Γενικά Τα gouldian ξεβάφουν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantazo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pantazo

PB Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Καλλιθέα
Καλημέρα σε όλους. Τη περίοδο που έκανα έρευνα αγοράς για να αγοράσω ένα ζευγάρι gouldian σε ένα κατάστημα μου είπαν ότι δεν τα φέρνουν διότι το χρώμα τους δεν είναι μόνιμο και ότι με την πάροδο του χρόνου ξεβάφουν! Τότε μου φάνηκε παράξενο. Τώρα το αρσενικό που έχω, μετά την πτερόρροια (μέσα προς τέλος καλοκαιριού) είχε φτιάξει ένα καταπληκτικό μπλέ στήθος το οποίο τον τελευταίο καιρό αρχίζει από τον λαιμό και προς τα κάτω να ασπρίζει. Υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό; Είναι φυσιολογικό;
 
δεν νομιζω οτι ξεβαφουν. απλα αν δεν τα βλεπει ο ηλιος η πολυ φως τα χρωμματα τους γινονται λιγοτερο εντωνα...
 
Το δικό μου στο σημείο που σου ανέφερα έχει ασπρίσει. Θα φορτώσω φωτογραφία για να δείτε.
 
βαλε να δουμε.. αν οπως σου ειπα η απο το φως ειναι η απο τιποτα ελλειψη βιταμινης..
 
Θα βάλω φωτογραφίες σήμερα το βράδυ. Από βιταμίνες τους δίνω καθημερινά. Αν η αιτία ήταν το φως δεν θα είχε και το θηλυκό;
 
Θα βάλω φωτογραφίες σήμερα το βράδυ. Από βιταμίνες τους δίνω καθημερινά. Αν η αιτία ήταν το φως δεν θα είχε και το θηλυκό;

Φυσικα και δεν ισχυει. Γιατι να χανουν το χρωμα τους; 😕Τι βιταμινη τους δινεις ακριβως καθημερινα; Αυτη τη χυμα που υπαρχει σε διαφορα χρωματα;
 
Βιταμίνη συσκευασμένη (δεν έχω πρόχειρη τη μάρκα για να την αναφέρω).
 
Ta Gouldian den pernoune xromata apo xrostikes. Ta xromata tis Gouldian den einai apo CAROTINI einai apo tin katastasi ton fteron.

DEN boris na bafeis ta Gouldian san ta kanarinia.

Ti ilikia exei to pouli pou alasei ta xromata;
 
Το πουλί πρέπει να πηγαίνει τώρα στα 3 χρόνια. Δείτε τις σχετικές φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • ph1.webp
    ph1.webp
    11,2 KB · Προβολές: 201
  • ph2.webp
    ph2.webp
    12,5 KB · Προβολές: 177
καταεχην ωραια πουλια και να σου ζησουν... Εγω θα επιμηνω στις σωστες βιταμινες και πρεπει να βρισκονται σε μερος με πολυ φως ισως να τα χτυπαει που και που ο ηλιος,
 
Πέσιμο φτερών σε gouldian

Τελικά διαπιστώνω ότι το πρόβλημα μάλλον είναι άλλο. Το πουλί χάνει ή βγάζει τα φτερά του (το έχω δει να ξύνεται έντονα). Διάβασα σε άλλο post ότι μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη ιωδίου ή και σε stress. Που μπορώ να βρω ιώδιο σε υγρή μορφή ώστε να του χορηγήσω στο νερό του; Υπάρχει περίπτωση να είναι ψείρες ή ακάρεα τραχείας; Περιμένω άμεσα τη βοήθειά σας μιας και το φαινόμενο είναι έντονο. Επισυνάπτω φωτογραφία. Μπορείτε να δείτε τη διαφορά με προηγούμενες φωτογραφίες που ανέβασα πριν μερικές ημέρες.
 

