Ασθένειες Τα budgie μου μελαγχολούν

kostasbaf

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2013
Μηνύματα
88
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα στην παρεα.
το ζευγαρι budgie το ειχα 1,5 χρονο στο σπιτι. τελευταια το εβγαλα στο μπαλκονι. ολα μια χαρα, χαρουμενα. μετα απο κανα μηνα εφερα κ 1 ζευγαρι καναρινια, σα λιγο να ζηλεψαν τα budgie. ιδεα μου λεω. τελευταια εφερα κ τα zebra finches και βλεπω τα budgie να μην ενεργητικα κ χαρουμενα πως ηταν, σα να μελαγχολησαν. κατα ταλλα κουτσουλθες καλες, τρωνε καλα. παιζει κατι τετοιο;
 
Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιος λόγος να φοβάσαι ειδικά από την στιγμή που τρώνε και είναι δραστήρια.
Το κάθε είδος ζει σε δικο του ξεχωριστό κλουβι, σκέψου για παράδειγμα αν ίσχυε κάτι τέτοιο σε ένα πετ σοπ θα ήταν γεμάτο μελαγχολικά budgie.
Βέβαια θα μου ακουγόταν πιο λογικό αν έλεγες πως τα καναρινια έχουν κάποιο θέμα, δλδ αν για παραδειγμα σταματούσαν το κελάηδισμα τουσ ξαφνικά επειδή τα παπαγαλάκια κάνουν πιο δυνατές κραυγές.
 
@kostasbaf Το πιο πιθανό να έχουν γίνει ψητά απο την ζέστη, γιαυτο δεν κουνιούνται. Η ζελατίνα δημιουγρει φαινόμενο θερμοκηπίου, κρατώντας μάζες αέρα ζεσταμένες από τον ήλιο. Θα σκάσουν. Τα βγάζουμε έξω μόνο για λίγο, 15 λεπτά το πολύ. Να πα΄ρουν λίγη υπεριώδη ακτινοβολία, να φτιάξουν λίγη βιταμίνη D και αυτο ήταν, παραπάνω υποφέρουν και δεν τους κάνει καλό.
 
@kostasbaf Το πιο πιθανό να έχουν γίνει ψητά απο την ζέστη, γιαυτο δεν κουνιούνται. Η ζελατίνα δημιουγρει φαινόμενο θερμοκηπίου, κρατώντας μάζες αέρα ζεσταμένες από τον ήλιο. Θα σκάσουν. Τα βγάζουμε έξω μόνο για λίγο, 15 λεπτά το πολύ. Να πα΄ρουν λίγη υπεριώδη ακτινοβολία, να φτιάξουν λίγη βιταμίνη D και αυτο ήταν, παραπάνω υποφέρουν και δεν τους κάνει καλό.
πανω απο 30 ανεβηκε μονο την προηγουμενη κυριακη(εχω μονιμα θερμομετρο εξω για αυτο το λογο) . εννοειτε η τεντα ειναι στη μεση για να μη μπαινει καθολου ηλιος στο μπαλκονι κ δεξια αριστερα εχει κενα που ανανεωνει λιγακι. ισως βεβαια επειδη ειχαν συνηθησει 1.5 χρονο στο σπιτι οντως να ζεσταθηκαν...
 
σας ευχαριστω για τη βοηθεια
@kostasbaf Έχουν παιχνίδια, κάτι να κάνουν? Τραγουδούν καθόλου? Τι φύλα εχουν?
ζευγαρι ειναι πσιχνιδια εχουν. γινανε ποιο νοχελικα μαλλον απο την αλλαγη θερμοκρασιας.

εχω το νου μου, σας ευχαριστω
 
Ίσως να περνάνε πτερορροια; Ίσως τα καινούργια πουλάκια που έφερες να είχαν ασθένειες; Κράτησες καραντίνα από τα budgie;
ναι την προηγ βδομαδα μαζεψα πολυ πουπουλο κ τωρα βλεπω "καρφακια".
οποτε παιζει να ειναι συνδυασμος πτερορροιας κ αλλαγη περιβαλλοντος/θερμοκρασιας.
θα βαλω tafarm ηια πτερορροια που ειναι στην ουσια συμπληρωμα.

το γεγονος οτι τα παπαγαλοειδη ειναι ζηλιαρικα δεν ισχυει?
 
ναι την προηγ βδομαδα μαζεψα πολυ πουπουλο κ τωρα βλεπω "καρφακια".
οποτε παιζει να ειναι συνδυασμος πτερορροιας κ αλλαγη περιβαλλοντος/θερμοκρασιας.
θα βαλω tafarm ηια πτερορροια που ειναι στην ουσια συμπληρωμα.

το γεγονος οτι τα παπαγαλοειδη ειναι ζηλιαρικα δεν ισχυει?
Εχω ακουσει για περιστατικο να εχεις 1 παπαγαλο και οταν ερχεται 2ος να κανει ''ζηλιες''. Τωρα για καναρινια δεν ξερω να σου πω την αληθεια. Εγω πιστευω οτι ειναι απτην αλλαγη στο φτερωμα τους.
 
@kostasbaf Τα καρφάκια είναι σαφές σημαδι πτερόρροιας. Και όπως όλα τα πολύ έξυπνα ζώα, οι παπαγάλοι μπορεί αν ζηλέψουν, να θέλουν συνεχώς αποκλειστική προσοχή, όπως ένα μικρό παιδί που ξαφνικά απέκτησε αδελφάκι. Εαν πάντως υπάρχει αλλαγή στην συμπεριφορά, πάντα αποκλείουμε οργανικά προβληματα προτού τα ρίξουμε στην ψυχολογία, για λόγους ασφαλείας. Τείνω να συμφωνήσω με τον Δημήτρη, @HxC , η πτερόρροια ταλαιπωρεί πολύ ένα πτηνό και εχει απόλυτο δίκιο αν θέλει να ξεκουράζεται ή είναι κατσούφικο. Με καλό φαγητό, αυγο και ενα μπάνιο αν θέλει, θα αισθανθεί καλύτερα μέχρι να περάσει. Το νου σας στο θερμόμετρο, γιατί καταπονημένοι οργανισμοί δεν διαχειρίζονται καλά την ομοιόστασή τους, με αποτέλεσμα να πάθουν θερμοπληξία ή, τον χειμώνα, να ξυλιάσουν.
 
Back
Top