Φροντίδα Την μπανιέρα για το καναρίνι μου να την έχω συνέχεια μέσα;

xristos33333

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Κατερίνη
γεια σας έχω πάρει μια μπανιέρα για το καναρίνι μου να την έχω μέσα συνέχεια η όταν κάνει το μπάνιο του να την βγάζω; και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι πως υπαρχή κίνδυνος να πάθει καμία πνευμονία μετά το μπάνιο η να αρωστηση με αυτές της τωρινές θερμοκρασίες; και κάτι τελευταίο να το κάνω κάθε μέρα μπάνιο;
 
γεια σας έχω πάρει μια μπανιέρα για το καναρίνι μου να την έχω μέσα συνέχεια η όταν κάνει το μπάνιο του να την βγάζω; και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι πως υπαρχή κίνδυνος να πάθει καμία πνευμονία μετά το μπάνιο η να αρωστηση με αυτές της τωρινές θερμοκρασίες; και κάτι τελευταίο να το κάνω κάθε μέρα μπάνιο;




Η μπανιερα πρεπει να μενει μια ωριτσα το πολυ, γιατι τα πουλακια καμια φορα πινουν απο το βρωμικο νερο και υπαρχει κινδυνος ασθενειας 😉
Καλυτερα να το επιβλεπεις κιολας γιατι υπαρχει κινδυνος πνιγμου..
Οταν το βαζεις για μπανακι(κι οχι μονο αλλα γενικοτερα) να προσεχεις πολυ να μην εχει ρευματα αερα αν το εχεις εκτος σπιτιου!
Καθε μερα μπορεις αν εχει πολλες ζεστες, αλλα εγω προσωπικα τους βαζω μερα παρα μερα
 
Χρήστο εγω θα σου πρότεινα να του βάζεις την μπανιέρα (άν υπάρχει δυνατήτητα) σε καθημερινή βάση και εκείνο θα επιλέγει αν θα κάνει μπάνιο ή όχι. Κινδυνος πνιγμού δεν υπάρχει μιας και το νερό της μπανιέρας δεν ξεπερνάει τα 2-3 εκατοστά το πολύ. Αφαιρείς την μπανιέρα μετά απο 15-20 λεπτά το πολύ, για τους λόγους που ανέφερε η Νικη.
Δοκίμασε να προσφέρεις την μπανιέρα κατα προτίμηση τις πρωινές ώρες.
Αυτή την εποχή είναι απίθανο να κρυολογήσουν μιας και η θερμοκρασία έιναι αρκετά υψηλή ακομα και τις πρωινές ώρες και τα πουλιά δεν κινδυνεύουν μιας και ούτε παγωμένα ρεύματα αέρα υπάρχουν. Τον χειμώνα αλλάζουν λιγο τα πράγματα και είμαστε πιό προσεχτικοί, και προσαρμοζομαστε στις εκάστοτε καιρικές συνθήκες.
 
εγω χρησιμοποιω την μπανιερα για μιση ωρα καθε 10 μερες σε normal συνθηκες! Δηλαδη το καλοκαιρι καθε 4 μερες και το χειμωνα καθε 15 μερες. Απογορευεται οταν η καναρα εχει μικρους νεοσσους στην φωλια!
 
Την περίοδο αμέσως μετά το τέλος της αναπαραγωγής
χρειάζεται καθημερινή χρήσης της μπανιέρας,
και την περίοδο της πτερόρροιας, στον μήνα αιχμής,
ακόμα και δυό φορές ημερησίως.Αν μάλιστα στο μπανάκι προστίθεται και
Bio-bad (Orlux) (ή όποιο άλλο ανάλογο)
τότε σε μικρό χρονικό διάστημα
(αν και όλα τα υπόλοιπα, διατροφή κλπ. είναι ο. Κ) θά έχετε πουλάκια
που θα τα θαυμάζετε για το πτέρωμά τους.

Υ. Γ
Αφαιρείς την μπανιέρα μετά απο 15-20 λεπτά
Πολύ βασικό!
 
Back
Top