Γενικά Τα 2 μου budgies και το green cheek conure μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Helena5
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Helena5

PB New Member
Εγγραφή
15 Αυγ 2020
Μηνύματα
104
Πόλη
Αθήνα
Είμαι η Έλενα (με τις 1512 ερωτήσεις που θ ακολουθήσουν περί φαγητού) διαβάζω το φόρουμ για κάποιο καιρό και είπα να σας γνωρίσω τα μικρά μου. Έχω 2 budgies,τον simon και τον/την?sky και ένα αξιαγάπητο, δαγκωνιάρικο green cheek conure, σε αποχρωση cinnamon, την Elizabeth 🙂. Είναι 4 μηνών όλα. Τα budgies, τα πήρα από συγγενικό πρόσωπο που γέννησαν τα πουλάκια του και την κονιούρα (δεν μ αρέσει το "κονούρα" 🙄) την αγόρασα από εκτροφέα.

Τα μικρούλια τρώνε beaphar και η κονιούρα versele laga loro parque amazon (αφαιρώ τα χρωματιστά pellets και τους ηλιόσπορους, που είναι τίγκα, τους κρατάω για treat.) Και τα 3 τρώνε versele laga patte αυγοτροφη, λαχανικά βιολογικα, φρούτα (πιο αραιά) και harrison s pellets. Θα αλλάξουμε σε top s organic pellets.

Θα μπορούσα να φτιάχνω το φρέσκο γεύμα που φτιάχνει η sissy για τα πουλάκια της? Με τα δημητριακά? Αν ναι, μπορώ παράλληλα να τους δίνω pellets και σπιτάκια? Η αρκεί αυτό? Έχω διαβάσει ότι τα green cheek έχουν ανεπάρκεια σε βιταμίνες A και Κ.

Υγ: Έχουν σουπιοκόκκαλο

Υγ2: Κάθε παρατήρηση δεκτή!
[automerge]1601937913[/automerge]
Προσπαθώ να ανεβάσω photos, αλλά λέει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο. Για όλες τις φωτογραφίες
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλώς ήρθες και να τα χαίρεσαι!
Για τις φωτογραφίες, μάλλον θα πρέπει να τις μικρύνεις, κι ένας εύχρηστος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα https://www.resizenow.com/el
 
Τα μικρούλια τρώνε beaphar και η κονιούρα versele laga loro parque amazon (αφαιρώ τα χρωματιστά pellets και τους ηλιόσπορους, που είναι τίγκα, τους κρατάω για treat.)
Γιατί αφαιρείς από την τροφή. Υποτίθεται ότι ένα μείγμα είναι ισορροπημένο διατροφικά όταν καταναλώνεται ολόκληρο έτσι όπως το φτιάχνει ο εκάστοτε παρασκευάστης. Αν δεν σου κάθονται τα χρωματιστά πέλλετς, μήπως να δοκίμαζες να τους δώσεις κάποιο άλλο μείγμα;

Έχω διαβάσει ότι τα green cheek έχουν ανεπάρκεια σε βιταμίνες A και Κ.
Που το διάβασες.
 
Τα φρέσκα γεύματα που διάβασες στα θέματα της Σίσσυ είναι κατάλληλα για όλα τα πουλιά. Σχετικά με την ανεπάρκεια βιταμινών, μήπως εννοείς ότι έχουν αυξημένη ανάγκη για βιταμίνη Α και Κ στην διατροφή τους? Γνωρίζω πως οι αμαζόνες έχουν ανάγκη μεγαλύτερης ποσότητας βιταμίνης Α απο άλλα είδη για να είναι υγιείς. Ίσως κάτι τέτοιο ισχύει και για άλλα νοτιοαμερικάνικα είδη?

Αν μας βάλεις καθαρή φωτογραφία στο φως της ημέρας απο τους χαλινούς των μπάτζι σου θα σου πούμε το φύλο. Είναι αδερφια?
 
