Φροντίδα Τελικά μήπως είναι καλύτερα να μείνουν τα budgies μου χωριστά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anast1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anast1

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2021
Μηνύματα
77
Πόλη
Αθήνα
γεια σας!

εδω και περίπου 15-20 μέρες έχω βάλει τα κλουβια των 2 θυληκών budgie δίπλα και έχω παρατηρήσει την εξής συμπεριφορά .

Η ενήλική budgina η Celia κάθε φορά που βάζω το χέρι μου στο κλουβί έχει ξεκινήσει και με δαγκώνει μάλλον με θυμό .. αν θυμάστε είχε μπει στο σπίτι τον Μάιο δεν ήταν άγρια δεν με είχε δαγκώσει μεχρι τωρα με αφηνε να την ταιζω και να την χαιδευω στο μεσα κλουβί..

η μικρή η mojito την έχω απο τέλη Ιουλίου την πήρα περιπου 3 μηνων και ταισμένη στο χερι ... τώρα έχει ξεκινήσει και δαγκώνει και αυτή..

μετά απο αυτη την συμπεριφορά που βλέπω φοβάμαι να τις βάλω στο ίδιο κλουβί μήπως η celia επιτεθεί στην μικρή..

δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να φταίει .. είδικά η celia είναι σε μεγάλο κλουβί και δεν έχω αλλάξει κάτι στην διαρρύθμιση ..

όταν είναι μόνες τους φαίνεται να μιλάνε και όταν παιρνω να πλύνω το κλουβι με την μία η άλλη την ψαχνει και την φωνάζει

Τελικά μήπως είναι καλύτερα να μένουν χωριστά ? ή όλο αυτό γίνεται επειδή είναι σε χωριστά κλουβία? πολύ μπέρδεμα οι συμπεριφορες..
 
Βασικά αναρωτιέμαι...σε δαγκώνουν επιθετικά; δυνατά; ή μήπως αυτός είναι ένας νέος τρόπος να παίξουν / επικοινωνήσουν μαζί σου; Αναρωτιέμαι όπως είπα διότι υπάρχουν πολλά δαγκώματα. Εσύ τι εκτιμάς ότι συμβαίνει;
Όσον αφορά σε πιθανή συγκατοίκηση.αν δεν σκοπεύεις να πάρεις κάποιο άλλο μπάτζι (π.χ. αρσενικό) ίσως και να υπήρχε πλεονέκτημα στη διαμονή τους στο ίδιο κλουβί, αρκεί αυτό να είναι αρκετά άνετο και για τις δύο. Είναι;
Τέλος ήθελα να σε ρωτήσω...μήπως οι παπαγαλίνες μπαίνουν σε φάση οίστρου; έχει αρχίσει και αλλάζει το χρώμα του χαλινού;
 
@ianos ωραία τα ερωτήματα σου σίγουρα η μεγαλύτερη h celia πέρασε οίστρο πέταγε τους σπόρους της και ήταν πολύ νευρική! με την συμπεριφορά που είχε πίστευα ότι θα έκανε και κανενα αυγο.. είχε και μια διαφορα στο χρώμα στον χαλινό..αυτή η φάση φαινεται να εχει περάσει ...αμα βάλω το χέρι μου με κεχρι στο κλουβί .. θα τσιμπήσει 3-4 φορες κεχρί και μετα το δάχτυλό μου δυνατά όμως..

η πιο μικρή τσιμπάει και αυτή σίγουρα όχι με τόσο δύναμη..είναι περίπου 4.5 μηνών όποτε μάλλον αυτή δεν πέρασε οίστρο..

δεν σκέφτομαι να πάρω αλλο budgie .. βρήκα το πρώτο που ΄ήταν θυληκό και πήρα και το άλλο στο ίδιο φύλο καθώς δεν θέλω να μπλέξω με ζευγαρώματα..

Αυτή την στιγμή εχω to record3 ferplast και σκεφτόμουν να δοκίμάσω αρχικά σε αυτό και αν μπορούν να συγκατοικήσουν kai να αγοράσω μεγαλύτερο το record 4 ...
 
