Αναπαραγωγή Τα lovebirds φτιαξανε φωλια, ποτε λετε να κανουν αυγο;

ΘΕΜΗΣ

PB Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
348
Πόλη
Ξάνθη
τα Lovebirds μετα απο ενα μηνα διατροφικη προετοιμασια τους εβαλα φωλια... μετα απο μερικες μεσα φτιαξανε τη φωλια σημερα την τελειωσανε... Ποτε λετες να κανουν αυγο; η να μη κανουν καθολου;
 
Πως ξερεις οτι τελειωσαν την φωλια;

Τα εχεις δει να ζευγαρωνουν καθολου;
 
οχι απλα την ελενχω καθε μερα τη φωλια... Την εχουν παραγεμισει.. εχουν σκεπασει ακομα και την τρυπα... ειναι πολυ ντροπαλα οποτε δεν θα ζευγαρωνανε ποτε μπροστα μου ειμαι σιγουρος... Τους εβαλα ινες απο φοινικα, τα βαλανε ολα και το γεμισανε και εκοτς απο αυτο τωρα κοβουν και χαρτια...
 
ειναι πολυ ντροπαλα οποτε δεν θα ζευγαρωνανε ποτε μπροστα μου ειμαι σιγουρος...

Θεμη μου πουλια ειναι... αν θελουν να ζευγαρωσουν θα το κανουν!:D
Βεβαια μην καθεσαι απο πανω τους, θελουν ησυχια κ ηρεμια!
Αν εκαναν φωλια κ ειναι ζευγαρι κ στην καταλληλη ηλικια... Θα το καταλαβεις συντομα! 🙂
 
εννοω πως με φοβουντε... μολις παω διπλα τους πανε πανω στα καγκελα.. Πως ειναι δυνατων να πανε ξεκαρφωτα να ζευγαρωσουν μπροστα μου; να βγω καν στο μπαλκονι δεν μπορω.
 
Αν τα ειχες μαθει να ειναι ανετα με την παρουσια σου θα τα εβλεπες!

Αλλα δεν εχει και σημασια!
Αφου εφτιαξαν φωλια λογικα κατι θα κανουν!
Το ποτε θα βγει αυγο δεν ειναι στανταρ!
Μπορει απο αυριο μεχρι σε μια βδομαδα!
 
Θεμη, δεν μας ειπες κανανε κανενα αυγό τελικά; υπάρχει η φωλια ακομα;
 
σημερα το προτω αυγο...
αντε με το καλο και το 2 μεθαβριο... 😀
τουτη την φορα ελπιζω να κανουν παραπανω απο 1 μικρο...
 
σημερα το προτω αυγο...
αντε με το καλο και το 2 μεθαβριο... 😀
τουτη την φορα ελπιζω να κανουν παραπανω απο 1 μικρο...

Μαγκι για τα δικα σου μιλας; Αν ναι κακως τα αφησες για δευτερη γεννα. Οι παπαγαλοι δεν ειναι οπως τα καναρινια. Καλυτερα ειναι να κανουν μια γεννα κι οχι 2 συνεχωμενες ωστε να υπαρχει μεγαλο κενο μεταξυ καθε γεννας. Στην θεση σου θα αφαιρουσα φωλια και αυγα.
 
Για τα δικα σου πουλια μιλας η για του Θεμη που ανοιξε το θεμα;

μαλον για τα δικα της μιλαει. Γιατι τα δικα μου δεν καναε τιποτα ακομα... μετα απο τοσο καιρο που ειναι μεσα η φωλια... ενω μπαινανε και φτιαξανε τελια φωλια το βραδυ παντα κοιμωντουσαν εξω... και απο χθες αρχισαν και κοιμουντε μεσα στη φωλια.
 
για τα δικα μου
σημερα το 2 αυγο
τα αφησα 3 μηνες
αλλα τουτη ειναι η τελευταια φορα που τα αφινο
του χρονου μπορει να μην τα αφισω καθολου
 
τα αφησα 3 μηνες

Μαγκι ποσα ζευγαρια Lovebirds εχεις; Το λεω αυτο γιατι θυμαμαι οτι μεχρι πριν λιγο καιρο ειχες ενα μικρο που ακομα δεν ειχε απογαλακτηστει. Επομενως πως τα αφησες 3 μηνες; Σκοπος μου δεν ειναι αν σε θιξω η να σε φερω σε δυσκολη θεση αλλα να ξεκουραστουν τα πουλια.
 
εγω περιπου ενα μηνα εχω μεσα τη φωλια... Ο φιλος μου που εχει κοκατιλ την ειχε μεσα 3 μηνες χωρις να δειχνουν καποιο ενδιαφερον... και τωα τελευταια τα ειδε να ζευγαρωνουν πρωτη φορα.
 
Back
Top