Γενικά Τελικά μάλλον το κοκατίλ μου είναι αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niva2gr

PB Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2008
Μηνύματα
965
Πόλη
Λιβαδειά
Θυμάστε την Κίμπα, το κοκατίλ που πήρα απο τον Άγγελο το περασμένο Πάσχα; Μάλλον πρέπει να αλλάξω το άρθρο πριν απο το όνομα. Ο Κίμπα λοιπόν εδώ και ένα μήνα περίπου έχει αρχίσει να δείχνει αρσενικές συμπεριφορές! Δηλαδή:
-Μιμείται τον φιλοξενούμενο μονκ επαναλαμβάνοντας συνέχεια μιά κακή φράση που λέει.
-Σε εμένα λέει "έλα" και "μπράβο" κουνώντας το κεφάλι του.
-Στέλνει φιλάκια.
-Χορεύει και τραγουδάει κορδωμένος με τα φτερά ανοιχτά.
-Τραγουδάει και σφυρίζει όλη μέρα σε διάφορους τόνους. Ιδιαίτερα αυτή την κακή φράση που έμαθε απο τον μονκ τη λέει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

Επίσης αυτό που έχει πολλή πλάκα, αλλά δεν είναι αποκλειστικά αρσενική συμπεριφορά είναι οτι πολλές φορές μετά απο το κόρδωμα χτυπάει με το ράμφος του τα κάγκελα και την πατήθρα.

Τέλος, αν και δεν είναι και εντελώς ενδεικτικό, έχει αρχίσει να χάνει τις "πέρλες" στο φτέρωμά του. Τα καινούρια πούπουλα που βγάζει είναι γκρι. Αύριο θα προσπαθήσω να τον βγάλω μερικές καλές φωτογραφίες για να τον δείτε.

Με δεδομένα αυτά τί λέτε; Τελικά φαίνεται οτι είναι αρσενικό, ή θηλυκό;
 
Αμα τραγουδάει, θα χάσει τησ πέρλες και θα βγάζει μαύρα φτερά στην ουρά... μάλλον αρσενικός.
Ο Δικός σου εχει τα κύματα κάτω στη ουρά... Ενώ το αδερφάκι του δεν έχει... Αμα είναι αρσενικός αυτά τα κύματα πρέπει να φύγουν.
 

Συνημμένα

  • user2255_pic9445_1241117957.webp
    user2255_pic9445_1241117957.webp
    3,1 KB · Προβολές: 117
Αυτά δεν τα έχει χάσει ακόμα αλλά τα καινούρια πούπουλα που βγαίνουν στην περιοχή είναι μονόχρωμα. Ούτως ή άλλως αυτή η φωτογραφία είχε τραβηχτεί όταν ήταν μόλις 3 μηνών. Πάντως πράγματι Πωλίνα το μάτι σου σκίζει!
 
Ειμαι σιγουρη οτι ειναι αρσενικο!

Ακριβως τα ιδια κανει κι ο Ρουλης εκτος απο το να μιλησει!

Κιμπος λοιπον!
Γιατι οχι;
 
Ειμαι σιγουρη οτι ειναι αρσενικο!

Ακριβως τα ιδια κανει κι ο Ρουλης εκτος απο το να μιλησει!

Κιμπος λοιπον!
Γιατι οχι;

Α, σας παρακαλώ μανδάμ! Το "Κίμπα" παραμένει!
Κίμπα λεγόταν ένα αρσενικό λευκό λιοντάρι που πρωταγωνιστούσε σε ένα γιαπωνέζικο παιδικό πρόγραμμα της δεκαετίας του 70. Απο πού νομίζεις οτι εμπνεύστηκε, για να μην πω οτι αντέγραψε, ο Ντίσνευ τον Σίμπα;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
Α, σας παρακαλώ μανδάμ! Το "Κίμπα" παραμένει!
Κίμπα λεγόταν ένα αρσενικό λευκό λιοντάρι που πρωταγωνιστούσε σε ένα γιαπωνέζικο παιδικό πρόγραμμα της δεκαετίας του 70. Απο πού νομίζεις οτι εμπνεύστηκε, για να μην πω οτι αντέγραψε, ο Ντίσνευ τον Σίμπα;

xa-xa-xa!
 
Ηρθε το αυριο, που ειναι οι φωτογραφιες; :D Πραγματικη μεταμορφωση θα ειναι αν αυτο το πουλι παρει χρωματα αρσενικου. Οταν ηταν μικρο και το ειδα στις φωτογραφιες του θα εβαζα το χερι μου στη φωτια οτι θα ηταν σιγουρα θηλυκο. Να ομως που δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος με τα χρωματα που εχουν τα μικρα σε νεαρη ηλικια... 😉
 
εγω τι να πω, δεν μου φενετε καθολου απιθανο...

