Γενικά Τα budgie μου Μίμης και Κοκό

Βασίλη να τα χαίρεσαι. Πολύ μακρινή φώτο μας έβαλες όμως. :)

Δυο συμβουλές, αν θέλεις τις κρατάς. Η φωλιά μπαίνει έξω απο το κλουβί σστην πλαινή πόρτα. Εκτός του ότι τους έκλεισες ζωτικό χώρο απο το κλουβί δεν μπορείς εύκολα να την ελέγχεις και να βάζεις το χέρι σου. Οι πατήθρες είναι λάθος τοποθετημένες και η κούνια σχετικά άχρηστη. Θα κρεμούσα τη φωλιά εξωτερικά και θα έβαζα τις 2 πατήθρες με τη μεγαλύτερη δυνατή απόσταση μεταξύ τους αναγκάζοντας τα πουλιά να πετάξουν απο τη μία στην άλλη. Αν δεν έχουν αυγά η μετακίνηση μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή.
 
@Φοίβος έχεις απόλυτο δίκιο με την φωλιά απλά πρέπει να ανοίξω την οροφή για να την βγάλω κ γι'αυτό δεν το έχω κάνει αλλά ήρθε η ώρα νομίζω γιατί όλο έλεγα αύριο... Δυστυχώς δεν έχουν αβγά... Τα έχω 4 χρόνια κ δεν μου έχουν κάνει καμία γέννα δυστυχώς.. Ενώ τους δίνω όλα τα απαραίτητα καιρό πριν.. Κ ενώ αρχίζουν να ταιζονται στο στόμα, να χαϊδεύονται το αρσενικό να κελαηδαει πιο έντονα, αποτέλεσμα μηδέν...
 
@Φοίβος το φύλο είναι σίγουρο.. Έχει μπλε το αρσενικό κ καφέ το θηλυκό.. Απλά φοβάμαι οτινενω είναι αντίθετο φύλο Μήπως απλά έχουν ταιριάξει σαν παρέα κ Όχι ως ταιρι
 
@Fathergkav Πολύ όμορφα Bασίλη. κι είναι όντως ζευγάρι. Κατά τη γνώμη μου, οι πατήθρες δεν είναι σωστά τοποθετημένες ούτε η μπανιέρα. Οι πατήθρες είναι καλό να μπουν η καθεμια σε μια μεριά του κλουβιού ώστε τα πουλάκια να αναγκάζονται να φτερουγίσουν απο τη μια στην άλλη. Η μπανιέρα μπορεί να μπει στη μέση. Επίσης η κούνια δεν νομίζω πως χρησιμεύει σε κάτι ειδικά εκεί που βρίσκεται πέρα απο το να πιάνει πολύτιμο χώρο. Ακόμη μια ερώτηση, η βέργα εκείνη στο ταβάνι, τι είναι και σε τι εξυπηρετεί;
 
@Φοίβος Ευχαριστώ πολύ Φοίβο για τις όμορφες "παρατηρήσεις " θα τις αλλάξω σήμερα κιόλας τις πατηθρες κ την μπανιέρα... Όσο για την βέργα άμα δεις κάπου έχει ένα 5γωνο λευκό αντικείμενο που κρεμάει... Εκεί έχει ένα κουδουνάκι που παίζουν συνέχεια... Ειναι παιχνίδι για γάτες κ το έχω κάνει πατέντα για να παίζουν... Κ οικονομικό κ δεν σταματάνε να παίζουν...🤗
 
@Fathergkav Να τα χαίρεστε, ομορφα πουλάκια!
Τα κουδουνάκια αυτά δυστυχώς ενοχοποιούνται συχνά για σφηνωμενα ραμφη, ασφαλέστερα είναι κάποια σκληρα πλαστικά μπαλάκια που έχουν κουδουνακι που δεν το φτάνουν(και μπορείτε να βάλετε και κεχρι μέσα ή άλλες λιχουδιές για να τις βγάζουν. Γενικά με τους παπαγάλους αποφεύγουμε οτιδήποτε μεταλλικό που δεν είμαστε σίγουροι οτι είναι ανοξείδωτο ατσάλι, αλουμίνιο ή επινικελιωμενο (χωρίς φθορες και σκουριες φυσικά) γιατί μπορεί να παθουν χρόνια ή οξεία δηλητηρίαση, αυτο ισχύει και για τα συρματακια τροφίμων με τα οποια έχετε πιάσει την βέργα. Είναι εύκολο να φτιάξουμε οικονομικά και ασφαλη παιχνιδάκια απλά θέλει κάποια μελέτη, σε αυτο το φόρουμ θα βρείτε ωραίες ιδέες 🙂.
[automerge]1592869096[/automerge]
Ίσως ξεφεύγω του θέματος αλλά αν θέλετε να δοκιμάσετε βάλτε μπανιέρα/μπολ γεμάτο με πλαστικά καπάκια τροφίμων, κομμένα καλαμάκια (πλαστικά/χάρτινα) και σποράκια, σκάβουν και τσιμπολογανε για ώρες έτσι (φυσικά καθαρίζουμε κάθε 1-2 μέρες ή αν λερωθει).
 
@myr Ευχαριστώ πολύ για την όμορφη αυτή συμβουλή σου,θα δοκιμάσω με τα καπάκια που είπες γιατί το είχα ξαναδεί κ όλο το άφηνα για την επόμενη φορά.. Σ ευχαριστώ κ παλι
 
Back
Top