Επομένως και με δεδομένο ότι τα πουλάκια ήδη γνωρίζονται, θα έλεγα ότι η συνύπαρξή τους σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να γίνεται σε ουδέτερο χώρο, δλδ όχι στο κλουβί της μίας (και σίγουρα όχι στο κλουβί αυτής που τσιμπάει έντονα, της μεγάλης δλδ). Τα βγάζεις έξω; Αν ναι, τότε προχώρησε έτσι την εξοικείωσή τους, πάντα υπό τη δική σου επίβλεψη. Αν όχι, τότε ίσως να άφηνες τη μεγάλη ελεύθερη πάνω στο κλουβί της μικρής, ίσως και το αντίθετο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι αυτό το τελευταίο θα ενέχει τον κίνδυνο να δαγκωθούν τα ποδαράκια της μικρής, έως να έρθει το νέο κλουβί ή εναλλακτικά θα μπορούσες, αν γίνεται να ενώσεις τα κλουβιά με ανοικτές πόρτες και να δεις αντιδράσεις. Αλλιώς περιμένεις το νέο μεγαλύτερο κλουβί. Να σου πω ότι επειδή το κάθε πουλάκι προφανώς έχει τον χαρακτήρα του, πολλά μπορούν να συμβούν ή / και τίποτα, οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις ρισκάρουμε μικρά βήματα και αναλόγως βλέπουμε και προχωράμε.
 
Και ο κακος ύπνος έχει αυτά τα αποτελέσματα. Πόσες ώρες κοιμούνται? Τα σκεπάζεις? Είναι σε ήσυχο δωμάτιο?
Μπορεί επειδή είναι σε χωριστά κλουβιά ένας θόρυβος του ενός να τρομάζει (ξυπνάει) το άλλο, με αποτέλεσμα να μην κοιμούνται σωστά.
 
@ianos λοιπόν σήμερα έχω ευχάριστα νέα ! (έτσι νομίζω δλδ)έβαλα ξανά το χέρι μου στο κλουβί με λίγα σποράκια η μεγάλη ξεκίνησε να με δαγκώνει δεν αντέδρασα και για πρώτη φορά ανέβηκε στο χέρι μου με τσιμπούσε φυσικά άλλες φορες πιο δυνατά αλλές πιο παιχνιδιάρικα..δεν ασχολήθηκε καθόλου με τους σπόρους .. και το πιο περίεργο είναι ότι δεν ήθελε να κατέβει !όλα αυτά μέσα στο κλουβί .. πιστευω είναι ένα πρώτο βήμα! Θα το συνεχίσω τις επόμενες 3-4 μέρες ώστε να ακολουθήσω την πρότασή σου να την βγάλω έξω πάνω στο κλουβί της μικρής να δω αντιδράσεις! Σέυχαριστώωωω πάρα πολύ .. η βοήθεια σου ήταν σημαντική 😊
[automerge]1631377096[/automerge]
@Panosfros τις βάζω για υπνό νωρίς βέβαια σε πόλη ζω όσο και ήσυχο να είναι το δωμάτιο οι θόρυβοι απ έξω υπάρχουν κάποιες φορές.. μέχρι στιγμής δεν τα σκέπαζα λόγο ζέστης .. σήμερα όμως θα το δοκιμάσω να δω πως θα παει ... Σέυχαριστώ πολυυυ🙂
 
update: σήμερα τελικά έκανα προσπάθεια για να δω αν μπορούν να είναι στο ίδιο κλουβί ..τα είχα περίπου 1 μηνα δίπλα δίπλα αποφάσισα να ακολουθήσω την μέθοδο που πρότεινε ο @ianos να αφήσω τις πορτες των κλουβιών ανοιχτες δίπλα δίπλα για να δώ αντιδράσεις...τελίκα απο το πρωί το απόγευμα η μικρότερη αποφάσισε να μπει στο μεγαλύτερο κλουβι ..και.. ξεκινησαν να φιλιουνται να χαιδεύει το ένα το άλλο κτλ όλα ήταν τόσο έντονα που άρχισα να αμφισβητώ το φύλο τους .λέω δεν μπορεί να είναι και οι 2 θηλυκές κάποιο λάθος εχω κάνει 😊 βέβαια όλα τα ξεκίναγε η μικρότερη και η μεγαλύτερη ακολουθούσε .. αργότερα είχαν και κάποιες μικρες διαμαχες για το κεχρί και την πατηθρα .. αλλα δεν ήταν εντονες.. θα τα παρακολουθώ τις επόμενες μέρες να βεβαιωθώ ότι όλα πανε καλά
 
όλα ήταν τόσο έντονα που άρχισα να αμφισβητώ το φύλο τους .

Αν έχεις αμφιβολίες βάλε μας καθαρές κοντινές ανφας φωτογραφίες του κάθε πουλιού σε σχετικά έντονο φυσικό φως.
 
update_ τελικά σήμερα τα έβαλα σε χωριστά κλουβιά .. ένω όλα έδειχναν αρχικά καλά .. τις τελευταίες 2-3 μέρες η μεγαλύτερη έγινε πιο επιθετική.. η μικρότερη προσπαθούσε να την προσεγγίσει αλλά δεν την δέχονταν.. βέβαια πριν τον ύπνο και κάποιες φόρες κατα την διάρκεια της μέρας τάιζε η μια την άλλη και το βράδυ κοιμόντουσαν μαζί στην ίδια πατήθρα και σχετικα κοντά..φοβηθηκα όμως μη συνεχιστεί και τραυματιστούν

όταν τις χώρισα δεν αντέδρασαν ίδιαίτερα..

