Αναπαραγωγή Τελικα ειμαι πολυ ατυχος

HRAKLIS13

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
102
Πόλη
Περιστέρι
καλησπερα παιδια μετα απο 3 γεννες ασπορες τωρα ειμαι στην 4 γεννα εχει 5 αυγα και τα 3 ειχανε σπορο εχτες το βραδι το ενα αυγο που ειχε σπορο ειχε ραγισει και η γυναικα το πηρε και το ανοικσε και ειχε μεσα νεοσσο σπαρταραγε και μετα πεθανε τοσο ατυχος ειμαι ρε παιδια
 
Εφοσον ηταν ραγισμενο η γυναικα σου γιατι το πηρε και το ανοιξε;Ηταν οι μερες να σκασουν τα αυγα;
 
ο νεοσσος δεν βγαινει αμεσως. Δεν πρεπει να κανουμε εμεις την κινηση του ανοιγματος γιατι τραυματιζεται. Να αφησεις τα υπολοιπα να βγουν μονα τους. Αν δεν τα ειχες τις πρωτες μερες αντικατατησει με πλαστικα τοτε δεν θα ανοιξουν ολα μαζι το πιαθανοτερο
 
μαλλον δεν καταλαβατε δεν ητανε η μερα να σκασει επρεπε την αλλη εβδομαδα να σκασουνε και ητανε και πολυ ραγισμενο ειχει βγει και το υγρο απο μεσα
 
Πιστεύω πως έπρεπε να απομακρυνθεί το αυγό από τη φωλιά αν είχε ανοίξει. Δεν ξέρω αν ο μικρός θα την έβγαζε τη βδομάδα, δεδομένου ότι το υγρό περιέχει θρεπτικά συστατικά για την ανάπτυξη του μέχρι να βγει από το αυγό.
Ένας νεοσσός σε κατάσταση αποσύνθεσης ή έστω μόνο το αυγό το χυμένο θα δημίουργουσε προβλημα μόλυνσης στη φωλιά.
Για την ατυχία πάντως υπάρχουν και χειρότερα..Ήσουν τυχερός μέσα στην ατυχία σου Ηρακλή. Αν το αυγό έμενε μέσα και μολυνόταν η φωλιά, θα ήταν πολύ χειρότερα..
 
κακώς πείραξε η γυναίκα σου το αυγό. Τα πουλάκια όταν ειναι να ξεμυτίσουν απο το αυγουλακι τους θα το κανουν μόνα τους... Περίμενε για τα υπόλοιπα αυγά και μην πολυείσαι κοντα στα πουλιά άστα λιγο ήρεμα
φιλικά, βας
 
Ο βας εχει δικιο.Αστα στην ησυχια τους και μην πειραζεις καθολου τα αυγα και συντομα σου ευχομαι να εχεις 2 νεοσσους!
 
καλημερα μαλλον δεν καταλαβατε δεν τα πειραζω καθολου τα πουλια τα εχω στο μπαλκονι. Αν σκασουνε τι φαει να τουσ δεινω αυγο μονο ι και κατι αλλο
 
αυγο η αυγοτροφη εμποριου εναλαξ και οταν γινουν 5-6 ημερον να τους βαζεις φρουτα π.χ μηλο.
 
Το αυγο και την αυγοτροφη θα τα αφηνεις μιση με μια ωρα το πολυ γιατι τωρα με την ζεστη αλλοιωνονται και μπορει να τα χασεις.
 
εσπασε το 1 αυγο τι κανω τωρα βοηθεια παιδια δεν ξερω καθολου και το ζευγαρι τσακωνεται
 
και ξεχασα να σας πω οτι ο αρσενικοσ κελαιδαει παρα πολι γιατι το κανει αυτο ενω πριν δεν κελαιδαγε
 
το οτι τσακονονται το εχω παρατηρησει και στα δικα μου μαλλον γιατι ο καναρος διωχνει το θηλυκο να μπει στην φωλια και να κατσει στο μικρο.
 
ο αρσενικος σου εχει πυρωσει και η καναρα δεν του καθεται γιατι εχει στο μυαλοτης τα μικρα. Αν η ζευγαρωστρα εχει χωρισμα βαλτον διπλα ξεχωρα αλλα μην τον απομακρυνεις. Αναλογα με την μετεπειτα συμπεριφορα του τον επαναφερεις πιθανον.

αν εχεις ενα μονο ζευγαρι, αν το κλουβι δεν το βλεπει αμεσα ο ηλιος βαζε μισο αυγουλακι το πρωι και μισο το μεσημερι. Αν ειναι στον ηλιο πολυ ωρα βαζε μεχρι το μεσημερι ετοιμη αυγοτροφη (καλυτερα καποια τυπου πατε) και μετα μισο -μισο το αυγο καθε 3-4 ωρες.

αν εχεις παραπανω ζευγαρια τα ξαναλεμε:)
 
Επιδή το θυληκό είναι πολύ κουρασμένο από τις πολλές γέννες που δεν θα έπρεπε να κάνει, αν είναι μια δυο αψημαχίες άστα για να ταίσουνε και οι δυο τα μικρά αν όμως ο αρσενικός παρενοχλεί πολύ τη θυληκιά χώρησέ τα αλλά να είναι κοντά. Όσο για την τροφή εγώ βάζω αυγοτροφή τις πρώτες μέρες και μετά αρχίζω λίγο λίγο να βάζω και φρουτάκια και λαχανικά γιατί απ΄ότι ξέρω ότι γεύση τρώνε από τους γονείς τα μικρά αυτές αναζητούν και αργότερα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να θυμάσε όχι πάνω απο 3 γέννες σε μια περίοδο.
 
καλισπερα τελικα εσαπσε και αλλο αυγο βγικε και αλλο πουλακι και σημερα πεθανανε ειμαι παρα πολι ατυχοσ
 
Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί κάπως το γεγονός οτι αυτο που έτυχε σε σένα, συνεβει και σε πολλούς από εμάς. Καποιοι παραγοντες που συντελούν στην απώλεια των νεοσσών αναφέρονται σε αυτο το άρθρο Θνησιμότητα των νεοσσών στην φωλιά

Ελπίζω του χρόνου πια που θα εχεις την ευκαιρία να μελετήσεις περισσότερο να έχεις και περισσότερες επιτυχίες!
 
καλησπερα σε ολους και αν και ειμαι νεα στο φορουμ οπως και με την εκτροφη συμφωνω οτι τα πουλια ξερουν πολυ καλυτερα τι πρεπει να γινει. Αν θεωρεις τον εαυτο σου ατυχο τι να πω που τα πρωτα 4 αυγα του ζευγαριου μου εσπασαν γιατι μου επεσε η φωλια κατα το καθαρισμα 3 μερες πριν την εκκολαψη και τα 3 ειχαν πουλακι τα οποια φυσικα δεν μπορεσα να σωσω.



σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια το παθημα μαθημα. Αμεσως μετα απο τα επομενα 3 αυγα εχω ενα αρσενικο και ενα θηλυκο πουλακι 10 εβδομαδων τωρα και παμε για αλλαγη φτερωματος
 
Back
Top