Αναπαραγωγή Τελικα να βαζουμε μπανιερα κατα την επωαση των καναρινιων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bill
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bill

PB New Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
44
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα.
διαβασα παρα πολλα για το αν θα πρεπει η οχι να υπαρχει μπανιερα στο κλουβι κατα την διαρκεια της επωασης.
το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι το καλυτερο θα ειναι να βαλουμε την μπανιερα την 13 μερα ωστε να βοηθηθουν οι νεοσοι να βγουν απο τα αβγα τους.
τι γινεται ομως αν η καναρα εχει 5 αβγα που το καθε ενα γεννηθηκε αλλη μερα;
εννοειται οτι δεν εβαλα ψευτικα αβγα.
Αρα η 13 μερα ειναι διαφορετικη για το καθε αβγο.
τι κανουμε σ αυτην την περιπτωση;
μηπως τελικα ειναι καλυτερα να μην υπαρχει μπανιερα μεχρι να βγει και ο τελευταιος νεοσος;
 
Οχι,θα ηταν καλο να βαλεισ μια μπανιερα μεσα. Δεν εχει σχεση αμα τα αυγα γεννηθηκαν διαφορετικη μερα ετσι και αλλιωσ η καναρα τα κλωσαει ολα μαζι αφου βγει και το τελευταιο αυγο. Οι δικεσ μου ετσι κανουν και βαζω παντα μπανιερα, δεν νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bill
Ένα σχετικό θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Μπάνιο-κατά-τη-διάρκεια-της-αναπαραγωγής-καναρινιών.2767/

Οχι,θα ηταν καλο να βαλεισ μια μπανιερα μεσα. Δεν εχει σχεση αμα τα αυγα γεννηθηκαν διαφορετικη μερα ετσι και αλλιωσ η καναρα τα κλωσαει ολα μαζι αφου βγει και το τελευταιο αυγο. Οι δικεσ μου ετσι κανουν και βαζω παντα μπανιερα, δεν νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Στην περίπτωση που ο Βασίλης δεν έχει αφαιρέσει τα αυγά απο την φωλιά και η κανάρα έκατσε απο την πρώτη μέρα τα αυγά δεν θα εκκολαφθούν όλα μαζί. Δεν στρογγυλοκάθονται όλες οι κανάρες μόλις κάνουν και το τελευταίο αυγό.
 
πραγματι η καναρα καθεται στα αυγα απο την πρωτη μερα που εκανε το πρωτο αυγο.
λογικα μεθαυριο την πεμπτη θα πρεπει να εμφανιστει ο πρωτος νεοσος (αν τα αυγα ειναι γονιμοποιημενα).
παντως στα παπαγαλακια που ειχα, δεν εβαζα μπανιερα κατα την επωαση και δεν υπηρχε κανενα προβλημα.
στα καναρινια ειναι διαφορετικα;
 
αν εχεις την καταλληλη υγρασια στο χωρο σου μην βαζεις μπανιερα. Και κατι αλλο...ωοσκοπηση γιατι δεν εκανες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: bill
δεν εκανα ωοσκοπηση διοτι...
1 δεν ξερω να κανω
2 δεν θελω να ενοχλησω την καναρα
3 δεν νομιζω οτι θα κερδισω κατι. (λογω του οτι δεν θα ειμαι συγουρος για το αν εκανα σωστη ωοσκοπηση) δεν θα πεταξω τα αυγα, οποτε ετσι κι αλοιως θα περιμενω λιγες μερες και... Εχει ο θεος.
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.
 
bill θα κερδίσεις μέρες προς την επόμενη γέννα και επίσης θα κερδίσει και η κανάρα σου, επειδή δεν θα κουραστεί από μία άσκοπη επώαση αν τα αυγά είναι άσπορα! Οπότε καλό είναι να γίνεται στην 6η μέρα η ωοσκόπηση!
 
δεν ξερω να κανω

Θα πάρεις έναν δυνατό φακό και θα φωτίσεις τα αυγά σου.

Στο ένσπορο θα μπορέσεις να διακρίνεις τα αιμοφόρα αγγεία του πουλιού.

Κάποιες σχετικές συζητήσεις, που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις, αν είναι ένσπορα ή όχι:

https://community.petbirds.gr/threads/Πως-ξεχωρίζουμε-τα-αυγά-στην-ωοσκόπηση.3003/
https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-μπορώ-να-καταλάβω-αν-είναι-γονιμοποιημένα-τα-αβγά.2275/
https://community.petbirds.gr/threads/Πληροφορίες-για-την-ωοσκόπηση-των-αυγών.125/
https://community.petbirds.gr/threa...την-ωοσκόπηση-ή-τα-φωτίζουμε-στη-φωλιά.10722/

δεν θελω να ενοχλησω την καναρα

Μπορείς να βάλεις μια τροφή που αρέσει πολύ στα καναρίνια σου και μόλις δεις ότι σηκώθηκε το θηλυκό μπορείς να πάρεις τα αυγά (με την προϋπόθεση ότι τα χέρια σου είναι καθαρά, ώστε να μην μεταδόσεις μικρόβια στα αυγά) ή να τα φωτίσεις απευθείας στη φωλιά. 😉

Ότι κάνεις το κάνεις προσεκτικά και γρήγορα.

