Αναπαραγωγή Τζίφος ΞΑΝΑ αν και όλα έγιναν σωστά

Goutaki_syros

PB Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
183
Πόλη
Σύρος
Γεια σας.Φέτος σε ένα μου ζευγάρι τα βάζω την πρώτη φορά 5 αυγά άσπορα. Τα χωρίζω τους κάνω προετοιμασία ΚΑΛΗ(ΑΥΓΌ MULTI VIT MΠΡΟΚΟΛΟ)... Τα ξαναβάζω 3 αυγά η κανάρα πάλι τίποτα άσπορα.Αυτός κελαιδά συνέχεια. Επίσης και πέρσι τον είχα βάλει πάλι τίποτα.Λέω δεν θα κανε τίποτα επειδη ήταν η πρώτη του χρονιά. Τσάμπα ταλαιπορώ την κανάρα.. Και είναι κρίμα. Τι να κάνω;Κιάλλη ευκαιρία στον καναρο αυτόν;Η να βάλω ένα μικρό που έχω αφήσει μόνο επεδή κελαιδά πολύ καλα για να μαθει τα καινούρια;
 
πια ειναι η ακριβης ηλικια του πουλιου; Επισης εχεις δει οτι τα πουλια βατευονται; Μου κινει τις υποψιες οτι ο αρσενικος συνεχιζει να κελαηδαει..😕συνηθως (οχι παντα βεβαια) αμα δεσουν τον γαιδαρο τους κοβουν μαχαιρι το κελαηδησμα ή κελαηδουν ποτε ποτε λιγο
 
απο αυτα που γραφεις μαλλον ο καναρος ειναι τζουφιος. Αλλαξε τον και δοκιμασε παλι.
 
O kαναρος είναι 3 ετών και η καναρα 1. Τα άλλα μου ζευγάρια είναι μια χαρα.. Δεν μου έχει ξανατύχει να μου βγαζει ασπορα ο ίδιος 2 χρονιές.έστω κλούβια άλλες χρονιές είχα. (οχι απο αυτόν)Υπάρχουν τζουφιοι καναροι; Γιαυτό είμαι στο δίλυμα να βάλω τον αλλον.
 
ενα πουλι μνο τριων ετων που στο παρελθον ηταν γονιμο για να εχει (αμα εχει) προβλημα τωρα, χωρις να εχουν αλλαξει οι διατροφικες συνηθειες, πρεπει ειτε να ειναι σε περιοδο μετα απο καποια ασθενεια ειτε να εχει καποιο προβλημα τωρα. τετοια σημαδια ομως τουλαχιστον εξωτερικα(νωχελικοτητα κλπ) δεν υπαρχουν. Αντιθετα το πουλι κελαηδαει και μαλιστα εντονα. Επαναλαμβανω την ερωτηση :τα πουλια ο φιλος μας τα εχει δει να βατευονται; Μηπως η θηλυκια ειναι σε φαση κυνηγηματος;(εννοειται οταν ο φιλος μας λεει επισης 1 χρονου οτι ειναι αν δεν τον εχει κλεισει τον πλησιαζει τουλαχιστον; ή ειναι κατω απο δεκα μηνων;
 
Ελεξε τη φυση του αρσενικου ισως χρειαζεται κουρεμα και επισης κοιτα αν τα κλαδακια της ζευγαρωστρας σου ειναι σταθερα.
 
Ekanes prin to zefgaroma kapies therapies me Farmaka, an NAI pio farmako ;
 
Eυχαριστώ 'ολους που απαντάτε. Θοδωρη ηφυση του είναι πυρωμένη και δεν θέλει κουρεμα είναι απλο καναρινακι..thnks pantos.Αλέξανδρε είχα δώσει πριν 3,5-4μήνες ιβερμεκτινη στο αρσενικό.όπως και σε άλλα πουλιά μου όμως.. Που έχουν ηδη πουλάκια... Πολύ καλή ερώτηση πάντως!
 
Rotisa giati lene apo merika farmaka ginoune ta thilika poulia gia ena xronologiko diastima zoufio. Px apo to Baycox. Den einai sigura afta, ala BORI na gini kati tetoio.
 
Back
Top