Γενικά Τελικά να πάρω parottlet η lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας και παλι οσοι εχουν απαντησει σε παλιοτερα θεματα μου θα ξεουν οτι σκοπευω να παρω ενα parottlet .Χτες ειδα ενα βιντεο με ενα υπεροχο lovebird και με εβακε σε σκεψει τελικα να παρω parottlet η lovebird . Θελω βοηθεια. Αρχικα μπορω να παρω μονο ενα lovebird η πρπει να περνονται ανα ζευγος. Τελος η διαφορες στον χαρακτηρα και στις αναγκες ενος parottlet και ενος lovebird ειναι διαφορετικες;
Ευχαριστω πολυ η βοηθεια σας ειναι πολουτιμη
 
Μικρο ειδος παπαγαλου ειναι και τα 2 ! Οι αναγκες ειναι ιδιες! Οιτ πρεπει να προσεχεις στο ενα πρεπει να προσεχεις και στο αλλο! Μπορεις να εχεις και ενα λοβ εφοσον θα ασχολεισαι μαζι του!
 
οχι δεν υπαρχει προβλημα. ασχολησου μαζι του και ολα θα ειναι οκ, οπως σου ειπε και ο ζαχαριας. Διαβασε αρκετα για το ειδος που θα παρεις για να εχεις και προσωπικη αποψη. καλη επιλογη.
 
Και φυσικά θα τα έχεις σε διαφορετικά κλουβιά. Αλλά στη θέση σου θα έπαιρνα ένα και αν στη συνέχεια ήθελα και δεύτερο πουλάκι, θα έπαιρνα άλλο ένα από το ίδιο είδος βασικά. Για να μιλούν την ίδια γλώσσα και να καταλαβαίνει το ένα το άλλο καλύτερα.
 
γιαννη ''ianos'', εαν καταλαβα καλα, αναφερετε στα lovebird, εαν μπορει να εχει ζευγαρι η και ενα μονο του. αυτο καταλαβα μπορει να κανω και λαθος. σ'αυτο που γραφεις εαν παρει δυο να ειναι του ιδιου ειδους συμφωνω.
 
Οι περισσότεροι κάτοχοι λοβμπερντ ή παρροτλετ, ίσως κάποτε έχουν αναρωτηθεί ποιό απο τα 2 να προτιμήσουν.
Τα λοβάκια δεν είναι το είδος που θα κάτσει με τις ώρες να το χαιδεύεις, είναι όμως πολύ παιχνιδιάρικα και μαθαίνουν εύκολα κόλπα (και τα 2 που είχα τουλάχιστον, αυτό μου έδειξαν).
Θέλουν πολύ επαφή με τον ιδιοκτήτη τους (όπως σχεδόν όλα τα είδη παπαγάλων), αλλά πρέπει να ξέρεις πως να φερθείς γιατί είναι κυριαρχικά και κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν να δουν μέχρι που τα παίρνει.
Επίσης τα λοβάκια έχουν δυνατή φωνή σαν σφυρίχτρα, οπότε αν προτιμάς πιο ήσυχες φωνές, τότε ένα πάρροτλετ, σίγουρα θα είναι καλύτερο για σένα.
Πάντως σαν χαρακτήρες δεν έχουν μεγάλες διαφορές.
Είναι και τα 2 αρκετά κυριαρχικά για το μέγεθος τους, σε αντίθεση με ένα μπάτζι πχ.
Προσωπικά είχα προτιμήσει τα lovebird λόγο μεγαλύτερου μεγέθους, μεγαλύτερου ράμφους (μου θύμιζαν περισσότερο παπαγάλο μεγάλο) και μεγαλύτερη ποικιλία χρωμάτων/μεταλλάξεων.
Επίσης το κάθε ένα έχει ξεχωριστό χαρακτήρα, πχ το ένα που είχα ήταν πολύ τσαμπουκάς, ενώ το δεύτερο πολύ γλυκός χαρακτήρας.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ ilie mp αλλά έχω μια ερώτηση σχετικά με την απάντηση σου τι εννοείς θα δοκιμάσουν να δουν μέχρι που τα περνει;
 
Γεια σας βρικα ενα εκτροφεα στην ορεστιαδα το ονομα του στο facebook ειναι εκτροφειο παπαγαλων και το εικονιδιο ειναι δυυο περιγραματα πρασινων παπαγαλω και λεει στην ακρη parrots. Εχει παρει κανεις απο αυτον; Μου εστειλε μια φοτο και το κακο ειναι οτι ειδα οτι η πατιθρα ειναι γεματι κουτσουλιες τι να κανω; ilie mp εσυ που εχεις και εμπειρια με λοβ τι να κανω;
 