δεν νομιζω οτι θα κερδισω κατι.

η απάντηση βρίσκεται στα γραφόμενα του Βασίλη:

θα κερδίσεις μέρες προς την επόμενη γέννα και επίσης θα κερδίσει και η κανάρα σου, επειδή δεν θα κουραστεί από μία άσκοπη επώαση αν τα αυγά είναι άσπορα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: bill
[x]
σου δειχνω και 2 φωτογραφιες που θα σε βοηθησουν.στην 1η εχει σπορο στην 2η ειναι ασπορο!
 

Συνημμένα

  • me sporo.webp
    me sporo.webp
    6,5 KB · Προβολές: 332
  • xvriw sporo.webp
    xvriw sporo.webp
    6,6 KB · Προβολές: 229
Σας ευχαριστω ολους.
οι μερες εφτασαν και περιμενω πλεον να εμφανιστουν οι νεοσοι.
θα δοκιμασω να κανω ωοσκοπηση (πρωτα ο θεος) στην επομενη γεννα.
Να ειστε ολοι καλα!
 
χααα!
σημερα βγηκε το πρωτο καναρινακι!
ειναι τελειο!
το εβγαλα φωτογραφια.
θελω να σας το δειξω αλλα δεν ξερω πως βαζουν την φωτογραφια εδω στο forum.
θα το ψαξω και ελπιζω να το καταφερω.
καλα εχω τρελαθει απο την χαρα μου!
εβαλα αυγοτροφη και αυγο και φρουτα και λαχανικα και οτι αλλο ειχα. εκανα καλα;
η καναρα το ταιζει και κλοσαει και τα υπολοιπα 4 αυγα.
ελπιζω να βγουν και τα υπολοιπα.
ειναι κατι που πρεπει να κανω, που δεν εκανα;
 
Nα σου ζησει. Τα λαχανικα βγαλε τα οπωσδηποτε.Ασε μονο βραστο αυγο και αυγοτροφη καθημερινα σε συνδιασμο με καθαρο νερακι και τροφη. Για ανεβασμα φωτογραφιων δες εδω

petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
  • Like
Αντιδράσεις: bill
ελπιζω νζ φανει η φωτογραφια
 

Συνημμένα

  • το πρωτο καναρινακι λιγες ωρες μετα την γεννηση.webp
    το πρωτο καναρινακι λιγες ωρες μετα την γεννηση.webp
    21,7 KB · Προβολές: 207
φωτη σε ευχαριστω για τις συμβουλες.
θα βγαλω τα λαχανικα.
αλλα πες μου γιατι πειραζουν;
 
φωτη σε ευχαριστω για τις συμβουλες.
θα βγαλω τα λαχανικα.
αλλα πες μου γιατι πειραζουν;

Φαινεται φαινεται το μικρο. Να σου ζησει.

Τα λαχανικα δεν τα δινουμε σ αυτη την ηλικια γιατι ο νεοσσος μετα θα χει διαρροια κι ειναι πολυ πιθανον να το χασουμε. Μηλο αστο ακομα για τους ιδιους λογους.Αν και το μηλο δεν πειραζει τοσο πολυ.
 
Γλυκο!Φευγεις καθολου απο κει κοντα ή εχεις κατασκηνωσει;:)Αστειευομαι γιατι τα εζησα προσφατα πρωτη φορα και..σε καταλαβαινω! Σου ευχομαι τα καλυτερα για ολα! Και σε ευχαριστω ειχα την ιδια απορια.Αν δεν αισθανεσαι σιγουρος μην κανεις ωοσκοπηση. Οτι ειναι εκει θα φτασει σιγουρα στον προορισμο του.Αλλιως θα το μαθεις αποτομα και εχει πικρη γευση! Δεν αναφερομαι στα ασπορα αλλα στα ατυχα χωρις πραγματικο λογο! Ποσες γεννες πρεπει να προλαβει κανεις για να χαρει πραγματικα αυτο που ηδη εχει το αποφασιζει μονος του!
 
πεθανε!
σημερα το πρωι σηκωθηκα με αγωνια για να δω τι κανει το μικρο
και μηπως βγηκε και αλλο μικρο και αντικρισα το χειροτερο
πραγμα. η καναρα κλωσουσε τα υπολοιπα 3 αυγα και αναμεσα τους ηταν νεκρο το μικρακι.
ΓΙΑΤΙ;
στεναχωρεθηκα παρα πολυ!
το θεμα ειναι τι να εφταιξε;
μηπως επειδη ειχα βαλει χορταρικα και μηλο;
τα εβγαλα μετα αλλα μηπως αργησα;
παντως δεν φαινωταν κακοποιημενο η χτηπημενο.
μηπως δεν το ταισε η μαμα του;
αν και νομιζω την ειδα να το ταιζει.
δεν θελω να τα ενοχλω και δεν κοντευω πολυ.
θα διαβασω σχετικα αρθρα για να ενημερωθω αλλα θα ηθελα και καποια βοηθεια.
 
Ισως να το εβλαψαν τα λαχανικα και να πηγε απο διαρροια. Κριμα... Ευχομαι με τα υπολοιπα να σαι πιο τυχερος.
 
Back
Top