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες 🙂

Το μόνο που ξεχωρίζει και τρωει η κονουριτσα είναι ηλιόσποροι. Της είχα πάρει και την vadigran big parakeet, και πετάχτηκε σχεδόν όλη. Βέβαια οι σπόροι μέσα ήταν μόνο για budgie πιστεύω. Το loro parque amazon έχει μεγαλύτερους σπόρους και δημητριακά πρωτιστως, δεν είμαι σίγουρη ότι είναι και αυτοί κατάλληλοι, αλλά είναι για πουλάκια νότιας Αμερικής. Σε μια χούφτα (μικρή) παίζει και να έχει 70 ηλιόσπορους. Θεωρώ ότι είναι υπερβολικο και ψιλοφοβάμαι. Πελλετς έχει βιολογικά, γιατί να φάει αυτά με τις χρωστικές? Θα ήθελα μία βοήθεια...

Ναι, το ξέρω ότι η πρόταση της sissy είναι για όλα τα πουλάκια, αλλά μπορεί να σταθεί από μόνη της η χρειάζεται κάτι συμπληρωματικό?

Είχα διαβάσει και αυτό https://vcahospitals.com/know-your-pet/conures-feeding , αλλα αναφέρει ότι είναι ευάλωτα σε ελλείψεις βιταμίνης α και ασβέστιο. Αν βρω και το άλλο θα το παραθέσω
[automerge]1602003403[/automerge]
Νομίζω ότι πρέπει να είναι ο Sky. Ναι είναι αδέρφια
 
Να τα χαίρεσαι, κουκλιά όλα!

Δίνεις μεγάλη ποικιλία τροφών και μπράβο! Στη θέση σου θα έψαχνα να βρω άλλο μίγμα με λιγότερο ηλιόσπορο και καθόλου πέλλετς (αφού δίνεις έτσι κι αλλιώς). Έχεις ψάξει γενικά άλλες μάρκες-μιγματα;

Τη beaphar την είχα πάρει για κοκατιλ και είχε μέσα συντηρητικά. Δεν την ξαναπήρα.
 
@fortunatos ευχαριστώ πολύ!

Ναι, της είχα και την vadigran και παρόλο που ήταν για big parakeets, τα λιλιπούτεια σποράκια δεν την ενθουσίασαν και βουτάγε αποκλειστικά ηλιόσπορους. Γενικά έχει την τάση να τρώει μόνο ηλιόσπορους. Απογοητεύτηκα με αυτό που είπες για την beaphar. Κοιτάζω να αποφεύγω χρωματιστά μπισκοτάκια και τελικά έχουμε και αυτό. Γενικά κάθε τροφή έχει το θεματάκι της... Θα ψαξω να τους βρω μία άλλη
 
@Helena5 Να τα χαιρεσαι! Ειναι ολα κουκλια δεν ξερεις πιο να πρωτοφιλησεις 😘!η βιλα (κλουβι) ειναι πολυ ωραιο και ευρυχωρο! Και το stand ειναι πολυ ομορφο για πολλες αναρριχησεις και πολλα πολλα παιχνιδια και παλι να τα χαιρεσαι!
 
Ευχαριστώ πολύ 😍

Δημήτρη, το κλουβί είναι της montana, το μοντέλο havana.

Με βοήθησε το εδώ site, γιατί στο τσακ έμαθα ότι υπάρχει pet shop που φέρνει κλουβιά της montana εδώ και ήθελα οπωσδήποτε από αυτήν την εταιρεία, λόγω ποιότητας. Το πήρα με καλή έκπτωση,. στα 210 ευρώ
[automerge]1603037980[/automerge]
@Φοίβος χαχαχαχα!
 
Ευχαριστώ πολύ 😍

Δημήτρη, το κλουβί είναι της montana, το μοντέλο havana.

Με βοήθησε το εδώ site, γιατί στο τσακ έμαθα ότι υπάρχει pet shop που φέρνει κλουβιά της montana εδώ και ήθελα οπωσδήποτε από αυτήν την εταιρεία, λόγω ποιότητας. Το πήρα με καλή έκπτωση,. στα 210 ευρώ
[automerge]1603037980[/automerge]
@Φοίβος χαχαχαχα!
Πολύ ωραία και σε ευχαριστώ! αν θες πες και το site!
 
Back
Top