Γενικά Τα budgies μου κλέινονται πολλές ώρες μέσα στο κουτάκι

Aggelos91

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
Χαίρεται και πάλι. Τα παπαγαλάκια μου κλείνονται συνέχει μέσα στο κουτάκι. Λέτε να μου ετοιμάζουν αυγουλάκια έκλπηξη; Ποια είναι η γνώμη σας; Να φοβούνται δεν νομίζω γιατί όπως σας είπα και στο προηγούμνεο θέμα μου αν και τα είχα δύο εβδομάδες ανέβαιναν πάνω μου και κάθονταν. (Σόρρυ που δεν ανέβασα φωτό στο προηγούμενο θέμα φωτό θα ανεβάσω στο επόμενο ποστ μου. Πάντως τα προηγούμενα που είχα δεν κλεινόντουσαν με τις ώρες πριν κάνουν αυγουλάκια μόνο όταν τα κάνανε. Περιμένω απαντήσεις. Ευχαριστώ.
 
Κουτακι προφανως εννοεις την φωλια!?

Εγω θα προτεινα να την βγαλεις λογω εποχης εκτος κι αν τα χεις σε δροσερο μερος.

Την φωλια γιατι την εβαλες; Τα χεις και πολυ λιγο καιρο..
 
Ναι την φωλιά εννοώ απλά μου αρέσει να την λέω κουτάκι 🙂 . Σε δροσερό μέρος είναι ναι δεν έχουν πρόβλημα ζέστης. Και σε όσα παπαγαλάκια είχα πάντα τους είχα φωλιά από την αρχή. Και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Απλά τι γίνεται τώρα. Είναι μέσα. Και μόλις βγαίνει ο αρσενικός έξω έρχεται η θυληκιά και του φωνάζει και τον βάζει μέσα. Για αυτό ρωτάω να δω τι γίνεται. Εγώ πιστεύω ότι ετοιμάζονται για παιδάκια.
 
Ναι την φωλιά εννοώ απλά μου αρέσει να την λέω κουτάκι 🙂 . Σε δροσερό μέρος είναι ναι δεν έχουν πρόβλημα ζέστης. Και σε όσα παπαγαλάκια είχα πάντα τους είχα φωλιά από την αρχή. Και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Απλά τι γίνεται τώρα. Είναι μέσα. Και μόλις βγαίνει ο αρσενικός έξω έρχεται η θυληκιά και του φωνάζει και τον βάζει μέσα. Για αυτό ρωτάω να δω τι γίνεται. Εγώ πιστεύω ότι ετοιμάζονται για παιδάκια.

Το οτι δεν ειχες ποτε προβλημα δεν σημαινει οτι ειναι και το σωστο αυτο που κανεις
 
Ναι δεν διαφωνώ. Αλλά εξηγησέ μου σε παρακαλώ γιατί; Δεν βρίσκω λόγο να μην το έχω. Παρακαλώ απαντήστε μου και στις υπόλοιπες ερωτήσες. Ας μην κολλήσουμε σε αυτό.
 
Ναι δεν διαφωνώ. Αλλά εξηγησέ μου σε παρακαλώ γιατί; Δεν βρίσκω λόγο να μην το έχω. Παρακαλώ απαντήστε μου και στις υπόλοιπες ερωτήσες. Ας μην κολλήσουμε σε αυτό.

Εγω αυτο ηθελα να πω πανω στο θεμα σου γιατι αυτο πιστευω οτι ειναι το σημαντικο.
 
Όσο έχεις τη φωλιά θα σου γεννάνε συνέχεια. Το ζευγάρι δεν θα προλαβαίνει να ανακτά δυνάμεις και τα μωρά θα βγαίνουν όλο και πιο ασθενικά. Στο τέλος θα έχεις δύο άρρωστα πουλιά που θα γεννάνε μή βιώσιμα αυγά, ή μωρά που θα πεθαίνουν νωρίς. Φυσικά κάποια θα επιβιώσουν. Γι' αυτόν τον λόγο δεν πρέπει να κρατάμε την φωλιά μετά τον απογαλακτισμό των μικρών. 2-3 γέννες τον χρόνο είναι υπεραρκετές. Επίσης το καλόκαίρι καραδοκεί ο κίνδυνος της θερμοπληξίας και της αφυδάτωσης για το θηλυκό και για τα μικρά.

Αν έχουν αρχίσει να γεννάνε άφησε τη φωλιά και βγάλε την αμέσως μόλις ανεξαρτητοποιηθούν τα μικρά. Στο μεταξύ μέχρι να τελειώσει η γέννα να δίνεις στο ζευγάρι τροφές πλούσιες σε ασβέστιο και σίδηρο όπως αυγοτροφή ή αυγά βραστά, και αν δεν τα πειράζουν στο στομάχι, λαχανικά και φρούτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Θα το κάνω. Πάντως τα προηγούμενα που είχα και τους είχα την φωλιά συνέχεια. Μου γένναγαν μόνο δυο φορές το χρόνο από μόνα τους και δεν την έβγαζα ποτέ. Παρακαλώ όμως απαντήστε μου στις ερωτήσεις μου.
 
Άγγελε, οι απαντήσεις που θέλεις είναι στα προηγούμενα ποστ. Μάλλον ετοιμάζουν γέννα.
 
ειναι σιγουρο οτι θα σου ετοιμαζουν αυγουλακια! Ετσι εκαναν και τα δικα μου παπαγαλακια επι περιπου 1-2 μηνες και σημερα το πρωι βρηκα την εκπληηξη! Εθχομαι να σοθ γενησει!
 
Back
Top