Ασθένειες Τα budgies μου δεν είναι δραστήρια

demetresantoniou

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2021
Μηνύματα
6
Πόλη
Λαμία
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!
Είμαι καινούργιος στον χώρο των budgies και δεν γνωρίζω ακόμη πολλά πράγματα για αυτό θέλω την βοήθεια σας!
Πρόσφατα αντικατέστησα το κλουβί των budgies μου με ένα μεγαλύτερο,και έχω βάλει μέσα μια σκάλα, κούνια και κάτι κρίκους για σκαρφάλωμα.
Το θέμα είναι ότι πουλιά κάθονται μόνιμος σε μια πατηθρα και κατά καιρούς φουσκωμένα χωρίς να φεύγουν από εκεί παρά μόνο για να φάνε.
Μήπως γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Από την τρίτη!
Είναι νωρίς, χρειάζονται χρόνο να προσαρμοστούν στο νέο κλουβί, φυσιολογικά θα πρέπει όσο περνάνε οι ημέρες να γίνονται πιο δραστήρια.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Απλός φοβήθηκα γιατί και στο προηγούμενο κλουβί έτσι ήταν, βέβαια το προηγούμενο κλουβί ήταν μικρό και χωρίς παιχνίδια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν περάσουν οι ημέρες και δεν αρχίσουν να έχουν πιο δραστήρια συμπεριφορά μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα και καλό θα είναι να τα εξετάσει κάποιος Κτηνίατρος - Πτηνίατρος.
Αν θες ανέβασε φωτογραφίες του κλουβιού για να σου προτείνουν τυχόν βελτιώσεις τα μέλη που ασχολούνται με παπαγάλους.
 
@demetresantoniou Καλημέρα,να τα χαίρεσαι,νομίζω ότι το κλουβί είναι μικρό για δύο budgie,είναι δραστήρια πουλιά και πρέπει να κάνουν πτήσεις,σε αυτό το κλουβί δεν γίνεται.Μάλλον πρέπει να το αλλάξεις και να πάρεις μια μεγάλη Κινέζικη ζευγαρωστρα.Φιλικά.🙂
 
@demetresantoniou Καλημέρα,να τα χαίρεσαι,νομίζω ότι το κλουβί είναι μικρό για δύο budgie,είναι δραστήρια πουλιά και πρέπει να κάνουν πτήσεις,σε αυτό το κλουβί δεν γίνεται.Μάλλον πρέπει να το αλλάξεις και να πάρεις μια μεγάλη Κινέζικη ζευγαρωστρα.Φιλικά.🙂
Ζευγαρώστρα-76cm.webp
 
@Vada καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου θα την λάβω υπόψη μου! Είδη σήμερα είναι κάπως καλύτερα Κελαϊδανε από νωρίς το πρωί και το ένα από τα δύο σκαρφαλώνει στην σκάλα!
 
@Vada καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου θα την λάβω υπόψη μου! Είδη σήμερα είναι κάπως καλύτερα Κελαϊδανε από νωρίς το πρωί και το ένα από τα δύο σκαρφαλώνει στην σκάλα!
Θετικό αυτό και αναμενόμενο.
Όποτε μπορείς πάρε και ξύλινες πατήθρες...

Πολύ όμορφο χρώμα έχουν!
 
Είδη σήμερα είναι κάπως καλύτερα
Άρχισαν να προσαρμόζονται.
Καλό θα ήταν να αλλάξεις τις ταΐστρες με εσωτερικές, θα τα εξυπηρετούν καλύτερα.

εσωτερικές-ταΐστρες.webp
 
Back
Top