Αναπαραγωγή Τελείωσε η κρέμα νεοσσών, τι να ταΐσω τα μωρά κοκατίλ;

giannisvlg

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.588
Πόλη
Αθήνα
Παιδια συνειδητοποίησα οτι αύριο είναι Κυριακή και ότι είναι κλειστά τα μαγαζιά και είχα υπολογίσει να πήγαινα υποτίθεται αύριο να πάρω κρέμα νεοσσών για τα πουλάκια και έχω μία τελευταία κουταλιά που είναι για τωρα το βράδυ,αύριο το πρωί τι να τα ταΐσω βραστό αυγό λιωμένο μέσα στη σύριγγα;
 
έχω μία τελευταία κουταλιά
Αν είσαι κοντά στο Περιστέρι και έχεις τρόπο μετακίνησης έχω της Quiko την Hand Rearing Food, ευχαρίστως να σου δώσω μια ποσότητα για να ταΐσεις αύριο μέχρι να εφοδιαστείς.
Την είχα πάρει για τα καναρίνια για σιγουριά, αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσω.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Μου πέφτει αρκετα μακρια ειναι η αληθεια γιατι μενω Μοσχατο κι το θεμα ειναι οτι αν ερθω θα ερθω μονος μου επειδη δουλεύουν μεχρι αργά οι γονεις μου και τα μπερδεύω με τα τρενα!Αλλα η προσφορα στο να με βοηθησεις ειμαι ευγνώμων. 😊

Αν εκανα αυγο κρέμα με λιγο νερακι και το έδινα ζεστο και οχι κρυο θα εχει θεμα;Καπως ετσι τάιζα σπουργιτια παλαιότερα
 
Αν εκανα αυγο κρέμα με λιγο νερακι και το έδινα ζεστο
Μπορείς να βράσεις ένα αυγό και μετά να το τρίψεις σε ένα τρίφτη, μπορείς να προσθέσεις και αυγοτροφή και λίγη τριμμένη φρυγανιά και λίγο ζεστό νερό για να φτιάξεις μια κρέμα.
Να προσέξεις να είναι αρκετά υγρή όπως η τροφή των νεοσσών που έδινες μέχρι τώρα.
 
Εαν έχεις πέλετς μπορείς να τα αλέσεις στο μπλέντερ και να τα δώσεις σαν κρέμα ή να τα φουσκώσεις καλά σε ζεστό νερό κι έπειτα να τα λιώσεις. Τα έδινα κι εγώ όταν είχα τα αμαζονάκια μικρά, η σύριγγα βέβαια θέλει λίγη παραπάνω προσοχή γιατί δεν γλιστράει το ίδιο εύκολα.
 
Παιδιά χίλια ευχαριστω για την προσφορα και την συμβουλές απο ολους σας!Εφτιαξα μια "κρεμα" απο κροκο αυγου (το ασπραδι το φοβήθηκα),φρυγανιά τριμμενη πελλετ φουσκωμενα με νερο και νερο 40°C για να γινει ρευστη.Ελπιζω να μην γινει τιποτα γιατι θα σκασω...☹
 
@marapo Εχω παρει απο της 9 παίρνω σε διαφορα αλλα ειναι κλειστα.Δεν πειραζει αυριο θα παω να παρω την συσκευασια μου απο το πετ σοπ,παντως απο της 7 που τα ταισα εχει μειωθεί η τροφη στο προλοβο καλο σημαδι! 😁
 
@giannisvlg Έχεις δίκιο. Πήρα κι εγώ στην Αγία Παρασκευή και δεν απαντάνε. Αν μάθω κάτι θα σου στείλω μνμ. Κι εμείς θέλουμε τροφή για τα ψαράκια μας γιατί ξεχάσαμε να πάρουμε χθες.
 
Back
Top