Αναπαραγωγή Τα lovebirds μου έκαναν ένα αυγό και το έσπασαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos_ro
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos_ro

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2018
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας!
Τα παπαγαλάκια μου (lovebird) είχαν κάνει ένα αυγό πριν περίπου μία εβδομάδα. Τους έβαλα φωλιά με μικρά ξυλαράκι άλλα άρχισαν να παίζουν και να σπρώχνουν το αυγό με αποτέλεσμα αυτό να σπάσει. Σήμερα είδα πώς έκανα και άλλο αυγό αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ😄
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Δεν γνωρίζω δυστυχώς πολλά για τα Lovbird. Το ένα μας το έδωσαν κάτι φίλοι με μόνη πληροφορία ότι είναι θηλυκό και περίπου πέρσι τέτοια εποχή το βρήκε ένα αρσενικό ενώ λιαζόταν στο μπαλκόνι. Από διατροφή τους βάζω παπαγαλίνη με μικρούς ηλιόσπορους που μου έχουν προτείνει στο Petshop. Η φωλιά ήτα μια δική μου κατασκευή από χαρτόνι αφού κοίταξα τι διαστάσεις υπάρχουν και τα ξυλάκια από πευκοβελόνες θρυματισμένες. Δυστυχώς γνωρίζω ελάχιστα για τα παπαγαλάκια. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ ! 😀
 
Δεν γνωρίζω δυστυχώς πολλά για τα Lovbird. Το ένα μας το έδωσαν κάτι φίλοι με μόνη πληροφορία ότι είναι θηλυκό και περίπου πέρσι τέτοια εποχή το βρήκε ένα αρσενικό ενώ λιαζόταν στο μπαλκόνι. Από διατροφή τους βάζω παπαγαλίνη με μικρούς ηλιόσπορους που μου έχουν προτείνει στο Petshop. Η φωλιά ήτα μια δική μου κατασκευή από χαρτόνι αφού κοίταξα τι διαστάσεις υπάρχουν και τα ξυλάκια από πευκοβελόνες θρυματισμένες. Δυστυχώς γνωρίζω ελάχιστα για τα παπαγαλάκια. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ ! 😀
ξέχασα να αναφέρω εκτός απο τις λίγες πευκοβελόνες είχα βάλει και λίγο νήμα για φωλιές
 
Έχουμε το ίδιο ζευγάρι παρεμπιπτόντως.
Πως είσαι σίγουρος ότι είναι αρσενικό - θηλυκό και όχι 2 θηλυκά μαζί; Επίσης η φώτο προφίλ σου δείχνει το αρχέγονο (το πιο πράσινο) με τα εφηβικά του χρώματα ακόμη. Γνωρίζεις την ηλικία του;
 
Έχουμε το ίδιο ζευγάρι παρεμπιπτόντως.
Πως είσαι σίγουρος ότι είναι αρσενικό - θηλυκό και όχι 2 θηλυκά μαζί; Επίσης η φώτο προφίλ σου δείχνει το αρχέγονο (το πιο πράσινο) με τα εφηβικά του χρώματα ακόμη. Γνωρίζεις την ηλικία του;
Δεν το γνωρίζω αλλά τα πηγαίνουν καλά μεταξύ τους. Το ένα ταΐζει το άλλο δίνουν φιλάκια και θεώρησα πως είναι ζευγάρι. Η φωτογραφεία προφίλ το μπροστά είναι ποιο παλιά ίσως γ'αυτό
 
Άρα δεν ξέρουμε αν είναι ζευγάρι. Επίσης στις φώτο που ανέβασες φαίνεται και ένα αυγό στον πάτο;
Εν τέλει, και ζευγάρι να είναι, φαίνεται να μην είναι έτοιμα ακόμη. Εγώ μεθαύριο αν έβλεπα ότι δεν κάνουν άλλο αυγό θα έβγαζα την φωλιά. Θα σου ήταν κόπος να ανεβάσεις μια φωτογραφία που φαίνεται ολόκληρο το κλουβί;
 
Άρα δεν ξέρουμε αν είναι ζευγάρι. Επίσης στις φώτο που ανέβασες φαίνεται και ένα αυγό στον πάτο;
Εν τέλει, και ζευγάρι να είναι, φαίνεται να μην είναι έτοιμα ακόμη. Εγώ μεθαύριο αν έβλεπα ότι δεν κάνουν άλλο αυγό θα έβγαζα την φωλιά. Θα σου ήταν κόπος να ανεβάσεις μια φωτογραφία που φαίνεται ολόκληρο το κλουβί;
Ναι την φωλιά την έχω αφαιρέσει διότι δεν ήμουν σίγουρος αν η κατασκευή αυτή λειτουργούσε, και επειδή ήταν από χαρτόνι είχαν αρχίσει να την τσιμάνε.
 

