Αναπαραγωγή Τα 2 πρώτα μωρά μας Parrotlet

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!
Σήμερα βρήκα τα 2 πρώτα μωράκια! Από χθες άκουγα Φωνούλες και σήμερα το επιβεβαίωσα... Είμαι πολύ χαρούμενη και ανυπομονώ Εάν θα έχουμε κι αλλα και εάν θα πανε Καλά!
Η πρώτη τους γέννα!
 

Συνημμένα

  • 20170429_111610-600x800.webp
    20170429_111610-600x800.webp
    32,8 KB · Προβολές: 86
Ανοίγω ξανά το θέμα μου μιας και το ζευγάρι μου έχει ξανα 2 αυγουλακια... Εχετε να προτείνετε κάτι ωστε να προσεξω;!
 
Προτιμότερο είναι να αφαιρέσεις την πέτρα και να βάλεις σουπιοκόκκαλο. Συνήθως δεν γνωρίζουμε τα θρεπτικά στοιχεία της πέτρας και επιπλέον το σουπιοκόκκαλο τυχαίνει καλύτερης αποδοχής από τα πτηνά. Τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με τα δικά μου.
 
Προτιμότερο είναι να αφαιρέσεις την πέτρα και να βάλεις σουπιοκόκκαλο. Συνήθως δεν γνωρίζουμε τα θρεπτικά στοιχεία της πέτρας και επιπλέον το σουπιοκόκκαλο τυχαίνει καλύτερης αποδοχής από τα πτηνά. Τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με τα δικά μου.
κι επιπρόσθετα περιέχει ιχνοστοιχεία όπως ιώδιο που είναι αν μη τι άλλο πολύ ευεργετικά.
Αλλά Ιωάννα, η θερμοκρασία, η ξηρασία κλπ, δεν σε φοβίζουν σε αυτήν την αναπαραγωγή; Με άλλα λόγια δεν είναι περασμένη η εποχή, έστω και για εσωτερικό χώρο;
Ελπίζω αυτήν τη φορά το πράγμα να κυλήσει ομαλά και να χαρείτε τα πουλάκια.
 
κι επιπρόσθετα περιέχει ιχνοστοιχεία όπως ιώδιο που είναι αν μη τι άλλο πολύ ευεργετικά.
Αλλά Ιωάννα, η θερμοκρασία, η ξηρασία κλπ, δεν σε φοβίζουν σε αυτήν την αναπαραγωγή; Με άλλα λόγια δεν είναι περασμένη η εποχή, έστω και για εσωτερικό χώρο;
Ελπίζω αυτήν τη φορά το πράγμα να κυλήσει ομαλά και να χαρείτε τα πουλάκια.
Αν δεν κάνω λάθος είναι Μέχρι τέλος Ιουνίου αλλά Εάν δεν κάνω λάθος έχουν υπάρξει και πιο μετά γέννες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Βρε παιδιά, σας παρακαλώ βοηθήστε με.
Η μικρή έχει 5 αυγά. Κάθεται στα 2 και τα 3 τα έχει εκείνη; Ο αρσενικός; απομακρύνει εκεί που έβρισκα και τα μωρά πεθαμένα. Ο αρσενικός τα βράδια κοιμάται στη φωλιά... Τι να κανω;!
 
Δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι, άφησέ την να προχωρήσει χωρίς παρεμβάσεις.
 
Έχεις δίκιο αλλά εφόσον ήδη είναι "προβληματισμένα" τα πουλιά, κάθε παρέμβαση θα είναι επιζήμια. Έτσι νομίζω τουλάχιστον. Ας περιμένουμε και κάποια άλλη γνώμη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!
 
Back
Top