Γενικά Τηρούν τα κίτρινα μοζαΐκ μου τις προϋποθέσεις της ράτσας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GrigorisK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GrigorisK

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
250
Πόλη
Μαυροδένδρι
Καλησπέρα σας! Καλό Σαββατοκύριακο!
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σε σχέση με τα πουλάκια μου
Σχετικά με τα πουλάκια:
- Είναι όλα του 2020
-Είναι Κίτρινα μοζαικ
- Το χρώμα τους δεν έχει ενισχυθεί με κίτρινη χρωστική είναι εντελώς φυσικό

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για την επόμενη παραγωγική περίοδο (τηρώντας όμως τα απαραίτητα χαρακτηριστικά της ράτσας)

Παραθέτω εικόνες

Αρσενικό
IMG_20201003_185857.jpg

Θηλυκό ( καθώς δεν κελαιδά) ( και από την μάσκα)(αν κάνω λάθος διορθώσετε με)
Επίσης το συγκεκριμένο πουλάκι έχει και λίγο μαύρο σημάδι στο κεφάλι αλλά είναι αχνό
IMG_20201003_190011.jpg

IMG_20201003_190116.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να τα χαίρεσαι!
Από εκεί που τα πήρες δεν είδες τους γεννήτορες;
Πως και δεν τα έβαψε ο εκτροφέας πριν τα δώσει;

Τα πουλάκια είναι δικής μου εκτροφής!
 
Tα πουλιά Γρηγόρη είναι πράγματι ΚΙΤΡΙΝΑ ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΑ ΜΩΣΑΙΚΟΎ (πτερώματος).Δεν είναι άσχημα πουλιά αλλα θέλουν προσοχή στην διατροφή για να εμφανίζουν το λιπόχρωμα μόνον στα σημεία που επιτρέπεται και να μην εμφανίζουν διχρωμίες (lemon-orange). Θα έλεγα να φροντίσεις να τα δακτυλιδώνεις με συλλογικά δακτυλίδια ώστε να έχουν και δυνατότητα εκθεσιασμού (αξίζει το κόπο και το χρήμα). Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για αναπαραγωγή. Αν αποκτήσεις ένα μικρο "κοπάδι" (10-15 πουλάκια) τότε θα αρχίσει και το ψάξιμο για βελτίωση των χαρακτηριστικών.
 
Αρχικά να σου πώ οτι το πουλάκι στην μικρή φωτό είναι το καλύτερο απο όλα. Μορφολογία, πτέρωμα,χρώμα καλά. Αν δεν είχε τόσο βαθύ στήθος θα στεκόταν άνετα σε μια έκθεση.
-Τα μωσαϊκά θέλουν ομοιόμορφο τάισμα, χωρίς την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ διαφοροποίηση μέχρι την ολοκλήρωση του νέου τους πτερώματος. Ιδιαίτερη προσοχή στους κρόκους των αυγών. Το αποτέλεσμα συνήθως είναι η ανομοιομορφία στην απόχρωση (όπως τα δικά σου) Τα μικρά μπορούν να πάρουν χρωστικές (όχι απαραίτητα) αλλά μόνον αφού ολοκληρωθεί και η ουρά τους (50-60 ημερών) Προτίμηση σε ένα μείγμα σπόρων με 70-75% ασπούρι και χωρίς ρούπσεν.Κάποιοι ταίζουν 100% ασπούρι και σαν κέρασμα Περίλλα λευκή, βρώμη και καναβούρι.
 
@gianniskilkis Ευχαριστώ πολύ
[automerge]1601750050[/automerge]
Θα ήθελα να σας ρωτήσω επίσης κάποιον καλό εκτροφέα κίτρινων μοζαικ στην Θεσσαλονίκη!; Καθώς μόνο Θεσσαλονίκη έχω την δυνατότητα
 
Καλησπέρα στην ομάδα,
Ανανεώνω το θέμα και φέτος. Φέτος θα ασχοληθώ μόνο με Gloster και κίτρινα μοζαικ και αρχίζω να διαλέγω ζευγάρια.
Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για τα πουλάκια.

Θα ξεκινήσω με 2 θηλυκά 2021 (και θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα,απλώς είναι πολύ ζωηρά και δεν κάθονται στον φακό 😂)
 

Συνημμένα

  • IMG_20211006_215028.webp
    IMG_20211006_215028.webp
    107,4 KB · Προβολές: 63
  • IMG_20211006_214854.webp
    IMG_20211006_214854.webp
    97,7 KB · Προβολές: 63
Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για τα πουλάκια.
Γρηγόρη οι φωτογραφίες δεν βοηθούν. Προσπάθησε να ανεβάσεις μερικές όπως αυτές του πρώτου μηνύματος σου.
 
Oλα κίτρινα μωσαϊκά θηλυκά , εκτός απο το 7 (αρσ.) . Τίποτε ιδιαίτερο σαν ποιότητα. Ξεχωρίζει κάπως το Νο 5. Το πουλάκι με το πορτοκαλί δακτυλίδι στις πρώτες φωτό ήταν αξιόλογο.
 
@mgerom Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Μάκη για την άποψη σας,την περίμενα με αγωνία,να σας πως όλα αυτά τα πουλάκια είναι πουλιά φετινά αυτού του θηλυκού με το πορτοκαλί δακτυλίδι (μάλλον δεν έκανα καλό ζευγάρι φέτος με το αρσενικό ).
 
Nα βάλεις ένα κέρασμα μόνιμο στα κλουβάκια τους απο Περίλλα , Καμελίνα, Νίζερ, (με αναλογία 1/2/2) . Να επανέλθεις με φωτό, αρχές Δεκέμβρη.
 
@mgerom Σας ευχαριστώ πάρα πολύ,να είστε καλά, η γνώμη σας είναι πολύτιμη για μένα που μαθαίνω.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω,αν μπορείτε να μου απαντήσετε. Τι μπορεί να πήγε λάθος στο βάψιμο;φέτος χρησιμοποίησα χρωστική σε δοσολογία (αυτή των οδηγιών) στις 50-60 ημέρες μετά την ολοκλήρωση της ουράς και δεν φαίνεται επαρκή το χρώμα,ενώ πέρυσι η μητέρα τους,είχε έντονο χρώμα χωρίς την χρήση χρωστικής.
 
Back
Top