Γενικά Τα 2 ζευγάρια μου owl finch

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xenis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xenis

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2020
Μηνύματα
55
Πόλη
Μόρφου
Καλησπερα παιδια,
Σασ παρουσιαζω τα 2 ζευγαρακια σπο owl finch που αγωρασα πριν 15 μερες σχεδον, και το 2 ρο ζευγαρακι πριν 5 μερες, τα πουλακια ειναι φετηνες γεννες με δαχτυληδια και προερχονται απι εκτροφεα.
Ειναι ενα ειδος που μου εχει τραβιση πολλυ την προσοχη και μου αρεσε λογο του μεγεθους του αλλα και του χρωματος του αν και δεν εχει πολλες μεταλαξης δεν παβει να ειναι ενα απο τα πιο ωραια εξωτικα πουλια εκτροφης (βαση δικης μου πρωτημησης-γνωμης 😁)
Ενα πραγμα που μου κηνησε την περιεργια ειναι οτι ο εκτροφεας ο οποιος εκτρεφε αυτο το ειδος ειχαι κανει πολλυ πετυχημενες αναπαραγωγες σε 60 ρες ζευγαρωστρες κατι που δεν το περημενα βαση σε αυτα που διαβαζα και ακουγα για αυτο ειδος..🤗
Και τελος τα πουλια θα ειναι σε εωτερικο χωρο και θα ετοιμαζονται για ναπαραγωγη την επομενη χρονια μεχρι να ειναι κςι σε ηλικια αναπαραγωγης, σε εξωτερικη κλουβα φυτεμενη οπου εκει μπορουν να νιωσουν και πιο ανετα χτιζοντας την δικη τουσ φωλια η επιλεγοντας αυτες που εβαλα.
[automerge]1592069162[/automerge]
20200613_202524.webp20200613_202515.webp20200613_202524.webp
 
Τα πουλάκια αναπαράγονται χωρίς πρόβλημα σε κλουβιά 40x40εκ. Η 60αρα είναι ένα παλάτι για αυτά λόγο του μικρού τους μέγεθος. Ο βασικός κανόνας - να μην τους ενοχλείς, επειδή τρομάζουν πολύ εύκολα. Όμως χωρίς πρόβλημα δέχονται δακτυλιδωμα μικρών και τακτικό καθαρισμό κλουβιών.
 
@Tony Forpus ευχαριστω πολυ αντωνη
[automerge]1592166301[/automerge]
@NikosMm ευχαριστω πολλυ νικο
[automerge]1592166387[/automerge]
Πανέμορφα να τα χαίρεσαι!
Ευχαριστω πολλυ πανο
[automerge]1592166524[/automerge]
@Φοίβος ευχαριτω πολλυ φοιβο ναι δεν τελεια; 😁
[automerge]1592166568[/automerge]
@Giorgos_finches ναιι ειναι πολυ τρελα 😁
[automerge]1592166588[/automerge]
@fortunatos ναι οντος
[automerge]1592166648[/automerge]
@PanagiotisAgrinio ευχαριστω πολλυ παναγιωτη, πως και δεν υπαρχουν στην περιοχη σου;
[automerge]1592166699[/automerge]
@Τασος ο καναρινας ναι παρα πολυ ομορφα και εγω τα εψαχνα καιρο και με την πρωτη ευκαιρια τα πηρα 😁
[automerge]1592166840[/automerge]
@Wind-sa δεν ειναι λιγο ρισκο σε τετειες ζευγαρωστρες; 🤔 Ενοωω γδεν θα τρομαζουν την ωρα που πρεπει να βαλο τροφη και νερο;
[automerge]1592166884[/automerge]
@ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ ναιιι ειναι πολυ αξιολατρεφτα 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
τα owl είναι οι κοντινότεροι συγγενής με τα ζεμπρακια. Συνηθίζουν την ανθρώπινη παρουσία πολύ εύκολα. Αν αποφεύγεις την επαφή μαζί τους (δηλαδή να φοβάσαι να τα τρομάξεις με παραμικρό) θα παραμένουν αγρια και θα τρομάζουν για πολύ καιρό ακόμα. Να έχει στο μυαλό σου ότι αλλαγές νερού φαγητού και καθαρισμός είναι κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις εύκολα. Οποτε καλύτερα να τα μάθεις απο την αρχή ότι οι κινήσεις οι δικες σου δεν θα τους βλάπτουν. Σε 2 μήνες θα αποκτήσουν εμπιστοσύνη. Τα δικά μου ούτε από φωλια έβγαιναν ούτε χτυπιότανε με την αλλαγή νερού-φαγητού.
Ζευγαρώνουν χωρίς πρόβλημα στο μικρό κλουβί και ηρεμούν πιο γρήγορα. Στο μεγάλο κλουβί πάντα θα κρύβονται και θα προτιμούν την πιο απόμακρη γωνια. 40x40x30 είναι ok, μια 60άρα είναι υπέρ αρκετό. Από κει και πέρα ότι θες τους προσφέρεις ανάλογα με τα γούστα σου. Σε μεγάλη εξωτερική κλούβα δεν θα τα βλέπεις καν για παράδειγμα επειδή θα φοβούνται και το παραμικρό και την φωλια τους θα τους κρύψουν.

