Φροντίδα Τη γνώμη σας για αυτό το κλουβί που θα φιλοξενήσει καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos81

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2016
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
όντως ακριβό... μοιάζει για καλής ποιότητας όμως, και εγω θα πρότεινα αυτό που λέει και ο φίλος Γιάννης :
Με τα μισά περίπου χρήματα αγοράζεις μεγαλύτερο (60 εκ..) και πιο πρακτικό κλουβάκι (4 εξωτ. ταΐστρες).
 
misalouris ναι αυτο ειδα... YannisK ξερετε καποιο site να προτεινετε;George98 το διαχωριστικο στη μεση φευγει;
 
Το κλουβί ένα καλό όσον αφορά τα βασικά χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένα κλουβί. Τώρα, όσον αφορά την τιμή του, μου φαίνεται κάπως υψηλή αλλά το κόστος ενός προϊόντος εξαρτάται από την ποιότητα των υλικών του, κάτι που δεν μπορείς να καταλάβεις από μια φωτογραφία.

Επίσης παίζει ρόλο η μάρκα του κλουβιού; και αν ναι η imac είναι οκ;
Για εμένα παίζει ρόλο κάθε μάρκα και για την ακρίβεια η φήμη που τη συνοδεύει. Πρόκειται για ένα "βραβείο" που κερδίζουν οι εταιρείες παραγωγής προϊόντων από τους καταναλωτές τους μέσα από το πέρασμα του χρόνου και αυτή είναι μια αναγνώριση που συνήθως είναι αξιόπιστη.

Σχετικά με τη συγκεκριμένη μάρκα, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.
 
misalouris ναι αυτο ειδα... YannisK ξερετε καποιο site να προτεινετε;George98 το διαχωριστικο στη μεση φευγει;
φυσικά και φεύγει, έτσι είναι όλες οι ζευγαρώστρες
πάντως, κάνε μια έρευνα αγοράς σε διάφορα μαγαζιά πριν επιλέξεις κλουβί
 
misalouris ναι αυτο ειδα... YannisK ξερετε καποιο site να προτεινετε;George98 το διαχωριστικο στη μεση φευγει;
Υπάρχουν πολλά sites, παράδειγμα karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός/Κλουβιά-Αναπαραγωγής

Αυτό είναι το πιο κλασικό κλουβί:
karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός/Κλουβιά-Αναπαραγωγής/ΖΕΥΓΑΡΩΣΤΡΑ-ΑΑ!-4-ΤΑΙΣΤΡΕΣ-ΒΑΜΕΝΗ-1

Και αυτό κομπλέ karderines.gr/vlog/Πτηνά/Εξοπλισμός/Κλουβιά-Αναπαραγωγής/Ζευγαρώστρα-58-x-32-x-39cm
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ένα παρόμοιο άρθρο κάποιος έλεγε μάπα η κλουβοτεχνική από άποψη ποιότητας υλικών...
 
CYA217-2-228x228_0.jpg

.. Καλή και οικονομική λύση :ζευγαρώστρα 60εκ, με διπλό χώρισμα(ματ & πλέγμα) στα 22,00€ περίπου μέσω του karderines.gr/shop
 
.. Σχετικά με τη συγκεκριμένη μάρκα, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.
Ακριβά, ωραία κλουβιά, πολύ καλής ποιότητος, εξαιρετικό φινίρισμα (έχω)
 
https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
Χρησιμοποιώ κυρίως αυτά τα κλουβιά επί μερικά χρόνια και είμαι ευχαριστημένος.
CYA217-2-228x228_0.jpg

.. Καλή και οικονομική λύση :ζευγαρώστρα 60εκ, με διπλό χώρισμα(ματ & πλέγμα) στα 22,00€ περίπου μέσω του karderines.gr/shop
Και εγώ αυτά τα κλουβιά θα σου πρότεινα. Οικονομικά, με πολλές θέσεις για διάφορες τροφές ή σπόρους, σχάρα αποσπώμενη και το καθάρισμα γίνεται πανεύκολα και πολύ γρήγορα!
Αλλά θα το πω... Μαζί με ένα τέτοιο κλουβί πάρε και καλές πατήθρες από φυσικό ξύλο για τον φτερωτό σου φίλο σαν αυτες:
images
😉
 
Παιδιά βρήκα αυτό το ιταλικό στα 32 ευρώ! allforthepets.gr/poylia/kloyvia-gia-kanarinia-papagkia/kloyvi-zeygarostra-cova-57.html
Θα απαντήσω ειλικρινά... Αυτός ο πάτος που πρέπει να σηκώνεις όλο το κλουβί για να καθαρίσεις και η σχάρα δεν αποσπάται σημαίνει ταλαιπωρία και στρες στο πουλί που διαμένει στο κλουβί. Ενώ με το κλουβί που σου προτείναμε πιο πάνω, βγάζεις τη σχάρα την πλένεις, την ξαναβάζεις και το καναρίνι δεν κατάλαβε καν ότι ενοχλήθηκε. Και απ΄ότι βλέπω είναι και μικρότερο σε μήκος. Γιατί να δώσεις πιο πολλά λεφτά για ένα λιγότερο πρακτικό κλουβί; :)
 
Παιδιά βρήκα αυτό το ιταλικό στα 32 ευρώ! allforthepets.gr/poylia/kloyvia-gia-kanarinia-papagkia/kloyvi-zeygarostra-cova-57.html
Σε αυτό όταν βγάζεις την ταΐστρα μένει άνοιγμα, δεν υπάρχει πορτάκι με ελατήριο να κλείσει αυτόματα. Υπάρχει πορτάκι πάνω στην ταΐστρα και είναι επίφοβο για απόδραση. Αν σου σπάσει μία ταΐστρα αυτού του τύπου δεν τις βρίσκεις εύκολα...
 
Παντως προσωπικα ειμαι της αποψης να μην παρει κινεζικο. Χιλιες φορες Ιταλικο, Ισπανικο κλπ.
Δεν σκουριαζουν γρηγορα και γενικα εχουν καλυτερα υλικα οι μαρκες.
Δεν ειναι δηλαδη απλα για την ομορφια αλλα και για την ποιοτητα,
 
Back
Top