Γενικά Τα nigrigenis lovebirds μου

MixalisGiannena

PB Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2010
Μηνύματα
65
Πόλη
Ιωάννινα
Εδω και κάποια χρόνια εκτρεφω nigrigenis lovebird (black cheeked lovebird) πολλοί μπορεί να τα μπερδέψουν με τα masked αλλά πρόκειται για άλλα πουλιά. Άν εχει καποιος ακομη nigrigenis ας μου στειλε ενα μηνυμα! Στην Ελλάδα όπως και σε πολλές χώρες πολλοί δε γνωρίζουν τα είδη των lovebirds... Οπότε παίρνουν διάφορα υποείδη lovebirds και τα βάζουν μεταξύ τους για αναπαραγωγη με αποτέλεσμα να βγάζουν υβρίδια πουλιά, είτε στείρα, είτε γόνιμα... Θα σας παρουσίασω λοιπόν κάποια μωράκια nigrigenis που τα μεγάλωσα φέτος με κρέμα.

01-nigrigenis-lovebirds.webp02-nigrigenis-lovebirds.webp03-nigrigenis-lovebirds.webp
 
Φοβερά πουλάκια! Εγώ παραμένω πιστός στα peach faced πάντως. Αν και για black cheek ή masked μπορεί να έκανα μια εξαίρεση 😋
Πως είναι σε χαρακτήρα Μιχάλη; διαφέρουν σε κάτι από τα υπόλοιπα είδη lovebird? Έχεις και lilian's?
 
Τα lilian's ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά πρωτού προλάβω να προβώ σε αγορά μου έκαναν δώρο ένα roseicollis οπότε αναγκαστικά έμεινα σε αυτό το είδος. Τα lilian's τα βρίσκω περισσότερο ελκυστικά σε εμφάνιση από τα fischer είναι η αλήθεια. Ίσως κάποια στιγμή να πάω και σε αυτό το είδος.
 
Back
Top