Συνημμένα

  • hhhhh.webp
    hhhhh.webp
    44,2 KB · Προβολές: 18
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πως λεγεται ο εκτροφεας η το εκτροφειο; To θεμα ειναι εσυ πως νιωθεις και αν σε καλυψε με οτι σου ειπε! Αν εννοεις τη φωτο που μας εβαλες εγω δε βλεπω η πατηθρα να εχει κουτσουλιες αλλα να ειναι αρκετα φθαρμενη!
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ ilie mp αλλά έχω μια ερώτηση σχετικά με την απάντηση σου τι εννοείς θα δοκιμάσουν να δουν μέχρι που τα περνει;


Εννοώ ότι θα αρχίσει τον "τσαμπουκά" (τα δαγκώματα) όταν θα θέλει να γίνει το δικό του. Εσύ εκεί θα πρέπει να φερθεις ήρεμα για να του δείξεις ότι δεν καταφέρνει κάτι έτσι.
Κατά κύριο λόγο πάντως τα αρσενικά είναι πιο ήρεμοι χαρακτήρες :)

Όσο για το εκτροφείο το έχω δει στο facebook αλλά δεν ξέρω τι πουλιά πουλάει πόσα είδη και γενικά τους χώρους και την αξιοπιστία του.
Το φτέρωμα τους φαίνεται ωραίο και λαμπερό αλλά το κλουβί που τα έχει βάλει μέχρι να βρουν σπίτι, φαίνεται όντως λίγο κάπως..
Βεβαια δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι σκουριά η απλά αν είναι χρυσά κάγκελα και αν είναι κουτσουλιές η μία υπερβολικά παλιά φθαρμενη πατηθρα..
Σιγουρα από όπου πάρεις θα πας να το δεις από κοντά :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πως λεγεται ο εκτροφεας η το εκτροφειο; To θεμα ειναι εσυ πως νιωθεις και αν σε καλυψε με οτι σου ειπε! Αν εννοεις τη φωτο που μας εβαλες εγω δε βλεπω η πατηθρα να εχει κουτσουλιες αλλα να ειναι αρκετα φθαρμενη!
Βασικα δεν ξερω τι να ρωτηω ρωτισα τιμη αν στελνουν θεσσαλονικη, αυτα. Τι αλλο θα επρεπε να ρωτησω μηπος θα μπορουσες να μου πεις πιθανες ερωτησεις που θα μπορουσα να κανω; Οσο για την πατηθρα μπορει να ειναι φθαρμενη καο οχι κουστουισμενη δεν ειχα ποτε και καποιο οτηνο για να ξερω

επισης αυτος που ανεφερα μου ειπε οτι δε ξερει τι φυλο ειανι και οτι το φυλο φενετε μετα απο τους 6-7 μηνες ισχυει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βασικα δεν ξερω τι να ρωτηω ρωτισα τιμη αν στελνουν θεσσαλονικη, αυτα. Τι αλλο θα επρεπε να ρωτησω μηπος θα μπορουσες να μου πεις πιθανες ερωτησεις που θα μπορουσα να κανω; Οσο για την πατηθρα μπορει να ειναι φθαρμενη καο οχι κουστουισμενη δεν ειχα ποτε και καποιο οτηνο για να ξερω
Εγω σε ρωτησα να σε καλυψε με αυτα που σου ειπε! Δεν ειπα τι ρωτησες! Εσυ οπως νιωθεις, εσυ μιλησες μαζι του! Αυτο που γνωριζω εγω ειναι πως στα λοβ πρεπει να γινει τεστ dna για να φανει το φυλο! Δε γνωριζω αν υπαρχουν εξαιρεσεις!
 
καλησπερα. Προσωπικα η εικονα απο τα λοβακια μου αρεσε, καθαρο πτερομα, και φενοντε υγιης. αυτο στην πατηθρα δεν ειναι ακαθαρσειες συγουρα. Νομιζω οτι εαν εχεις καταληξη σε λοβακι, τι αλλο να σου πουμε, ο χρονος της αγορας και της ερευνας θα τον διαχειρηστης εσυ. μπορης και να ψαξης και αλλο. Για να ξερεις εαν ειναι αρσενικο η θυλικο θελει, test dna. Δεν θυμαμε εαν εχεις παρει τον υπολοιπο εξωπλισμο κλουβι κλπ. το πουλακι θα ερθει τελευταιο, σε οτι καταληξης.
 
Back
Top