295869_zpsz79klck9.jpg


θηλυκό με πράσινο σώμα αλλά κόκκινο κεφάλι:
93cae8a0-81c2-4853-95e5-2ee706877c58_zpsko1w1w15.jpg
2652549a-71ad-4b91-953d-aa770dd8a10c_zpsvuqibx3f.jpg
7d0c5dc4-4679-4009-b66c-026735713d94_zpsj4ywfjmf.jpg
7335d9f7-b5e3-4abc-bef7-2d22ec9a2cf0_zpsxerpgohc.jpg


και το αρσενικό με μαύρο κεφάλι αλλά μπλε σώμα που, κάτι το χρώμα, κάτι η πολυλογία έδωσαν το όνομά του, Twitter:
e984cecf-8d8f-4526-8e7b-f4ea92dc74eb_zpssss9ocin.jpg
91e3857e-f437-4cc8-b273-e20fa105cade_zpsrcr6bbfb.jpg
c7a1b577-a1f4-48d7-b1dd-7287e30ac2f9_zpsgmt5bta4.jpg
1bc39771-0293-47fa-ac51-c3cf93767e24_zpskjqvfgzl.jpg
 
Υπέροχη παρουσίαση.
Είναι τρομερό πως από "ασχημοπαπα" γίνανε κύκνοι.
Πραγματικά φοβερό! Νόμιζα οτί γεννιούνται έτοιμα, πλουμιστά και αλλόκοτα!
Τώρα ξέρω πως είναι ακόμη πιο αλλόκοτα👎! Καλή φάση!
Μπράβο Χρήστο, πανέμορφα👍.
 
Πω πω ούτε εγώ ήξερα πως αλλάζουν τόσο πολύ! Ζήλεψα λιγάκι.. Να τα χαίρεσαι και να σου ζήσουν! Πολύ ιδιαίτερα τα μικρά που βγάλανε! Πάντα υγεία να έχουν! Θα τα κρατήσεις και τα 5? :)

*Φίλε μου τις πατήθρες τους άλλαξε! Αυτές:
[x]
θεωρώ είναι πιο κατάλληλες για τα πόδια τους!
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Η όλη διαδικασία του πως θα είναι η τελική εικόνα είναι όλα τα λεφτά.

alicedros , θα κρατήσω τους γονείς και τον Twitter, έχω βάλει αγγελία για να του βρω νύφη..
Όσο για τις πατήθρες, το έχω στα υπ' όψιν θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή..
 
Όλα τα πεταρούδια αφού απογαλακτιστούν τα μεταφέρω στην κλούβα πτήσης μέχρι να βάλουν χρώμα και με ανάλογη διατροφή. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για την σωστή ανάπτυξη και την υγεία τους. Ειδικά για τα θηλυκά. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος διαχείρισης. Στην συνέχεια μεταφέρονται σε 75άρες κλούβες και μεταβάλλω την διατροφή τους.

Αν γίνει η ανταλλαγή θα την πάρεις αφού την κρατήσω λίγες μέρες σε κλουβί 60άρι και ολοκληρώσω τον κύκλο στο χώρο μου (+παρατήρηση). Οπότε δεν θα στρεσαριστεί σε εσένα. Αρσενικό δεν πρέπει να της βάλεις άμεσα. Οκ?

Τα προς αναπαραγωγή θηλυκά είναι πολύ προτιμότερο να τα έχεις σε όσο μεγαλύτερο χώρο μπορείς να τους διαθέσεις και όταν έρθει η ώρα της αναπαραγωγής τα μεταφέρεις στις ζευγαρώστρες.

Για να βρεις θηλυκό γκουλντιαν με κίτρινο φαινότυπο και παράγοντα μπλε όντως είναι δύσκολο αφού λίγοι συνδυασμοί δίνουν αυτό το αποτέλεσμα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις συνεπώς συνέχισε την έρευνα σου.
Εσύ τι θέλεις να πετύχεις; Κάποια συγκεκριμένη μετάλλαξη;

Αρσενικό εγώ δεν τους βάζω πριν τους 12 μήνες. Μπορεί να φαίνονται ώριμα αλλά δεν είναι, πιο πολύ παίζουν παρά αναπαράγονται. Τα καλύτερα αποτελέσματα τα παίρνεις από πτηνά 2 ετών.

Μια και έχετε ανοίξει ωραία συζήτηση που σπάνια παρακολουθούμε για τα εξωτικά, να ρωτήσω @YannisK , γενικά τα κρατάτε χωριστά τα φύλα πλην περιόδου αναπαραγωγής;

Εγώ ναι, χωριστά και αν γίνεται χωρίς καν οπτική επαφή.

Όπως και στα καναρίνια δλδ..

