Φροντίδα Τη γνώμη σας για εσωτερική εκτροφή με προσομοιωτή ανατολής-δύσης

Εγγραφή
16 Δεκ 2018
Μηνύματα
11
Καλημέρα, θέλω την γνώμη σας για την εσωτερική εκτροφή με προσομοιωτή Ανατολής-δύσης
Έχω βάλει ένα σύστημα με led Ταινίες και οροφή λάμπα led dimmer που κάνει την προσημείωση ανατολή-δύση.
Ο προσομοιωτής που έχω έχει και λειτουργία φεγγαριού για την ασφάλεια των πτηνών κυρίως όταν έχουμε μικρά και οι θηλυκές βγουν από την φωλιά για να επιστρέψουν στα μικρά.
Η ερωτηση μου είναι ποια λάμπα θεωρείται καλύτερη για να κάνει την ανατολή-δύση και όταν κλείνει να παραμένει σε λειτουργία φεγγαριού τόσο ώστε να μην είναι δυνατή και ενοχλεί η φωτεινότητα αλλά να είναι και επαρκές το φως.
 
Από την περιγραφή που μας κάνεις δείχνει πως σου αρέσει η όλη εγκατάσταση (σαν αποτέλεσμα) κι αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να έχουμε σε κάθε προσπάθεια βελτίωσης του χώρου εκτροφής.
Επί της ουσίας όμως θα πρέπει να μας πεις αν υπάρχει φυσικός φωτισμός και σε τι επάρκεια...
Γιατί όλα κυριολεκτικά κρέμονται από αυτό.
Επικουρικά της προσπάθειά σου έχω να προτείνω και το παρακάτω σχετικό άρθρο που θεωρώ πως μπορεί να βοηθήσει εσένα αλλά και όλους τους ενδιαφερόμενους https://community.petbirds.gr/threads/Φωτισμός-εκτροφείου-πτηνών.21129/
 
Η ερωτηση μου είναι ποια λάμπα θεωρείται καλύτερη για να κάνει την ανατολή-δύση και όταν κλείνει να παραμένει σε λειτουργία φεγγαριού τόσο ώστε να μην είναι δυνατή και ενοχλεί η φωτεινότητα αλλά να είναι και επαρκές το φως.
Προσωπικά αυτός που έχω δέχεται και χρησιμοποιεί πυρακτώσεως. O προσομοιωτής σου δεν έχει δυνατότητα ροοστάτη ; (dimmer), ώστε να μένουν οι ίδιες οι λάμπες που σου κάνουν την ανατολή-δύση, ελαφρά φωτισμένες την νύχτα;
 
Προσωπικά αυτός που έχω δέχεται και χρησιμοποιεί πυρακτώσεως. O προσομοιωτής σου δεν έχει δυνατότητα ροοστάτη ; (dimmer), ώστε να μένουν οι ίδιες οι λάμπες που σου κάνουν την ανατολή-δύση, ελαφρά φωτισμένες την νύχτα;
Έχει dimmer και μπορώ να την αφήνω την νύχτα στο κατωτέρω επίπεδο γιατί έχει ρύθμιση φεγγαριού και απλά θα ήθελα λεπτομέρειες για τα watt της λάμπας που πρέπει να βάλω
[automerge]1545572310[/automerge]
Επικουρικά της προσπάθειά σου έχω να προτείνω και το παρακάτω σχετικό άρθρο που θεωρώ πως μπορεί να βοηθήσει εσένα αλλά και όλους τους ενδιαφερόμενους [URL='https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD.21129/[/URL]
Έχει παράθυρο αλλά δεν είναι επαρκής ο φωτισμός και γι'αυτό τον λόγο έβαλα τεχνικό φωτισμό. Το συγκεκριμένο ποστ το έχω διαβάσει και πήρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχει dimmer και μπορώ να την αφήνω την νύχτα στο κατωτέρω επίπεδο γιατί έχει ρύθμιση φεγγαριού και απλά θα ήθελα λεπτομέρειες για τα watt της λάμπας που πρέπει να βάλω
Προσωπικά χρησιμοποιώ δυό 60 άρες, αλλά νομίζω οτι μπορούν να χρησιμοποιηθούν διάφορες διαβαθμίσεις απο 40 -75 watt . Σε κάθε μια απο αυτές χρειάζεται απλά διαφορετική ρύθμιση ανάλογα με τον χώρο και τα θέλω μας.
 
