Φροντίδα Τελικά να βλέπονται τα καναρίνια ή όχι;

Alex alex

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.
κάνει να βλέπονται τα καναρίνια η όχι?
Αν όχι γιατί ποιός ο λόγος και σε τι βοηθάει?.
Έχω δει αρκετές φορές και σε φωτογραφίες και σε βίντεο πώς όταν έχουν δίπλα το ένα κλουβί στο άλλο βάζουνε χαρτόνι η οτιδήποτε αλλο Με απώτερο σκοπό για να μήν βλέπονται τα καναρίνια το ενα με το άλλο γιατί το κάνουν αυτό και σε τι βοηθάει?
Η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω 2 θυληκα καναρίνια και 3 αρσενικά και τα έχω δίπλα το ενα στο άλλο ούτε το κλουβί κρύβω να μην φαίνονται ούτε χαρτόνια βάζω ούτε τίποτα.
μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία γιατί το βλέπω πολύ συχνά και θα ήθελα να μάθω
 
@PantelisTs η ερώτηση μου δεν έχει να κάνει με το θέμα τής αναπαραγωγής .
Ρώτησα για ποιον λόγο δεν πρέπει να βλέπονται τα Καναρίνια .
[automerge]1639333749[/automerge]
@Tony Forpus τι εννοείς για να μην πληρώνουν δεμ τα έπιασα αυτό 😅.
Επίσης εγώ τα δικά μας καναρίνια τα έχω κρεμασμένα στον τοίχο και ολα βλέπονται αναμεταξύ τους είναι λάθος?
 
η ερώτηση μου δεν έχει να κάνει με το θέμα τής αναπαραγωγής .
Ρώτησα για ποιον λόγο δεν πρέπει να βλέπονται
Εφ όσον δεν ξέρεις για ποιον λόγο δεν κάνει να βλέπονται φαντάζομαι οτι δεν θα ξέρεις και αλλά πράγματα.
Τα παντα βρίσκονται στο άρθρο.
 
@PantelisTs ότι αφορά την αναπαραγωγή γνωρίζω τα βασικά και ίσως ακόμη περισσότερα.
Σε ευχαριστώ για το λινκ απλά νομίζω πως στην συγκεκριμένη ερώτηση δεν μου βοήθησε κάπου.

@Tony Forpus δηλαδή εγώ που τα έχω όλα δίπλα και φαίνονται αναμεταξύ τους είναι λάθος? Να κάνω και γω την ίδια τακτική να μήν βλέπει ο ένας το άλλο τι μου προτείνεις?
 
Η κοινη πρακτικη ειναι να μην βλεπονται σε περιοδους εκτος αναπαραγωγης,το τι ειναι λαθος και το τι σωστο ειναι παντα σχετικο γιατι δεν δουλευουν ολους για ολα το ιδιο!
 
Τα θηλυκά θα μπορούσαν και να βλέπονται μεταξύ τους.
Τα κλουβιά είναι αρκετά μικρά κατά τη γνώμη μου και θα σου πρότεινα σταδιακά να αγοράσεις τις λεγόμενες κινέζικες ζευγαρώστρες των 60 εκ. μήκους, οι οποίες θα σου δίνουν και το πλεονέκτημα να μην μετακινείς το κλουβί κατά το καθάρισμα (έχουν συρόμενο - αποσπώμενο ταψάκι και ομοίως σχάρα), να χρησιμοποιηθούν σε πιθανές αναπαραγωγές και τα πουλάκια όσο θα διαβιώνουν σε αυτά, τουλάχιστον θα έχουν τη δυνατότητα να ανοίξουν τα φτερά τους από πατήθρα σε πατήθρα, κάτι που θα ενισχύσει την Ποιότητα Ζωής τους, μέσω καλύτερης ψυχολογίας και υγείας (άσκησης)
 
Back
Top