Συνημμένα

  • 4.webp
    4.webp
    42,2 KB · Προβολές: 23
Νίκο το κλουβάκι είναι μικρό για ένα ζευγάρι lovebirds. Θα σε ενδιέφερε να τους αγοράσεις κάποιο μεγαλύτερο; Μπορώ να σου προτείνω αν θες.
Επιπλέον επειδή φαντάζομαι την τροφή που σου έδωσαν από το Pet Shop έχω να σου προτείνω να τους αγοράσεις αυτήν εδώ: https://petbirds.gr/product/deli-nature-birdelicious-large-parakeets-serengeti/

Από τις καλύτερες και πλήρως σχεδιασμένη για τις ανάγκες των lovebirds.
Δεν θα παραμελήσεις να αγοράσεις και ένα σουπιοκόκκαλο. Από αυτό προσλαμβάνουν ασβέστιο και πολλά άλλα θρεπτικά συστατικά.
Σκέψου λίγο αν θες όμως το θέμα του κλουβιού. Ένα μεγαλύτερο θα τους προσέφερε περισσότερο ζωτικό χώρο και θα σου επέτρεπε να τοποθετήσεις παιχνίδια με τα οποία θα μπορούν να παίζουν.
 

Συνημμένα

  • 146c-028504-0-2-0-1-2-800x800.webp
    146c-028504-0-2-0-1-2-800x800.webp
    43,8 KB · Προβολές: 32
Έχω στο μυαλό μου να πάρω κάποιο ποιο μεγάλο κλουβί απλά λόγο οικονομικών το έχω καθυστερήσει. Ευχαριστώ πολύ ωστόσο για την τροφή θα την αναζητήσω! 😄 Με το θέμα του αυγού τελικά τι να κάνω να το αφαιρέσω, να πάρω κάποια φωλιά από το εμπώριο;
 
Νομίζω ότι θα πρέπει να μην μπεις στην λογική της γέννας, αφού θα ανεβάσεις τα έξοδα διαβίωσης τους και θα χρειαστείς και άλλο κλουβι! Εφόσον τα οικονομικά σου δεν είναι καλά επικεντρώσου στην καλύτερη διαβίωση των υπαρχόντων πουλιών, αγοράζοντας τους μεγαλύτερο κλουβι, κάποια παιχνίδια και σε βελτίωση της διατροφής τους! Ως του χρόνου θα έχεις χρόνο να σκεφτείς για πιθανούς απογόνους
 
Νομίζω ότι θα πρέπει να μην μπεις στην λογική της γέννας, αφού θα ανεβάσεις τα έξοδα διαβίωσης τους και θα χρειαστείς και άλλο κλουβι! Εφόσον τα οικονομικά σου δεν είναι καλά επικεντρώσου στην καλύτερη διαβίωση των υπαρχόντων πουλιών, αγοράζοντας τους μεγαλύτερο κλουβι, κάποια παιχνίδια και σε βελτίωση της διατροφής τους! Ως του χρόνου θα έχεις χρόνο να σκεφτείς για πιθανούς απογόνους
Κατανοώ πως ίσως αυτή η διαδικασία να έχει το δικό της κόστος απλά τα λυπάμαι να χάνονται πουλάκια λόγω έλλειψης γνώσεων και ενημέρωσης από πλευράς μου.
 
Και η δικη μου η γνωμη ειναι να ξεκινησεις την αναπαραγωγη οταν θα εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο.
Ετσι και τα πουλια θα προχωρησουν με ασφαλεια αλλα και εσυ θα εχεις λιγοτερα προβληματα και στεναχωριες.
 
Με το θέμα του αυγού τελικά τι να κάνω να το αφαιρέσω;
Ναι να το αφαιρέσεις. Και όταν θα είσαι έτοιμος να αγοράσεις νέο κλουβί ρώτα εδώ πρώτα.
 
Οκ θα κοιτάξω ποιο εντατικά το θέμα του κλουβιού.
'Οσο για την διατροφή ποιο πάνω ο Φοίβος με ρώτησε ποια διατροφική προετοιμασία έχω κάνει. Εγώ δεν έκανα κάποια αλλαγή στην διατροφή τους. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διατροφική προετοιμασία πριν την αναπαραγωγή και αν ναι ποία είναι αυτή ;
(Για να μην παρεξηγηθώ ρωτάω τελείως ενημερωτικά)
 
Δεν είναι κάτι δύσκολο. Απλά τους δίνεις διάφορες τροφές μέσω των οποίων λαμβάνουν τα απαραίτητα στοιχεία για να ανταπεξελθουν ευκολότερα στις ανάγκες μιας αναπαραγωγής. Εδώ είναι πολλές τέτοιες τροφές που μπορείς να δίνεις καθημερινά στα πουλιά σου : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Αν βρεις κιόλας σε κάποιο pet shop μπορείς να τους αγοράσεις τσαμπιά millet (κεχρί). Φοβερή λιχουδιά που θα τα ξετρελάνει.img-millet._457.webp
 
To πουλάκι με το λίγο κίτρινο στο κεφάλι έχει κάπως μεγαλούτσικο ράμφος. Αυτό μπορεί να έχεις διάφορες αιτίες αλλά να το έχεις στο νου σου, δεν θέλω να σε αγχώσω ίσως κι άδικα προς το παρόν. Θέλεις μεγαλύτερο κλουβί όπως σου είπαν με δεύτερη βοηθητική πόρτα για φωλιά κι ειδική φωλιά, ξύλινη κρεμαστή που θα μπει στη βοηθητική πόρτα.

Ασφάλισε με σύρμα την πόρτα του κλουβιού τους χθες! Τα lovebirds φημίζονται για τις δραπετεύσεις τους, όπως σου ήρθε εσένα στο μπαλκόνι έτσι μπορεί να σου ξαναφύγει.
 
Back
Top