Συνημμένα

  • G01.webp
    G01.webp
    24,2 KB · Προβολές: 150
Για ιώδιο κοίτα εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Μεταλλικό-νερό-με-ιώδιο-aqua-drink-της-vitakraft.10395/
Εναλλακτικά αντί να αφήνεις το σουπιοκόκκαλο ολόκληρο το τρίβεις στην αυγοτροφή που του βάζεις.
Για τα ακάρεα διάβασε εδώ: Ακάρεα της Τραχείας
Η πτερόρροια μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες όπως η μη σωστή διατροφή (έλλειψη βιταμινών ιχνοστοιχείων) γιαυτό υπάρχουν και τα συμπληρώματα. Δυστυχώς οι γνώσεις μου πάνω στα gouldian είναι λίγες.
 
Τα gouldians είναι αρκετά ευαίσθητα στα ακάρεα της τραχείας. Και είναι από τα πιο συχνά προβλήματα που παρουσιάζουν. Φυσικά μπορεί να είναι και κάτι από αυτά που προανέφερες (στρες, έλλειψη ιχνοστοιχείων, ψείρες). Ψέκασε τα για ψείρες (ακόμη και προληπτικά χρειάζεται τώρα που άρχίζει να ζεσταίνει ο καιρός), τρίψε και όπως σου είπε ο Κώστας το σουπιοκόκαλο στην αυγοτροφή για να σιγουρευτείς ότι θα φάει και βαλε grit (αν δεν έχεις ήδη) που να περιέχει και ιχνοστοιχεία. Για το ακάρι της τραχείας θα πρέπει να έχεις εκπαιδευμένο αυτί για να το καταλάβεις. Αν βάλεις το πουλί κοντά στο αυτί σου θα ακούσεις ένα ρόγχο με την αναπνοή του. Αν μπορείς επισκέψου ένα πτηνίατρο για να το διαγνώσει και να χορηγήσει το φάρμακο για το ακάρι.
 
Επειδή τώρα είδα την τελευταία φωτό συμπληρώνω:
Πρόκειται σίγουρα για κάτι παθολογικό. Πιθανό να είναι έλλειψη ιωδίου ή ψείρες ή κόκκινο άκαρι ή προσβολή από κάποιο βακτήριο/μύκητα. Θα έλεγα αρχικά απομόνωση, χορήγηση ιωδιούχων σκευασμάτων, έλεγχο για ψείρες, τοποθέτηση τσαλακωμένης χαρτοπετσέτας στον πάτο το βράδυ και το πρωί την ανοίγεις σιγά σιγά. Αν δεις μέσα κόκκινα ή καφέ στίγματα τότε μάλλον πρόκειται για κόκκινη ψείρα. Αν η πτερόρροια συνεχιστεί τότε μάλλον πρόκειται για μυκητίαση και θέλει προσοχή γιατί είναι κολλητική, ανιχνεύεται με καλλιέργεια.
Αν έχεις πάντως δυνατότητα επίσκεψης σε πτηνίατρο νομίζω ότι θα είναι καλύτερα για το πουλί.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η μυκητίαση που αναφέρετε είναι κολλητική στον άνθρωπο;
 
Ναι αν δεν προσέξεις και πιάνεις το πουλί με γυμνά χέρια. Είναι επικίνδυνη και στα λοιπά πτηνά καθώς με τα πούπουλα που παίρνει ο αέρας μεταφέρεται ο μύκητας. Συνήθως όμως η μυκητίαση αρχίζει από την περιοχή του κεφαλιού και επεκτείνεται σταδιακά. Εμφανίζεται από προσβολή άλλου πτηνού στην εκτροφή ή μετά από πολύχρονη χορήγηση αντιβιώσεων ή καταπόνηση του πτηνού, όπου η άμυνα του οργανισμού είναι ακόμη μικρή. Οπότε μάλλον πρώτα πρέπει να αποκλείσεις τους άλλους παράγοντες πριν καταλήξεις σε βακτήρια ή μύκητες.
 
καλο θα ηταν να ποσταρετε τα απαραιτητα φαρμακα η βιταμινες για αποφυγη προβληματων στα μικρα μας gouldians
 
Back
Top