υπάρχει περίπτωση να συγκατοικήσουν αργότερα? η καλύτερη λύση τελικά είναι η ζευγαρώστρα? και αν ναι έχετε να μου προτείνεται κάποια καλή σε ποιότητα να έχει και λίγο ύψος...
 
Καλημέρα! βοήθάει αυτή η φωτογραφία?
To κιτρινοπράσινο είναι θηλυκό. Το γαλάζιο δείχνει αρσενικό αλλά δε φαίνεται ανφας ολόκληρος ο χαλινός του. Χρειάζονται καθαρές και κοντινές ανφας φωτογραφίες σε φυσικό φως ημέρας. Μπορούμε να δούμε ολόκληρο το κλουβί, τι χώρο έχουν;
 
@Φοίβος έτσι πιστεύω και εγώ.. σκέφτομαι να κάνω μια τελευταία προσπάθεια πήρα μεγαλύτερο κλουβί οπότε θα είναι και για τις 2 καινούργιο και ίσως δεν παίξει θέμα κυριαρχίας .. κάπου διάβασα ότι μπορεί να βοηθήσει
 
θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι και η τελευταία προσπάθεια με το καινούργιο κλουβί 60x32.5x57.5)απέτυχε...η μεγαλύτερη η μπλε που φαίνεται στην παραπάνω φωτό παρολο που μπήκε σε νέο χώρο συνέχισε να έχει θέματα κυριαρχίας με την μικρότερη...

Ενώ η μικρότερη κατέβαλε κάθε δυνατή προσπάθεια πιστεύω πχ προσπαθούσε να την ταίσει να την πλησιασεί κτλ η μπλε δεν την δέχονταν και την τσιμπούσε...με αποτέλεσμα η μπλε να κάθεται στις ψηλές πατηθρες και η πράσινη εξορία στις κάτω πατήθρες..

Της άφησα καμιά ώρα μαζί και τελικά το πήρα απόφαση ότι μάλλον δεν ταιριάζουν..

Να παίζει ρόλο η ηλικία ? ή ο χαρακτήρας? με όλα όσα είχα διαβάσει πίστευα ότι ήταν πιο εύκολή υπόθεση να έχεις budgie .. η αλήθεια είναι ότι έχω δυσκολευτεί ...

Τα κορίτσια θα συνεχίσουν να είναι μαζί απλά σε διαφορετικά κλουβιά για να είμαστε όλοι ήσυχοι ότι δεν θα συμβεί κάτι κακό ! 🤞




 
@anast1 δεν είναι κακή ιδέα το να μένουν χωριστά. Στη θέση σου θα είχα βάλει το λιγότερο δυναμικό πουλάκι πρώτο στο μεγάλο κλουβί κι αφού το άφηνα να προσαρμοστεί εκεί για λίγο καιρό, μετά θα έβαζα μέσα το δυναμικό ώστε να μπει σε χώρο που "ανήκει" ήδη σε άλλον. Δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί ότι τότε δεν θα δημιουργούσε το ίδιο πρόβλημα αλλά η τακτική αυτή συνηθίζεται.
 
@Φοίβος αυτό έχω κάνει έχω βάλει την μικρότερη στο νέο κλουβί και την πιο δυναμική την έχω αφήσει στο "παλιό" βέβαια ήταν μόνο 2 μέρες η μικρή στο νέο κλουβί οπότε μάλλον δεν είχε προσαρμοστεί ακόμα.. θα το ξαναδοκιμάσω σε κάνα μήνα .. δεν έχω να χάσω κάτι... Πριν τα βάλω μαζί την μεγάλη την είχα αφήσει ελεύθερη επάνω στο κλουβι και η μικρή της τσίμπαγε τα πόδια.. όμως όταν τελικά μπήκαν μαζί τα πράγματα ανατράπηκαν χαχα.. χρόνο για πειραματισμούς και παρατήρηση χρειάζεται...σ ευχαριστώ για την βοήθεια.. θα ξαναενημερωσω με την νέα προσπάθεια..

Ps Έχουν άλλη αλληλεπίδραση όταν είναι μαζί νομίζω.. στις αρχές είχαν πολύ πλάκα.. πραγματικά δεν το πίστευα..επίσης είναι και θέμα χώρου άλλο ένα κλουβί άλλο δύο..αλλά τι να κάνουμε όλοι οι καλοί χώρανε❤️🐦🐦
 
Back
Top