Αναπαραγωγή Τα 4 μικρά καναρινάκια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
έχω παρει δαχτυλίδια ανοιχτά,
θα τους τα βάλω στο 15νθημερο
Αφού είναι ανοιχτά να τα βάλεις μετά το απογαλακτισμό (30 ημέρες περίπου), όταν θα είναι έτοιμα να τα μεταφέρεις σε κλουβιά ή στην κλούβα.
απλά θεωρουσα ότι θα μπορέσω να τα βάλω μαζί στην κλουβα
Για τους πρώτους Μήνες (5-6) της ζωής τους η κλούβα είναι ιδανική για πέταγμα και γυμναστική.
 
Αφήστε και περίμενα σήμερα να σκάσουμε που είναι οι 14 μέρες απο όταν έκατσε κανονικά στη φωλιά και δεεεε, και πολυ στεναχωρηθηκα!
Είδες που τσάμπα στενοχωρήθηκες; Να σου ζήσουν κ μακάρι να βρεις τρόπο να τα κρατήσεις όλα!

Αφού είναι ανοιχτά να τα βάλεις μετά το απογαλακτισμό (30 ημέρες περίπου),

@ΙΩΑΝΝΗΣ@ στις 30 μέρες νομίζω πως δεν θα τα δέχονται τα ίδια τα μικρά τα δακτυλίδια τους. Θεωρώ πως πρέπει να περαστούν μόλις τα μικρά ξεκινήσουν να αφοδεύουν ενστικτωδώς εκτός φωλιάς. Τι λες;
 
Θεωρώ πως πρέπει να περαστούν μόλις τα μικρά ξεκινήσουν να αφοδεύουν ενστικτωδώς εκτός φωλιάς. Τι λες;
Το βασικό πρόβλημα με τα δαχτυλίδια δεν είναι η αποδοχή από τα ίδια τα μικρά αλλά η αποδοχή από τους γονείς.
Τα μικρά θα τα πειράξουν για λίγο και μετά θα τα κουνάνε σποραδικά όπως κάνουν όλα όσα φοράνε δαχτυλίδι.
Οι γονείς αν δεν αποδεχτούν το δαχτυλίδι των μικρών τότε γίνονται επικίνδυνοι, πετάνε το ''σκουπίδι - δαχτυλίδι'' από την φωλιά μαζί με τον νεοσσό ή τραυματίζουν το πόδι του νεοσσού στην προσπάθεια τους να βγάλουν το δαχτυλίδι.
Στην περίπτωση της @Nikolina είναι ασφαλέστερο - χωρίς ρίσκα να τοποθετηθούν μετά τον απογαλακτισμό.
 
και στα σιλικονης ισχυει το ιδιο;
Ναι.
Πότε ειναι προτιμερο να μπουν;
Όταν θα είναι έτοιμα να μεταφερθούν μακρυά από τους γονείς, μετά τις 30 ημέρες.
Τα σιλικόνης περνάνε πολύ εύκολα με το ειδικό εργαλείο που έχουν.
 
Back
Top