Ασθένειες Τα lovebirds τραυματησαν το μικρο κοκατιλ, τι να κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Ειχα βγαλει τα Lovebirds στο δωματιο για την καθημερινη τους πτηση και τα αφησα στο δωματιο οπως κανω παντα. Τα αφηνω συνηθως για κανα 2ωρο κι αυτα μπαινουν μονα τους μεσα. Το μωρο κοκατιλακι το χω στην φωλια σε μονιμη βαση αλλα τωρα ειχε αρχησει να βγαινει.Αυτο λοιπον βγηκε. Τα ξαναβαλα μεσα τα λοβ και ξανα μεσα το μικρο. Τωρα πηγα να το ταισω και ειδα οτι κατω απο την ουρα του εχει αιματα οπως επισης και στο στομα.😱Τι να κάνω;Εστειλα την μητερα μου να παει να παρει betatin. Να του βαλω; Τωρα δεν τρεχουν αιματα αλλα πισω εχει σαν μια μπαλα αιματος.Iσως ειναι και κακαδι.Eχω τρομοκρατηθει πολυ. Σε πτηνιατρο αυτες τις μερες ειναι αδυνατον να το παμε. Ειχαμε σχεδιασει να παμε την επομενη εβδομαδα για να δει και την snowpearl. Τωρα τι να του κάνω;
 
Φωτη καθαρισε τις πληγες που βλεπεις με λιγο διαλυμμενο σε νερο μπεταντιν και πηγαινε το στο γιατρο το συντομοτερο. Αυτο το πουλακι απο τοτε που γεννηθηκε το κυνηγαει η τυχη του νομιζω...
 
Περαστικα του Φωτη! Να το ονομασεις Lycky! Ειναι το τυχερο σου. Εννοειται πως θα το κρατησεις! Τα σημαδια ειναι εμφανη!
 
Φωτη καθαρισε τις πληγες που βλεπεις με λιγο διαλυμμενο σε νερο μπεταντιν και πηγαινε το στο γιατρο το συντομοτερο. Αυτο το πουλακι απο τοτε που γεννηθηκε το κυνηγαει η τυχη του νομιζω...

Κι εγω αυτο βλεπω. Κατι μου παει στραβα με τις γεννες. Και τον οκτωμβριο που χαν γεννησει τα λοβ πεθανε το ενα μικρο. Τωρα αυτο. Για να δουμε. Θα προσπαθησω να το αω αυριο αν και ειναι λιγο δυσκολο αλλα θα κανω οτι μπορω.

Κι οτι χορευε σημερα(καινουριο κολπο) και ηθελα να σας το δειξω.Ισως το ανεβασω αυριο να το δειτε. Το εδωσα και λιγη μπανανα πολτοποιημενη. Καλα δεν εκανα; Δεν πρεπει σιγα σιγα να τρωει φρουτα;
 
H διαθεση του πως ειναι μετα το συμβαν; Φροντιζε μονο να ειναι καθαρα τα σημεια που τραυματιστηκε για να μη μολυνθει. Ποσων εβδομαδων ειναι τωρα;
 
betadine 3-2% MONO...
Betadine 10% gia anthropous den einai typota - omos einai para poly gia ta poulia.
 
Αυριο κλεινει ενα μηνα. Μαλλον θα το παω αυριο στον πτηνιατρο αν θα ειναι στο ιατρειο του θα παω κουτσουλιες και απο τα λοβ που θελω και θα ξαναπαω απο βδομαδα για την snowpearl.

Πωλινα δεν το καταλαβα αυτο που εγραψες.😕
 
Περαστικά να είναι Φώτη...
Να χρησιμοποιείς ''αραιωμένο'' το Betadine...
(μάλλον αυτό ήθελε να σου πει και η Πωλίνα)... :)
 
Ναι αυτο εκανα. Ευτυχως ειναι ορεξατο. Δεν ειναι ουτε καν φοβισμενο.Ισα ισα πεταει κι ολας.

Ο πτηνιατρος τι θα πρεπει να κανει;Θα το καυτηριασει η απλα να το δει για καλο και για κακο;(ρωταω για να ξερω. Μην μου πει οτι δεν χρειαζεται τιποτα ενω χρειαζεται)
 
δεν νομιζω να το καυτηριασει(δεν πιστευω να ειναι τοσο βαθυ)... Το πολυ-πολυ να σου δωσει καποια αντιβιοση εναντια στις μολυνσης... Επιδη ειναι μικρο και ευαισθητο...
 
Αναλόγως τα τραύματα. Αν είναι μικρά και έχουν κλείσει εντελώς απλά θα τα δει. Αν είναι πιο σοβαρά θα σου πει εκείνος τί θα κάνεις. Από αυτά που λες πάντως μάλλον στάθηκε τυχερό το μικρό.
 
Κι εγω δεν νομιζω οτι ειναι τραγικο αλλα δεν ηταν και μικρο το κοψιμο.

θα το παω αυριο και θα σας ενημερωσω.
 
Περαστικα Φωτη και την επομενη φορα να προσεχεις πιο πολυ! Να φανταστεις το Lovebird το θυληκο μου αν το αφησω με το κοκατουα, το ορμαει και ειναι ενα δειγμα μπρστα του! Εχουν πολυ τσαμπουκα μεσα τους!:D
 
Ναι...ηταν η στιγμη που λεμε.

Ετυχε να βγει το μικρο απο την φωλια αυτα μπηκαν μεσα και εγινε ο χαμος.

*αυτο να γινει κι ενα παραδειγμα για το ποσο δυνατα και επικινδυνα πουλια ειναι τα Lovebirds.
 
Ειναι πραγματι πολυ δυναμικα και με εντονη προσωπικοτητα θα ελεγα πουλια!
Φωτη μου δεν νομιζω να εγινε κατι τρομερο μια χαρα θα ειναι ο κοκατιλουνος!
Πες στα τρελοπουλα μην ερθω απο κει και γινει χαμος, πολυ θαρρος εχουν παρει μου φαινεται
 
Moνο δυναμικα; Ολο τσαμπουκα ειναι! Το βλεπω και απο τα δικα μου! Οταν μερικες φορες τσακωνονται!
 
Τελικα το κοψιμο ηταν υπερβολικα μικρο. Σημερα το πρωι του το καθαρισα και ξαναβαλα μπετατιν. Εφυγαν μερικα πουπουλακια.Απλα ειχε μαζευτει εκει το αιμα και φαινοταν να ναι μεγαλο οτ κοψιμο.

Επικοινωνησα με τον πτηνιατρο και μου πε να του βαζω για τρεις μερες μπετατιν κι οταν θα παω απο βδομαδα την snowpearl να του παω και το μικρο να το δει προοληπτικα.
 
Back
Top