Αναπαραγωγή Τα cockatiels μου δεν κάθονται πολύ μέσα στη φωλιά ενώ έχουν αυγά

Savvaspapa

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2021
Μηνύματα
23
Καλησπερα σας δεν ξερω εαν αντιμετωπίζει καποιος αλλο μέλος αυτό το πρόβλημα εχω ενα ζευγάρι cockatiel και μου κάνουν αυγά αλλα δεν κάθονται πολυ μεσα στην φωλιά πιστεύω πως είναι βατεμενα γιατί τους εχω δει πολλές φορές να κάθεται ο αρσενικός απο πάνω και μεσα σε μια μέρα δυο φορές!
Και η ηλικία τους είναι 2 χρόνον θα ήθελα της συμβουλές σας
Ευχαριστώ!
 
Κανεις διατροφικη προετοιμασια για 1 μηνα το λιγότερο πιο πλουσια διατεοφη,που περιλαμβανει λαχανιχα φρουτα βοτανα αυγο;Εχεις δει δηλαδη βατεματα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Τους βάζω τα πάντα αυγό δεν μου το τρώει αλλα την αυγοτροφή που τους βαζω την τρώνε περιμένω να περάσουν 8 μέρες για να δω εαν εχει κατι μεσα στα αβγά το θεμα είναι πως όταν μπαίνω στον χώρο που εχω το κλουβί και ακούνε λιγο θόρυβο βγαίνουν και μετα για να μπούν μεσα κάνουν κανένα 10 λεπτό
[automerge]1619013601[/automerge]
Και ποιο πολυ κάθεται μεσα το αρσενικό!
 
Και ποιο πολυ κάθεται μεσα το αρσενικό!

Σε πολλά ζευγάρια το αρσενικό κλωσσάει τη μέρα και το θηλυκό τη νύχτα. Μην τα ενοχλείς. Αφού είδες ζευγαρώματα λογικά δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. Το κλουβί σου, είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή?
 
0302N601-1.webpαυτήν εδω την κλούβα εχω μερικές φορές βγαίνουν εξω και τα δυο ποση ωρα μπορούν να μείνουν τα αυγά μονα τους;
[automerge]1619018692[/automerge]
Η φάση ειναι που φωνάζει το θηλυκό να βγεί το αρσενικό απο την φωλιά για να κάτσει απο πάνω της 😂
 
Ποσα αυγα εχουν;Συνηθως απο το 2 με 3 κλωσανε συστηματικά για να βγουν τα μωρα οσο το δυνατότερο γινετε μαζι!
 
Πριν μια εβδομάδα μου είχαν κάνει 2 αλλα δεν καθόταν τωρα πριν 3-4 μέρες που έβλεπα τον αρσενικό πάνω απο την θηλυκιά εχθές μου έκανε 1 αυγο δεν ξέρω αμα έχουν αλλο τωρα καινούργιο γιατί δεν θέλω να τα πειράζω!
 
@Savvaspapa τα κοκατιλ γεννάνε ανά δυο μέρες αυγά αν σου γέννησε πριν μια εβδομάδα δυο ίσως είναι ασπορα κ ν ξεκίνησε το θυληκο να γεννάει πιο γρήγορα τώρα μέσα στην φωλιά εχεις 3 αυγά η ένα ;
 
Μου ειχε κανει δυο αυγά πριν 1 με 2 εβδομάδες αλλα μάλλον δεν ειταν βατεμενα γιατί δεν τα έβλεπα να κάνουν και τίποτα αλλα τωρα εχει 4-5 μερες που τα βλέπω και κάνουν συνέχεια εχτές μου έκανε ενα αυγο αλλα σαν να το βλέπω και λίγο ποιο μεγάλο αυτο το αυγο
 
@Savvaspapa Ωραία είναι φυσιολογικό να μην κάθονται μέσα τα αλλά δτο αυγά που είχε κάνει πριν μια εβδομάδα βγαλτα από την φωλιά αν δεν το έχεις κάνει Γιατί πιθανόν να σπάσουν εκεί μέσα κ ν μυρίζει άσχημα πριν όμως τα πετάξεις κάνε μια ωοσκόπηση , έχεις βάλει πριονιδια στην φωλιά ; Ίσως κ ν είναι πιο μεγάλο φρόντισε ν έχεις πηγές ασβεστίου στον κλουβί τα κοκατιλ είναι κατά ποσοστό στην δεύτερη θέση που παθαίνουν δυστοκία
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Δεν τα εχω βγάλει γιατί μου είχαν πει απο το πετ σοπ να μην τα βγάλω γιατί λεει μπορεί να βγούν και αυτα αμα κάτσει στην φωλιά μεσα εχω βάλει πριονιδι τους εχω σουπιο κόκκαλο και στο νερό evia parrot super vit
 
Καλύτερα ν τα κοιτάξεις τα αυγά αν είναι ασπορα θα γίνουν κλουβιά κ σπάνε έυκολα θα βρωμίσει όλη η φωλιά δν φεύγει εύκολα μετα κ ειναο άσχημο αν θες ελέγξετα αν κ δύσκολο ν έχουν σπόρο μέσα αλλά με την φύση δεν τα βάζουμε , νομίζω πως δεν πάνε για δεύτερη γεννά αν είναι γόνιμα τα αυγά από όσα έχω δει έτσι συμβαίνει πάντα
 
Εντάξει σας ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες θα τα κοιτάξω αύριο!
 
Back
Top