Φροντίδα Τα budgie μπορούν να αναπαράγουν ήχους;

Kontienator

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2018
Μηνύματα
68
Πόλη
Πτολεμαΐδα
καλησπέρα σε όλους. Σήμερα η χνουδομπαλιτσα μου, την ώρα της συνηθισμένης φλιαριας της, όταν ήταν πολύ χαλαρή, παρατήρησα ότι προσπαθούσε να κάνει ήχους διαφορετικούς από το συνηθισμένο κελαϊδισμα/τιτίβισμα. ήταν πιο βαθιοί και πιο λαρυγγικοι. Προσπαθούσε Επι πολύ ώρα να τα καταφέρει. και αναρωτιέμαι εγώ σα χαζό μαμά. μπορεί να μάθει να «λέει» λεξούλες;

Η αλήθεια είναι ότι ενθουσιάστηκα, έχω και ένα βίντεο 2:40 λεπτών γιατί δε σταματούσε καθόλου. τα δικά σας λένε λεξούλες ή είναι της φαντασίας μου; 😉
 
Και βέβαια μπορούν να πουν λεξούλες τα μπατζί όχι τόσο καθαρά όσο άλλα είδη αλλά μπορούν!
Ένα μικρό δείγμα μπορείς να δεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Το-παπαγαλάκι-των-10-€-μιλάει.26026/ .

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να της μιλάς και να επαναλαμβάνεις μικρές λέξεις, τις λεπτές φωνές τις πιάνουν καλύτερα και κααάποια στιγμή ίσως της επαναλάβει! 🙂

Μπορεί να είναι μικρούλα και οικονομικά σαν είδος αλλά είναι τετραπέρατα!
 
Ειναι πολυ καλοι μιμητες στους ηχους αν ακουσεις καποιον να σε βγαζει φωτογραφιες και δεν ειναι κανενας ή να χτυπαει το τηλεφωνο χωρις να χτυπαει μην φοβηθεις δεν ειναι φαντασμα😛 και μπορουν να μιλησουν καθαρα και να κανουν μικρη συζητηση, ειδα το πρωι ενα βιντεακι σε μια ομαδα στο φμπ και επαθα πλακα αλλα ενταξει το χει απο μωρο, καταλαβα το ταιζε με κρεμα και του μιλαγε
 
Back
Top