Γενικά Τα φτερά του lovebird μου μαυρίζουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης birdgirl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

birdgirl

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2014
Μηνύματα
73
Πόλη
Αθήνα
Αρκετα προσφατα πηρα διο lovebirds τοαρσενικο ειναι μπεζ και τα φτερατα του μαυριζουν τι να κανω;α
 
Τι ειδος ειναι και τι ηλικια εχει; Μπορεις να βαλεις μερικες φωτογραφιες εστιαζοντας εκει που ειναι το προβλημα;
 
Θα βγαλω το συντομοτερο ειναι πολυ μικρο μπορει να μαυρισαν φα φτερα του απο το σκοινι που εχω το οποιο εχει ανοιχτα και σκουρα χρωματα γιατι αρχιζει και καθαριζει!

Α ξεχασα να πω οτι ειναι lovebird στην εικονα του προφιλ μου ειναι το θυληο
 
Ίσως μαβριζει γιτη ειναι βρόμικο οι παπαγαλοι εχουν μια σκονι στα φτερα που εκει κολανε ολες οι ακαθαρσιες ετσι οστε οταν πλενοντε να βγενουν ολες οι βρομιες μαζί
 
Δηλαδη μπορω να τους βαζω νερο να βουτανε;
Μπορείς να τους βάζεις να κάνουν μπάνιο. Προσοχή όμως, είτε τα έχεις μέσα ή έξω, προσοχή στα ρεύματα αέρα! Μπορεί να κρυωσουν..
 
Μπορεις να του κανεις μπανιο με ψεκαστηρα που θα βρεις σε πετ σοπ
 
Τελικά για να καταλάβω καταλήξαμε ότι το μαύρισμα είναι επειδή είναι λερωμένα τα φτερά;
 
Η σκόνη των παπαγάλων η οποία στα lovebirds δεν είναι τόσο έντονη, πάντως είναι λευκή όχι μαύρη.
 
Αυτο που λετε περι ασπρης σκονης που γινεται μαυρη δεν νομιζω να ισχυει. Βρωμιες (τι αλλες βρωμιες εκτος απο κουτσουλιες κι αποφαγια;) ισως εχουν τα κλουβια που τα κρατατε. Οι παπαγαλοι ειναι απο τη φυση τους πεντακαθαρα ζωα.
 
το θυληκο ειναι πεντακαθαρο ενω το αρσενικο ειναι λιγο βρομικο παρολο βπου καθαριζω το κλουβι μεχρι και τα καγκελα τριβω τι αλλο πρεπει να κανω για να ξεβρομισει το αρσενικο μηπως ξερετε κανενα αλλο τροπο;
 
Μπορεις να μας βαλεις μερικες φωτογραφιες να δουμε για τι πραγμα μιλας;
 
Back
Top