Γενικά Τα φιλαράκια μου

Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Οι μικρές φατσουλες μου ο Βαγγέλης (ο πράσινος) και ο Ορφέας (ο παρδαλός)

rsz_1dsc_0052.webp

rsz_dsc_0051.webp

rsz_dsc_0053.webp

Και τώρα ένα προστατευτικο από αρπακτικά
rsz_dsc_0049.webp

Τα κλουβια είναι λίγο βρώμικα μα έχω σκοπο να τα καθαρίσω σήμερα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ όμορφοι και οι δύο, να τους χαίρεσαι τους κούκλους σου. Τα κλουβάκια τα έχεις πολύ καλά και ειδικά με το προστατευτικό είναι φανταστικά, μπράβο σου. Η μόνη μου παρατήρηση για τα κλουβιά είναι οι πατήθρες. Καλύτερα να βγάλεις αυτές τις πλαστικές γιατί δημιουργούν προβλήματα στα ποδαράκια τους και να βάλεις ξύλινες σαν αυτές:
_________________4e7e2107d1caf-500x500.jpg

Εάν βρεις σε διαφορετική διάμετρο, 10mm και 12mm καλύτερα να πάρεις μια και μια.Αλλιώς και δύο ίδιες δεν πειράζουν εντάξει. Επίσης επειδή δεν είναι και τόσο μεγάλα δεν χρειάζονται 3 πατήθρες στο κάθε κλουβί. Θα βάλεις 2 στο καθένα, μια ψηλά και μια χαμηλότερα ώστε να εξασκούν και τα φτερά τους τα πουλιά. Από τροφή, αυγοτροφή κτλ τι τους δίνεις;
 
Πρόπερσι ένα γεράκι μου είχε φάει ένα καναρινι μου. Ευτυχώς τα άλλα τα πρόλαβα τελευταία στιγμή. Από τότε αποφάσισα να φτιάξω αυτήν την κατασκευή και από τότε έχω γλιτώσει αρκετές φορές.
 
Και πολύ καλά έκανες. Το προστατευτικό σε κλουβιά που έχουμε σε εξωτερικούς χώρους είναι απαραίτητο για να μην συμβαίνουν δυσάρεστα γεγονότα σαν αυτό που λες ότι πέρασες. Κρίμα για το χαμένο πουλάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αυτές οι πατηθρες που λες δεν μαζεύουν πιο εύκολα ψειρες;

Τροφη κλασική χυμα
Βιταμίνη κίτρινη
Φρούτα λαχανικά αυγο

Όμως σήμερα θα κάνω κάποιες ριζικές αλλαγές (πέταμα βιταμίνης κα)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αυτές οι πατηθρες που λες δεν μαζεύουν πιο εύκολα ψειρες;
Νομίζω πως αυτό με τις ψείρες είναι μύθος. Έχω ακούσει μόνο ότι εισχωρούν σε πατήθρες που είναι κούφιες μέσα (παράδειγμα καλάμι). Εγώ και νομίζω και κανένα άλλο μέλος εδώ μέσα που χρησιμοποιούμε αυτές τις ξύλινες από ξύλο οξιάς δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα θέμα με ψείρες.
 
Τροφη κλασική χυμα
Βιταμίνη κίτρινη
Φρούτα λαχανικά αυγο
Όμως σήμερα θα κάνω κάποιες ριζικές αλλαγές (πέταμα βιταμίνης κα)
Και πολύ καλά θα κάνεις και θα πετάξεις την βιταμίνη. Όπως και την τροφή θα πρέπει. Οτιδήποτε προϊόν από αυτά είναι χύμα είναι ότι χειρότερο μπορούμε να δώσουμε στα πουλάκια μας. Είναι πολύ σημαντικό να βρεις ένα συσκευασμένο μείγμα τροφής, μιας μάρκας δηλαδή, κλειστή συσκευασία που θα ανοίξεις εσύ, όπως και αυγοτροφή. Όλα αυτά τα χύμα είναι οι κύριοι παράγοντες που αρρωσταίνουν πολλά πουλιά.
 
Όμορφα τα έχεις φίλε μου μπράβο. Σε παίρνει και για λίγο μεγαλύτερα κλουβάκια, να ειναι και αυτά πιο άνετα. Και αυτό το πλαστικό προστατευτικό, το έχεις πολύ ψηλά. Στη θέση σου, αφού τα έχεις σε εξωτερικό χώρο, θα το έβγαζα τελείως. Κουκλιά είναι!
 
Τα κλουβια πιστεύετε είναι καλά για τα πουλακια;
Για πες μας λίγο τις διαστάσεις. Εγώ πιστεύω ότι είναι μια χαρά το καθένα για ένα πουλάκι αντίστοιχα. Μόνο για αυτό με την τριγωνική οροφή δεν είμαι 100% σίγουρος. Άμα έχεις πάντως την δυνατότητα να τους προσφέρεις μεγαλύτερα κλουβιά, μόνο καλό θα τους κάνει.
 
Ace21 λες να τις βγάλω τις σακούλες; Τις είχα βάλει λόγω του ότι πέφτανε κάτω σπόρια και μαζεύονταν σπουργίτια και φοβόμουν για αρρώστιες.

Το κίτρινο 40χ40
Το κόκκινο τριγωνικό 35χ40

Μια φορά ένας γείτονας μου μου είπε πως το πράσινο καναρινι ο Βαγγέλης είναι τιμπραντο. Όμως εγώ δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Εσείς τι λέτε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μια φορά ένας γείτονας μου μου είπε πως το πράσινο καναρινι ο Βαγγέλης είναι τιμπραντο. Όμως εγώ δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Εσείς τι λέτε;
Θα πρέπει να το ακούσουμε
Σε παίρνει να βάλεις 60 ρες ζευγαρωστρες;
 
Back
Top