Γενικά Τα budgies μου μαλωνουν

takaros13

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2014
Μηνύματα
12
Καλησπερα σας! Ειμαι παρα πολυ αναστατομενος με το γεγονός ότι τα παπαγαλάκια μου τις τελευταίες ημέρες τσακώνονται διαρκώς. Τσιμπιούνται - η θηλυκιά επίτηθεται στο αρσενικό με αποτέλεσμα να έχει (πιθανώς) ματώσει. Έχουμε βοήθεια - κάποια ιδέα;

Φιλικά Παναγιώτης
 
Οταν οι καυγαδες φτανουν σε σημειο να πληγωνουν το ενα το αλλο τοτε φροντιζουμε για την ακεραιοτητα τους χωριζοντας αμεσα τα πουλια.
 
μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τον λόγο που μπορεί να τσακώνονται;
 
1. Αν ενα απο τα δυο προυπηρχε στο κλουβι τοτε ισως διεκδικει το χωρο του
2. Εβαλες ταυτοχρονα μαζι 2 πουλια αγνωστα μεταξυ τους χωρις διαδικασια γνωριμιας
3. Το ενα απο τα 2 ειναι σεξουαλικα ετοιμο και το αλλο οχι
4. "Δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους" διοτι οι παπαγαλοι ειναι πουλια που δενονται με χημεια μεταξυ τους.

Τα χωρισες;
 
Τα πουλια τα πείρα την ιδια μέρα και μου τα βαλαν με το διαχοριστικο στη μεση. Μετα που πηγα τα πηγα σπιτι μετα απολιγο ο αρσενικος καταφερε να περασει το διαχοριστικο και να φτασει την θηλύκια ετσι τα αφησα χωρις κανενα προβλημα ομως μετα απο ενα μηνα ξεκινησαν τα τσακονονται! Τωρα τα εχω χωριστά
 
οχι

μολις τωρα που ειδα το κλουβι η θυληκια περασε το διαχοριστικο
 
Καλησπέρα :) μήπως πρέπει να στερεώσεις κάπως το διαχωριστικό; Επειδη είναι σαν να μην υπάρχει, πρέπει να τα προφυλάξεις, κατα την γνώμη μου
 
Αν ειναι αυτα στην φωτο.. Αν εχει μπλε η μυττη ειναι αρσενικο.. Ψαξε στο internet για το πως αλλαζει η μυττη οταν ειναι πυρωμενα τα συγκεκριμενα πουλια. Το εχω διαβασει παλια.. Νομιζω πως το αρσενικο εχει πιο σκουρο μπλε οταν ειναι πυρωμενο.

Ετσι θα μαθεις αν ειναι του ιδιου φυλου ή αν ειναι το ενα πυρωμενο και το αλλο οχι.
 
Back
Top