Εδώ στο link μπορείς να δεις μερικές δικες μου φωτό. (δεν τα ανεβάζω στο forum λόγο υπογραφής που υπάρχει στις φωτό) "> https://www.flickr.com/photos/39767914@N06/sets/72157714715006418/
 
@Wind-sa πω πω γλυκουλια ειναι. και βέπω εβγαλες και της μεταλαξης του βραβο να τα χερεσαι ειναι υπεροχαα👌, Συμφωνο με ολα οσα λες και θα το δωκιμασο και εγω μεσα στης ζευγαρωστρες για να δω και εγω πως ειναι στα εσωτερικα κλουβια προσπαθοντας να τα ηρεμησο και να με σηνηθησουν, σε ευχαριστω πολλυ για της σημβουλες σου👍
 
@Xenis Γενικά στην περιοχή μου εχουμε τραγικη έλλειψη κατοικίδιων. Πέρα από zebra που έχει ένα μόνο πετσοπ τίποτα άλλο. Βασικά έφερε δύο ζευγάρια gouldian αλλά ούτε society finch ούτε τίποτα. Έτσι και τους πω αν έχουν κανένα star ή owl θα με περάσουν για τρελό. Ψάχνω ενα θυληκο για τον δικό μου bangalese αλλά τπτ. Άσε μεγάλο βάσανο..
 
@Xenis Γενικά στην περιοχή μου εχουμε τραγικη έλλειψη κατοικίδιων. Πέρα από zebra που έχει ένα μόνο πετσοπ τίποτα άλλο. Βασικά έφερε δύο ζευγάρια gouldian αλλά ούτε society finch ούτε τίποτα. Έτσι και τους πω αν έχουν κανένα star ή owl θα με περάσουν για τρελό. Ψάχνω ενα θυληκο για τον δικό μου bangalese αλλά τπτ. Άσε μεγάλο βάσανο..
χαχα μηλαμε για πολλυ μεγαλες ελειψεις, πολυ μεγαλη ατυχια βρε παναγιωτη κριμα.., και εγω για να βρω τα owl επρεπε να ταξιδευσω μεσα απο 2 επαρχιες για να τα βρω αλλα το καλο ανταμιυθηκα 😁
 
Φοβερά πουλάκια τα owl finch. Αν και δεν έχουν φανταχτερά χρώματα σε κερδίζει αμέσως η ειρηνική συμπεριφορά τους και φυσικά το μέγεθος τους. Πόσο πήγε το ζευγάρι αν επιτρέπεται;
 
Φοβερά πουλάκια τα owl finch. Αν και δεν έχουν φανταχτερά χρώματα σε κερδίζει αμέσως η ειρηνική συμπεριφορά τους και φυσικά το μέγεθος τους. Πόσο πήγε το ζευγάρι αν επιτρέπεται;
ναι οντως ειναι πολυ ειρηνηκα με αλλα πουλια κσι εχουν ωραιο τιτσιρισμα σαν γατα ακουγετε, 70€ το ζευγαρι δαχτηληδομενα απο εκτροφεα
 
@Giorgos_finches να σου πω αληθεια δεν το βρηκα πιο φθηνο, η αλλη μου επιλογη ηταν απο πετ σοπ ιδια τιμη (πουλια του εξωτερικου) αλλα προτημησα απο εκτροφεα με κυπριακης παραγωγης
 
Back
Top