Σύμφωνα με εδώ, αν ζευγαρώσω το μπλε αρσενικό μου με κίτρινο με παράγοντα μπλε, τα αρσενικά που θα πάρω θα είναι Dilute ή Pastel ενώ τα θηλυκά θα είναι μπλε ή πράσινα.
Τώρα για να είναι κανείς σίγουρος ότι το θηλυκό που έχει είναι κίτρινο με παράγοντα μπλε χωρίς να έχει κάνει δικά του πουλιά το πουλί, θα πρέπει να είναι απόγονος κάποιων από των παρακάτω συνδυασμών:

gf_MALE.png
DF Yellow
gf_FEMALE.png
Silver

gf_MALE.png
DF Silver
gf_FEMALE.png
Yellow

gf_MALE.png
DF Yellow
gf_FEMALE.png
Blue

gf_MALE.png
DF Silver
gf_FEMALE.png
Green

YannisK, εσένα η θηλυκιά σου τί γονείς έχει;
Να πω ότι αυτό είναι το πουλί που θα ήθελα ιδανικά, μιας και δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο στόχο να βγάλω κάποιο πουλί, απλά έκατσα και έψαξα και αυτός ο συνδυασμός θα μου άρεσε δεδομένου ότι δεν έχω κίτρινο πουλί και θα μου βγάλουν ξεχωριστούς απογόνους που επίσης δεν έχω.

Αυτά που βλέπεις δεν είναι σίγουρα αποτελέσματα αλλά θεωρητικά στατιστικά αποτελέσματα. Δηλαδή μπορεί κάποιος να έχει τα σωστά πτηνά από γενετική άποψη και να μην παίρνει όλους τους θεωρητικούς συνδυασμούς αλλά μόνο κάποιους. Δηλαδή είναι και θέμα τύχης.

Η μάνα είναι: BLACK HEAD, LYLAC/WHITE BREAST, GREEN SPLIT TO BLUE BODY
Ο πατέρας είναι: BLACK HEAD, PURPLE/WHITE BREAST, SF YELLOW (DILUTE) BODY
Ο παραπάνω συνδυασμός μεταξύ άλλων δίνει κίτρινα θηλυκά με 50% πιθανότητες SPLIT TO BLUE

Γνώμη μου μην κολλάς και πολύ με τις μεταλλάξεις τίποτα δεν είναι πιο όμορφο από το αρχέγονο!

Αφου τα συγκεκριμενα πουλια ειναι καλυτερα να ειναι ομαδα. Γιατι να χωριστουν; Εγω τα εχω μαζι. Ολα σε μια κλουβα. Πολυ συνεργασιμα πουλια και χωρις να μου δημιουργησουν προβληματα

Ναι είναι καλά σε ομάδα αλλά είναι καλύτερα σε ομάδες αρσενικών και ομάδες θηλυκών ξεχωριστά στην περίοδο ανάπαυσης.
Όταν μεγαλώσουν λίγο τα δικά σου και ωριμάσουν σεξουαλικά θα δεις ποια είναι τα προβλήματα, ειδικά στα δικά σου που είναι όλα συγγενείς.

Θα τα ανταλλαξω και θα κανω ζευγαρακια. Θα τα εχω στην κλουβα. Δεν ξερω αν θα ζευγαρωσω ξανα. Ετσι εκανα και με τα ζεμπρακια. Τα ζεμπρακια δεν μαλωνουν. Ολα μαζι τρωνε, καθονται στο πατο, κανουν μπανιο. Τα παντα. Υπολογιζα πως και αυτα ενα περιπου ετσι ειναι.

Τα αρσενικα δεν μαλωνουν μεταξυ τους; Γιατι οταν ειναι αρσενικα και θηλυκα μαζι υπαρχει προβλημα;

Γενικά τα γκουλντιαν είναι φιλήσυχα πουλάκια αλλά μέσα σε αποικία την περίοδο αναπαραγωγής δημιουργούνται εντάσεις και κάποια μπορεί να στρεσαριστούν σοβαρά. Ζευγάρια θα δημιουργηθούν 100% Το πιο δυνατό ζευγάρι ή μοναχικά κυρίαρχα πουλιά (αρσενικά ή και θηλυκά) θα στρεσάρουν τα υπόλοιπα.
Για αυτό το λόγο η αποικία χρειάζεται πολύ χώρο + σωστή διαρρύθμιση. Επίσης δεν μπορείς να αποφύγεις την αιμομιξία.

Δοκίμασε και μετά από 1-2 χρόνια πες μας τα συμπεράσματα σου.

Αν ειμαστε καλα.. κι αυτα καλα να σας πω :)
Έκανα QUOTE κάποια post από το θέμα της αγγελίας μου που θεωρώ πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα και νομίζω είναι καλύτερο να υπάρχουν εδώ...
 
Back
Top