Διατροφή Τα budgie μου εκτος απο σπορια δεν πλησιάζουν τιποτα

arislarisa

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2013
Μηνύματα
73
Πόλη
Λάρισα
καλησπερα και παλι παιδια, τα Budgie μου εκτος απο τροφη με σπορια, δεν πλησιαζουν τιποτα αλλο, ουτε αυγοτροφη που εφτιαξα ουτε λαχανικα. Υπαρχει κανενας τροπος να τα κανων να φανε; να βγαλω τελιεως τα σπορια ωστα να αναγκαστουνε κ δοκιμασουν τα υπολοιπα;
 
Νηστικά όχι. Μικρή ποσότητα σπόρων όσο τρώνε σε μία μέρα, ξεκίνα με χόρτα και μικρόφυλλα βοτάνια, φρέσκια ρίγανη, θυμάρι, δενδρολίβανο, τα πλησιάζουν πιο εύκολα.
Δικόμασε διάφορους τρόπους, κομμένα σε κομματάκια σε δοχείο, μεγαλύτερα κομμάτια (για φρούτα ή λαχανικά) στα κάγκελα κτλ.
Εσύ βάζε και κάποτε θα δοκιμάσουν. Την αυγοτροφή μπορείς να την βάζεις πάνω από τα σποράκια θα υποχρεωθούν λίγη να δοκιμάσουν.
 
και συγουρα κανε υπομονη εσυ βαζε και καποια στιμη κατι θα δοκημασουν αναλογα με το γουστο τους υπαρχει τοση πληθωρα χορταρικων!
 
εχω βαλει αρκετα λαχανικα κλπ αλλα αυτα τιποτα, φανταζομαι οτι δεν ετρωγαν στο pet shop και δεν τα εχουν μαθημενα. μονο αν γεννησουν κα μαθουν τα μικρα να τρωνε. Θα κανω και αλλες προσπαθειες μηπως και καταφερω τιποτα
 
εχω βαλει αρκετα λαχανικα κλπ αλλα αυτα τιποτα, φανταζομαι οτι δεν ετρωγαν στο pet shop και δεν τα εχουν μαθημενα. μονο αν γεννησουν κα μαθουν τα μικρα να τρωνε. Θα κανω και αλλες προσπαθειες μηπως και καταφερω τιποτα
Όχι δεν είναι σωστή η σκέψη σου, κάποια στιγμή θα εξοικειωθούν και αυτά. Μην τα ξεγράφεις θεωρόντας ότι απλώς θα είναι το μέσον για να αποκτήσεις άλλα υγιή και ήμερα πουλάκια.
Κανένα πουλάκι δεν τρώει από την αρχή χορταρικά και λαχανικά. Η δική μας επιμονή και η σταδιακή εμπιστοσύνη τους σ' εμάς να οδηγεί τα δοκιμάσουν.
Υπομονή. Όλοι έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο.
 
Θυμάμαι τα δικά μου παπαγαλάκια τρελλαίνονταν για βασιλικό. Δοκίμασε με μερικά μικρά φυλάρακια.. Ένα πραγμα κάθε φορά, όχι όλα μαζι για αρχή και μικρά κομματια γιατί με τα μεγάλα τρομάζουνε. Επίσης γνωρίζοντας ότι είναι πουλιά που μιμούνται, θυμάμαι ότι όταν ήθελα να δοκιμάσουν κατι καινούριο καθόμουν απέναντι τους στο κλουβί και δηθεν μασουλούσα.. Εντος ολίγων λεπτών η περιέργεια τους τα οδηγούσε να δοκιμάσουν... Καλή επιτυχία.
 
Back
Top