επισης... Αν τα αλλα(τζο-καρμα) ειναι οντως θηλυκα.. Εχουμε δυο τσατιλες αντρες(σιβο-κιμπα που απο μικρα εμοιαζαν στον χαρακτηρα) και δυο τρυφερα κοριτσια(τζο-καρμα) που απο μικρα ηταν χαδιαρηκα...

παντως ο ποιο σκουρος ηταν ο σιβο.. Και μετα ο κιμπα... Οποτε... Θα δουμε...
 
Τελικά δεν μπόρεσα να βγάλω φωτογραφίες μέχρι σήμερα. Ορίστε λοιπόν κάποιες φωτό του Κίμπα επάνω στο σταντ και bonus η Κίτσα!
 

Συνημμένα

  • 22-08-09_1100.webp
    22-08-09_1100.webp
    23,5 KB · Προβολές: 104
  • 22-08-09_1054.webp
    22-08-09_1054.webp
    33,8 KB · Προβολές: 100
  • 22-08-09_1055.webp
    22-08-09_1055.webp
    35,1 KB · Προβολές: 99
  • 22-08-09_1056.webp
    22-08-09_1056.webp
    33,8 KB · Προβολές: 104
  • 22-08-09_1057.webp
    22-08-09_1057.webp
    27,4 KB · Προβολές: 101
ποιος μονκ; ποιον εννοεις; καποιου χρηστη απο εδω μεσα;



εμενα παλι φαινεται θυληκο. Το χρωμα στα μαγουλα ειναι ωχρο - οπως ειναι στα θυληκα, απο κει και περα...
 
Φιλοξένησα για 20 μέρες τον μονκ και τα μπάτζι του pantheo. Και επειδή ο Κίμπα θεώρησε οτι έχασε την πρωτοκαθεδρία άρχισε αμέσως το... Παραμιλητό! Τώρα κάθεται και μασουλάει τη σαγιονάρα μου... 😛
 
θελεις να μου πεις οτι ΜΙΛΑΕΙ ΤΟ ΚΟΚΑΤΙΛ ΣΟΥ;
δηλαδη αν παρω κοκατιλ καποτε και αυτο ακουει τον ζακο μου που λεει : μπαμπα, Λεων, κλπ. τι θα γινει;
 
Αν είναι αρσενικό μάλλον θα αρχίσει να λέει τα ίδια! Σπανίως τα θηλυκά βγάζουν κάτι άλλο απο το στόμα τους εκτός απο ένα κράξιμο.
Βέβαια μην περιμένεις να ακούσεις κανονικές λέξεις. Όμως μιμούνται ήχους, σφυρίγματα, και γενικώς δεν είναι τόσο "μουγκά" οσο νομίζουμε.
 
Καλα ρε παιδια τι γινεται με την φωτια; Τα κενε ολα;

t☹ασχετο εντελως με το θεμα😛)

Μαρια δεν περιμενα οτι θα γινοταν τοσο ομορφο. Ελπιζω να μεινει ακριβως ετσι οπως ειναι...Απιστευτο χρωμα.

Η ουριτσα του γιατι ειναι ετσι. Αλλαζει τα φτερα η εχει σπασει;
 
Είναι ένας συνδυασμός Φώτη! Τα μισά τα έχει τσακίσει πέφτοντας άγαρμπα και τα άλλα μισά έχουν πέσει! Στην ουσία του έχει μείνει μόνο ένα! Όμως έχει 2-3 καινούρια που βγαίνουν απο κάτω.
Πάντως όσον αφορά τα φτερά της πλάτης πλέον σχεδόν κάθε μέρα τα βλέπω και διαφορετικά! Πέφτουν τα παλιά με τις πέρλες, και τα καινούρια πυ βγαίνουν στην αρχή είναι σκούρα γκρι και σιγά-σιγά ξανοίγουν.
 
Απιστευτη μεταμορφωση! 😱 Εγινε πολυ ομορφος! Και ειναι μαλλον αρσενικο πιστευω κι εγω αφου αλλαξε τοσο.

* Λεωνιδα εχουμε γραψει σε τοσα ποστ αρκετες φορες οτι αυτο με το χρωμα στα μαγουλα δεν ισχυει ως πρωταρχικο κριτηριο για το φυλο.
 
Back
Top