Γενικά Τελικά είναι θηλυκό ή αρσενικό budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DimitraB
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

DimitraB

PB New Member
Εγγραφή
11 Σεπ 2022
Μηνύματα
66
Πόλη
Athens
Παιδιά καλησπέρα σας .
Πριν 2 μήνες είχα πάρει το Μπάτζι μου που μου το είχαν πουλήσει για αρσενικό !
Εδώ όμως , ο περισσότερος κόσμος είπε ότι ήταν θηλυκιά και με αυτό πορεύτηκα . Όμως υπήρξαν 2 άτομα που εντόνως επιμένουν τις τελευταίες μέρες είναι αρσενικό. Τα φώτα σας παρακαλώ :(
Είναι η Φιρφιρίνα μου ή ο φίρφης εν τέλει ?
( Η φωτό τραβήχτηκε με αντηλιά και φλας )
 

Συνημμένα

  • IMG_20221106_150521.webp
    IMG_20221106_150521.webp
    102,2 KB · Προβολές: 42
Στο παλιό σου θέμα ο χαλινός του μπατζι σου ήταν άσπρος.
Εγω θα έλεγα πως είναι Θηλυκό με κάποια μικρή επιφύλαξη.
Ενώ από πάνω είναι άσπρος από κάτω το μπλε σκουραινει. Το ότι είναι έτσι δείχνει ότι οριμαζει σεξουαλικα αν και ότι σκουραινει θα μπορούσε να οφείλεται σε κάποια ορμονική διαταραχή.
Δες λίγο εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στα-παπαγαλάκια-budgie.14607/
 
Στο παλιό σου θέμα ο χαλινός του μπατζι σου ήταν άσπρος.
Εγω θα έλεγα πως είναι Θηλυκό με κάποια μικρή επιφύλαξη.
Ενώ από πάνω είναι άσπρος από κάτω το μπλε σκουραινει. Το ότι είναι έτσι δείχνει ότι οριμαζει σεξουαλικα αν και ότι σκουραινει θα μπορούσε να οφείλεται σε κάποια ορμονική διαταραχή.
Δες λίγο εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στα-παπαγαλάκια-budgie.14607/
Δεν ξέρω την έχω συνηθίσει για θηλυκιά αν και μέσα μου πάντα πίστευα ότι είναι πολύ χαζούλικο για να ναι θηλυκό 😂 θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι κάποια διαταραχή. Θα βρω κι άλλες φωτογραφίες με το χαλινό να σας στείλω
[automerge]1667765030[/automerge]
Της έφτιαξα μέχρι και καρδούλα μεταλλική με το όνομα της ... Σκεφτείτε να ναι αγόρι :(
 
Νομίζω ότι είναι αρσενικός.
Θα σκάσω τώρα αλήθεια χαχα ! Δεν είναι η Φιρφιρίνα μου δηλαδή ?! Παιδιά δεν υπάρχει τρόπος να δω τα "απόκρυφα" ? Καλά δεν κάθεται συνήθως , αλλά όταν την κάνω μπάνιο κουρνιάζει πάνω μου για σκούπισμα , μήπως εκεί καταλάβω κάτι
 
@DimitraB με ένα τέστ όντως θα είσαι σίγουρη. Κι εμένα η περίπτωση η συγκεκριμένη με μπερδεύει γιατί ενώ την προηγούμενη φορά έλεγα χίλια τα παιδιά κάτι θηλυκό βλέπω τώρα το χρώμα και προβληματίζομαι
 
@Ledagcc μου φαίνεται πολύ δύσκολη η διαδικασία να τραβήξω φτερά από εκεί κάτω και να βρω αποστειρωμένο σακουλάκι κι εργαστήριο που αναλύει dna σε πτηνά :( πφφφ
 
@DimitraB Δεν είναι καθόλου δύσκολο.
Το έχω κάνει!
Εργαστήρια υπάρχουν πολλά και θα βρεις και παρουσιάσεις εδώ στο φόρουμ με κριτικές
 
Να το το μικρό μου πάλι , τώρα μόλις
[automerge]1667795733[/automerge]
@Φοίβος πως το καταλαβαίνετε ? 😀
 

Συνημμένα

  • IMG_20221107_062728.webp
    IMG_20221107_062728.webp
    87,7 KB · Προβολές: 28
Τελευταία επεξεργασία:
@DimitraB H τελευταία φωτογραφία σου ειδκά δεν είναι καλή γι'αυτό που θέλουμε να προσδιορίσουμε. Η πρώτη όμως φανερώνει ξεκάθαρα την ύπαρξη λευκού στην περιοχή γύρω απο τα ρουθούνια γεγονός που υποδεικνύει το θηλυκό. Τα αρσενικά δεν εμφανίζουν καθόλου καθαρό λευκό στην περιχή των ρουθουνιών.

Πληροφοριακά για τον προσδιορισμό του φύλου, χρειάζονται φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης σε έντονο φυσικό φως ημέρας.
 
@Ledagcc αχ πόσο πολύ χαίρομαι ! Θέλω πολύ αυτοί οι βλάκες να σταματήσουν να μιλάνε που λέγανε επειδή έχει μπλε είναι αγόρι κι επειδή επέμενα ότι είναι κορίτσι, μου είπανε να πάω στην Νάσα...
 
Back
Top