Γενικά Τα Lovebirds φτιαχνουν κλωστουλες απο χαρτι

dryhammer

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Καλαμάτα
Καλησπερα σε ολους, λοιπον ειχα βαλει στο κατω μερος του κλουβιου χαρτια απο περιοδικα για τις ακαθαρισιες και ειδα τα Lovebirds να τα τσιμπουν και να φτιαχνουν κατι σαν κλωστουλες. Τα χαρτια τα εβγαλα και τους εχω βαλει τωρα λευκη αμμο, επισης αγορασα και ενα κλουβι αλλα δεν τα εχω δει να μπαινουν. Μηπως το πηρα αδικα; Εχω βαλει λιγα σπορια μεσα μηπως πανε και τα φανε αλλα τπτ ακομα. Τους εβαλα ξανα μεσα χαρτια μηπως ξαναφτιαξουν αυτες τις κλωστουλες αλλα και παλι τπτ. Μηπως πρεπει να τους προσθεσω κατι στη διατροφη ή να βαλω περισσοτερα παιχνιδακια;
 
Τι κλουβι αγορασες και δεν τα εχεις δει να μπαινουν; Μηπως εννοεις οτι αγορασες φωλια; Και αν ναι τι φωλια; Η φωλια που χρειαζονται ειναι κλειστου τυπου, ενα ξυλινο κουτι. Θα μπουν οταν ειναι ετοιμα. Εσυ φροντισε για την καλη διατροφη τους και τα υπολοιπα θα τα κανουν ενστικτωδως οταν ερθει η ωρα τους. Ειναι καλο να ειναι περιπου ενος ετους για να μπουν σε διαδικασια αναπαραγωγης. Καλο ειναι να μην τα αφησεις να φτιαξουν φωλια με το περιοδικο η εφημεριδα διοτι κοβουν με το στομα τους το χαρτι αυτο το οποιο περιεχει μελανι που ειναι τοξικο για τα πουλια. Μπορεις να παρεις υλικο για φωλια απο πετ σοπ να τους το κρεμασεις μεσα στο κλουβι και να τα αφησεις να κανουν τη δουλεια τους.
 
Τα παπαγαλακια ειναι 2 ετων. Λαθος διατυπωση πριν, μια ξυλινη φωλια αγορασα κλειστου τυπου απλα δεν τα εχω δει να μπαινουν μεσα. Υπεθεσα οτι προκειται να κανουν αυγουλακια γι' αυτο την πηρα αλλα την κοιλια του θηλυκου δεν την βλεπω φουσκωμενη. Απλα θα περιμενω... Τη ωρα την καλη!
 
dryhammer μην βιάζεσαι! Υπομονή! Κι εγώ περίμενα πώς και πώς αλλά όταν είδα να φτιάχνουν την φωλίτσα χάρηκα πολύ!
Μετά από κάποιον καιρό έκανε 5 αυγουλάκια αλλά δεν βγήκαν.
Τελικά όμως τα κατάφερε! Εκανε άλλα 5 και τα 4 έσκασαν!:D Θέλει υπομονή και να έχουν την ησυχία τους για να λειτουργήσουν σύμφωνα με την φύση! Καλή τύχη! 🙂
 
Α! Ξέχασα να σου πω ότι τα περισσότερα Lovebirds έτσι κάνουν με το χαρτί! Σαν κλωστούλες! Έτσι θα γεμίσουν και την φωλίτσα τους! Είναι γλύκες! :D
 
Θα πρεπει να τους βαλω κατι για να φτιαξουν αυτες τις κλωστουλες και στη συνεχεια να φτιαξουν τη φωλιτσα τους;
 
Back
Top