Γενικά Τα 2 θηλυκά και 1 αρσενικό budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gougos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τάσο μόνο το ένα είδαμε, τα άλλα αδικήθηκαν. :D Το κλουβί απο το λίγο που βλέπω μου φαίνεται ακατάλληλο για μπάτζι και πολύ περισσότερο για 3 πουλιά. Αν θέλεις βάλε μας φώτο να σου προτείνουμε κάτι.
 
Όμορφα! Σκέφτεσαι να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή των budgies ;
Όχι γιατι ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος. Δυστυχως
[automerge]1580657109[/automerge]
Τάσο μόνο το ένα είδαμε, τα άλλα αδικήθηκαν. :D Το κλουβί απο το λίγο που βλέπω μου φαίνεται ακατάλληλο για μπάτζι και πολύ περισσότερο για 3 πουλιά. Αν θέλεις βάλε μας φώτο να σου προτείνουμε κάτι.
Ναι δεν είχα φωτογραφία εκείνη την στιγμή. Το κλουβί αυτό ήταν οταν τα μετέφερα σπιτι. Τωρα έχουν ένα μικρό 😜C9BFFB7F-A26E-4F5B-B8E5-C778669E43F1.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να τα χαίρεσαι! Μία συμβουλή. Αυτά τα στικακια μην τους τα ξανά δώσεις. Είναι πολύ παχυντικά και μόνο κακό τους κάνουν. Θα ψάξεις και θα βρεις τσαμπιά millet (κεχρί) και θα τους δίνεις ένα τσαμπί κάθε 3 μέρες. 3001200.png
Δες και εδώ τι άλλο μπορείς να τους δίνεις για να τρώνε : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Επίσης καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς αποκλειστικά πατήθρες από ξύλο γιατί οι πλαστικές δεν είναι καθόλου καλές για τα πόδια τους. Οι συγκεκριμένες έχουν μικρή διάμετρο και δεν κλειδώνει το πόδι του πουλιού σωστά. Μπορούν να δημιουργηθούν προβλήματα με αυτό τον τρόπο. Φιλικά πάντα 🙂
 
Να τα χαίρεσαι! Μία συμβουλή. Αυτά τα στικακια μην τους τα ξανά δώσεις. Είναι πολύ παχυντικά και μόνο κακό τους κάνουν. Θα ψάξεις και θα βρεις τσαμπιά millet (κεχρί) και θα τους δίνεις ένα τσαμπί κάθε 3 μέρες. View attachment 69929
Δες και εδώ τι άλλο μπορείς να τους δίνεις για να τρώνε : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Επίσης καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς αποκλειστικά πατήθρες από ξύλο γιατί οι πλαστικές δεν είναι καθόλου καλές για τα πόδια τους. Οι συγκεκριμένες έχουν μικρή διάμετρο και δεν κλειδώνει το πόδι του πουλιού σωστά. Μπορούν να δημιουργηθούν προβλήματα με αυτό τον τρόπο. Φιλικά πάντα 🙂
Η μπάρα μπήκε λογο ότι δεν ήξερε η κοπέλα μου κ είναι κ η τελευταία τους. Κεχρι τους εχω αλλα δεν το πλησιάζουν.
Οσο για τα κλαδάκια το ξέρω απλα προσωρινά μεχρι να έρθει η παραγγελια μου εχω αυτά. Ο οδηγός πολύ ωραιος, ευχαριστω πολύ !
 
Τάσο, όσο όμορφο και μεγάλο κι αν φαίνεται αυτό το κλουβί η γνώμη μου παραμένει ότι δεν είναι ούτε μεγάλο για τρία πουλιά ούτε σωστό. Προτιμούμε γενικά τα παραλληλόγραμμα κλουβιά χωρίς περίτεχνα σχέδια. Καταλαβαίνεις κι εσύ φαντάζομαι ότι τα σχέδια αυτά μόνο περιορίζουν τον διαθέσιμο χώρο κι είναι αποκλειστικά για να ικανοποιούν το δικό μας μάτι κι όχι τις ανάγκες των πουλιών. Επίσης, βάζοντας τις πατήθρες τόσο ψηλά, τα πουλιά απο τη φύση τους θα καθίσουν εκεί το περισσότερο διάστημα οπότε το πιο κάτω μέρος που είναι και πιο ευρύχωρο δεν το χρησιμοπούν και τόσο.
Δεν ξέρω τι ηλικία έχει το μικρό πουλάκι αλλά αν οι γονείς αποφασίσουν να μπουν σε φάση αναπαραγωγής το μικρό μπορεί να κινδυνέψει. Ιδανικά θα σου πρότεινα να πάρεις μια εξηντάρα ζευγαρώστρα για το ζευγάρι και να αφήσεις μόνο του το μικρό σε αυτό το κλουβί. Ακόμη πιο ιδανικά αυτό το κλουβί θα το ξεφορτωνόμουν και θα έπαιρνα ένα ορθογώνιο κλουβί και για το μικρό. Στα μπάτζι αρέσει να πετούν λίγο και γι'αυτό τα ορθογώνια κλουβιά θεωρούνται καταλληλότερα.
 
Back
Top