Ο φωτισμός που έχω είναι ιδανικός για τον χώρο, απλά η λάμπα led που έχω είναι 12,5 watt και ο προβληματισμός μου είναι όταν στην δύση φτάσει στο κατώτατο επίπεδο αν αφήνω on την λειτουργία του φεγγαριού έχει περισσότερο φωτισμό από αυτό που θέλω. Μια σκέψη είναι να κλείσω την λειτουργία φεγγαριού και αυτό να το κάνω με λαμπάκι νυχτός με φωτοκκυταρο με λαμπάκι μπλε φωτισμού 1-2watt η να δοκιμάσω να κατεβάσω σε watt την λάμπα led που έχω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
με φωτοκκυταρο με λαμπάκι μπλε φωτισμού 1-2watt η να δοκιμάσω να κατεβάσω σε watt την λάμπα led που έχω.
Αυτό είναι ιδανικό για να κρατάει ελάχιστο φωτισμό στον χώρο εκτροφής σου το βράδυ.
Ο φωτισμός που έχω είναι ιδανικός για τον χώρο,
Αποδεδειγμένα αυτός όμως δεν επαρκεί... Ούτε καν καλύπτει τις βασικές ανάγκες των πουλιών όταν ο ήλιος απουσιάζει ή έστω έχει μειωμένη παρουσία στο χώρο εκτροφής.
 
Αποδεδειγμένα αυτός όμως δεν επαρκεί... Ούτε καν καλύπτει τις βασικές ανάγκες των πουλιών όταν ο ήλιος απουσιάζει ή έστω έχει μειωμένη παρουσία στο χώρο εκτροφής.

Ναι ξέρω τίποτα δεν μπορεί να αναπληρώσει τον ήλιο και τον φυσικό φωτισμό. Μετά το τέλος της αναπαραγωγής τα έχω σε εξωτερικό χώρο.
Όσο είναι μέσα έχω στην διατροφή τους όλα τα συμπληρώματα διατροφής με βιταμίνες κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πόσους μήνες και σε ποια περίοδο της ζωής τους μένουν με αυτό το φωτισμό που περιγράφεις;
Μετά το τέλος της πτερόροιας από αρχές Οκτωβρίου περίπου μέχρι το τέλος της αναπαραγωγής. Γενικά 6 μήνες μέσα 6 έξω. Ακόμα όμως και μέσα που είναι έχω ένα παράθυρο που μπαίνει φως και οξυγόνο.
 
Μιλάμε συνεπώς για μισό χρόνο και για διάστημα που οι απαιτήσεις από τον οργανισμό των πουλιών είναι απίθανα μεγάλες.
Για παράδειγμα... Ο μηχανισμός ύπαρξης της βιταμίνης d που απαιτεί ηλιακή ακτινοβολία ώστε να υπάρχει έλεγχος στις ελλείψεις σε ασβέστιο κατά την ωοτοκία είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο πως για την περίοδο αυτή υπολειτουργεί. Κι αυτό για την περίοδο της αναπαραγωγής έχει τραγικό αποτέλεσμα.
Οπότε... σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αισθάνεσαι την σιγουριά πως αυτός ο φωτισμός είναι ο κατάλληλος ώστε να γράφεις
Ο φωτισμός που έχω είναι ιδανικός για τον χώρο,
γιατί πολύ απλά... Δεν γνωρίζω εγκαταστάσεις που ο τεχνητός φωτισμός επαρκεί για τις ανάγκες ενός εσωτερικού εκτροφείου πουλιών σε ποσοστό πάνω από 60-75% .
Κι αυτό ας το έχουμε υπόψη μας όλοι όσοι εκτρέφουμε πουλιά σε εσωτερικούς χώρους και να το μεταφέρουμε και προς τα έξω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ως προς το αντίθετο.
 
ο φωτισμός του εκτροφείου με προσημείωση σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά τον φυσικό φωτισμό και τις ευεργετικές ιδιότητες που παρέχει στα πουλιά. Με τον τεχνητό φωτισμό παρέχουμε μόνο ένα μικρό μέρος της σωστής λειτουργικότητας του φυσικού φωτός όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα για εξωτερική εκτροφή και συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες και το έχω πει σε προηγούμενο ποστ για τη έλλειψη του ηλίου και τις επιπτώσεις και την ιδιαίτερη σημασία και προσοχή στην διατροφή τους κατά τους μήνες με εσωτερική εκτροφή. Θέλει μελέτη και τα πουλιά να έχουν ένα καλό και πλούσιο γεύμα από βιταμίνες για να μπορέσουν να ανταποκριθούν όσο είναι σε κλειστό χώρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θέλει μελέτη και τα πουλιά να έχουν ένα καλό και πλούσιο γεύμα από βιταμίνες για να μπορέσουν να ανταποκριθούν όσο είναι σε κλειστό χώρο.
Για μένα... Δεν φτάνουν αυτά... ή να το πω καλύτερα... μπαλώνουν λίγες τρύπες από αυτές που αφήνουμε με τον λάθος φωτισμό.
Γιατί όμως θέλεις να αφήσεις 3watt λαμπάκι ως φωτισμό τη νύχτα;
Δεν είναι πολύ;
 
Back
Top