Αναπαραγωγή Τελικά είναι ή δεν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή τα μπάτζι μου;

bibianaki

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουλ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Καλαμάτα
Γεια σας θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με τα μπατζι μου 😕

αυτο ειναι το ζευγαρι μου απο καφε η μυτουλα της θυληκιας εγινε μωβ τους εβαλα φωλια και μπαινοβγαινει συννεχεια μεσα εδω και πολλες μερες αλλα δεν εχει κανει τιποτα ☹και εκτος αυτου η μυτουλα της εγινε ασπρη με λιγο μπλε. Τελικα ειναι ετοιμα για ζευγαρωμα η οχι;Να την βγαλω την φωλια η να την αφησω;
 

Συνημμένα

  • 100_5297.webp
    100_5297.webp
    47 KB · Προβολές: 62
  • 100_5298.webp
    100_5298.webp
    26,9 KB · Προβολές: 60
Είναι το ίδιο πουλί και στις δύο φωτογραφίες;

Εγώ πάντως στην πρώτη φωτογραφία διακρίνω ενα πολύ νεαρό πουλί με μεγάλες πιθανότητες να ειναι θηλυκό, ενω στην δεύτερη φαινεται ξεκάθαρα ενα αρσενικό παπαγαλάκι.:)

Αν τελικα το πρώτο πουλάκι βγει θηλυκό, νομίζω οτι έιναι ακόμα πολύ ανώριμο για να γεννήσει. Οποτε μην βιάζεσαι. Να χαιρεσαι την παρεούλα τους, αλλά για γέννα είναι πολύ νωρίς ακόμα! Πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 μηνών για να είναι ώριμο για αναπαραγωγή!
 
Μα γιατί το πάνω είναι ανώριμο; Εγώ βλέπω ότι η μυτούλα είναι κόκκινη οπότε και έτοιμη ζευγάρωμα.. Το κλουβάκι πάντως μου φαίνεται καπως μικρό...
 
Κατα την γνώμη μου δεν εχει σχηματιστεί πλήρως το καπελάκι στο κεφάλι του. Απο οτι είχε πει η φίλη μας όταν το αγορασε της ειχε πει οτι είναι 5 μηνων. Αντε να ειναι τωρα 7, και παλι μικρό είναι. Γιατι τοση βιασυνη για αναπαραγωγη;:) Στο κατω κατω η ηλικια των 8 μηνων είναι το κατωτατο οριο. Ας χρονισει το πουλάκι και βλεπουμε

Οσο για το ράμφος, όταν γινεται καφετί είναι ωριμο το πουλάκι. Αυτή ειναι απλά η γνωμη μου, περίμενε και άλλες απαντήσεις από πιό έμπειρους
 
δεν βιαζομαι απλα απ οτι εχω διαβασει εδω στο φορουμ η μυτουλα της θυληκιας οταν γινει μωβ ειναι ετοιμη και γι αυτο εβαλα φωλια
αλλα τωρα εχει γινει ασπρη με λιγο μπλε και με μπερδεψε :)
το κλουβακι το αλλαξα και τους πηρα μεγαλυτερο :)
 
Back
Top