Αναπαραγωγή Τα lovebirds μου ξαναζευγαρωσαν

Nantia10

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2016
Μηνύματα
132
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα ειμαι νεα κατοχος ενος ζευγαριου love birds οταν τα πρα πριν λιγους μηνες ηταν ηδη ζευγαρι με 3 αυγουλακια δυστυχως δεν βγηκε κανενα πριν 21 μερες ξανα γεννησε 6 αυγουλακια το 1 στις 26/5 το 6 στις 2/6 απλα την τελευταια εβδομαδα μαλλον λογω ζεστης την ημερα καθεται ελαχιστα στην φωλια ενω το βραδυ ειναι συνεχεια μεαα... σημερα ομως το μεσημερι ξανα ζευγαρωσαν και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι εφοσον εχουν αυγα...
 
Γεια σου Νάντια καλώς ήρθες και να σου ζήσει το ζευγαράκι σου!
Έχεις κάνει ωοσκόπηση να δεις αν τα αυγά είναι γόνιμα αυτήν την φορά; Γιατί τα πρώτα θα έπρεπε να έχουν εκκολαφθεί ήδη.
Γίνεται να ζευγαρώνουν ενώ έχουν αυγά στην φωλιά, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Θα ήθελες να μας πεις λίγα λόγια για την διατροφή των πουλιών σου και επίσης αν υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβί ή αν έδωσες κάποια πηγή ασβεστίου;
Περιμένουμε να τα καμαρώσουμε με φωτογραφίες στις παρουσιάσεις και για ό,τι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.
Διάβασε κάποιες πληροφορίες για τα lovebirds εδώ και επίσης κράτησε τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων , όπου υπάρχουν συγκεντρωμένα τα περισσότερα χρήσιμα άρθρα του petbirds για την σωστή φροντίδα των παπαγάλων μας. :)
 
Σε ευχαριστω πολυ δεν χρειαστηκε να κανω οωσκοπηση τα 4 απο τα 6 ειναι μαυρα και τα δυο ειναι διαφανες φαινονται χωρις να τα κοιταξω με φως... λοιπον δεν ξερω καν τι ειναι το σουπιοκοκαλο τους εδινα καποιεσ σταγονες στο νερο για 10 μερες που εγραφαν οι οδηγιες... Τους εχω παντα αυγοτροφη σε μια ταιστρα την τρωνε παρα πολυ... Τους δινω μηλο γιατι δεν ξερω τι αλλα φρουτα μπορω να δωσω τους εχω παπαγαλινη με σπορους και τους εχω και πετρα ασβεστιου πρεπει να δωσω και κατι ακομα... και δεν ειναι κακο το οτι δεν καθεται συνεχεια μεσα στη φωλια;
 
Για την διατροφή πρέπει να μιλήσουμε πιο σχολαστικά, διάβασε κάποια άρθρα του οδηγού που σου έδωσα, πες μας αν οι σπόροι είναι χύμα ή συσκευασμένοι και το πολύ σημαντικό, εν όψει της αναμονής των νεοσσών, είναι ποια αυγοτροφή χρησιμοποιείς, γιατί με αυτήν θα ταΐζουν οι γονείς κατά κύριο λόγο και κεχρί σενεγάλλης -millet, που πρέπει να προμηθευτείς και να έχεις διαθέσιμο από τώρα.
Από χορταρικά και φρούτα, προς το παρόν εφόσον δεν έχουν μάθει κάτι άλλο, αρκέσου στο μήλο.
Αργότερα, υπάρχει κατάλογος με ποια είναι ασφαλή και μπορείς να τα βρεις ονομαστικά στο άρθρο εδώ καθώς και να δεις αναλυτικά με φωτογραφίες εδώ.
τους εδινα καποιεσ σταγονες στο νερο
Τι σταγόνες; Τι γράφει η συσκευασία;
δεν ειναι κακο το οτι δεν καθεται συνεχεια μεσα στη φωλια;
Τώρα μ' αυτή την ζέστη ίσως κάνει καλά, θα δείξει.
 
Η τροφη ειναι συσκευασμενη και απ εξω εχει πουλια love bird oι σταγονες που χρησιμοποιησα ειναι η oleovita και η αυγοτροφη που μου εδωσαν στο πετ ειναι της deaphar ei-mix egw zitisa gia neosous kai m eipan auth einai
 
ειναι η oleovita
Δεν περιέχει ασβέστιο, σελήνιο και βιταμίνη Ε καθώς διάβασα.
Πρέπει να πάρεις σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε αφού βρίσκονται σε δεύτερη γέννα και βάζε και λίγο ωμό σουσάμι. Αν μπορείς να πάρεις <Link Removed>, δώσε δυο τρεις μέρες στο νερό. (αυτό που σου έβαλα ή κάποιο παρόμοιο).
Σπόροι και αυγοτροφή, μια χαρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ωραια θα παω αυριο κιολας να τους τα παρω ... α τους δινω και καποια στικς... Ξερω σε ζαλισα συγνωμη αλλα οπως θα διαπιστωσες δεν εχω ιδεα... Να σε ρωτησω και κατι ακομα τωρα με τα αυγα τι να κανω ποσο καιρο πρεπει να μεινουν ακομα γιατι διαβασα οτι στις 21 μερες βγαινουν και αν πουμε οτι καθεται απο τη μερα που γεννησε το πρωτο αυγο τωρα το πρωτο θα επρεπε να εχει βγει...
 
α τους δινω και καποια στικς.
Αυτά εννοείς; Αν ναι, να τα αποφεύγεις ή αραιά και που. Το κεχρί millet είναι μια χαρά λιχουδιά, το λατρεύουν όλα τα πουλιά.
7d88fb86a650d364936786b6615fc7c4.jpeg

να σε ρωτησω και κατι ακομα τωρα με τα αυγα
Θα τα αφήσεις τουλάχιστον 23-24 μέρες από το τελευταίο. Δηλαδή ήταν 5/6; Μέχρι 28,29/6.
 
Ναι κατι τετοια τους περνω αλλα οχι συνεχεια... Θα το δοκιμασω και αυτο... Το τελευταιο αυγο το εκανε 2/6
 
Εντάξει, δώσε περιθώριο, ποτέ δεν ξέρεις από πότε άρχισε η εκκόλαψη. Όλα καλά να πάνε! Φρόντισε να έχει λίγη υγρασία το περιβάλλον να σκάσουν εύκολα τα αυγά. Που τα έχεις; Μέσα ή έξω ;
 
Μεσα τα εχω τωρα για υγρασια θα σε γελασω τα προηγουμενα παντως που ηταν νεκρα εσκασαν και τα τρια... μακαρι θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και ελπιζω να βγουν τα μικρουλια...
 
Back
Top