Γενικά Τελειώνει η πτερόρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης possidi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

possidi

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
53
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά,

Νομίζω πια ότι η πρώτη μας πτερόρροια φτάνει στο τέλος της αφού τα πουπουλάκια που βρίσκω πλέον είναι ελάχιστα και ο woody αρχίζει δειλά-δειλά να κάνει προσπάθειες να ξανακελαηδήσει. Με απασχολούν όμως κάτι άσπρες τριχούλες που έχει στο κεφάλι του... είναι όλα καλά άραγε;

Τρώει, πίνει, κινείται και κάνει μπάνιο κανονικά σε περίπτωση που ίσως ρωτήσετε...

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας εκ των προτέρων,
 

Συνημμένα

  • GetAttachment.webp
    GetAttachment.webp
    11,9 KB · Προβολές: 105
Να μην ανησυχείς φίλε το κεφάλι να ξέρεις είναι το τελευταίο κομμάτι που αλλάζει πτέρωμα. Υπομονή δηλαδή λίγο ακόμα.
 
Φιλε μου εμενα μου μοιαζουν οτι ειναι οι βελονες απο το νεο πτερωμα, και απο τα δικα μου καποια ηταν ετσι αλλα μετα απο μερικες μερες ολα καλα.
 
... Και αυτές οι άσπρες "τριχούλες" τί είναι...
σίγουρα να μην ανησυχώ, ε;

Να μην ανησηχείς καθόλου αν τώρα θες δώσε στο πουλάκι μια πολυβιταμίνη για την πτερόρροια όπως το Tafarm Pterophine.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας. Του δίνω πάντως ήδη βιταμίνες για την πτερόρροια της Quiko [κάτι για moulting λέει το μπουκαλάκι...]
 
Οπως πολυ σωστά σου εγραψαν οι προηγούμενοι φιλοι μας, οι λευκες αυτές τριχούλες που μοιάζουν με καρφάκια, είναι το νέο φτέρωμα που βρίσκεται ακόμα προφυλάγμενο σε ενα διαφανο κέλυφος. Θα το βοηθούσες πάρα πολύ αν εκτος από τις βιταμινες και την σωστη και ισορροπημένη διατροφή, προσέφερες στα πουλάκια σου και μπανιέρα. Το καθημερινό μπανιο μαλακώνει τα "καρφάκια" αυτά και τα βοηθαει να ξεπροβάλλουν πιό εύκολα και γρήγορα
 
Ευχαριστώ κ σε σένα Τζωρτζίνα που πάντα είσαι διαθέσιμη με τις πολύτιμες συμβουλές σου
 
Και εμενα όταν το έπαθε αυτο το θυλικό μου πρωτα νόμησα οτι λερώθηκε με κουτσουλιά. Μετα μου ειπε ο πετσοπάς οτι είναι τα νέα φτερά.
 
Back
Top