Ασθένειες Τη συμβουλή σας σε κάτι που είδα πρώτη φορά σε καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexlge
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexlge

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2008
Μηνύματα
14
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας,
θα ήθελα την συμβουλή σας σε κάτι που είδα πρώτη φορά...
Έχω ένα αρσενικό κοινό καναρινάκι.
Ήταν μια χαρά μέχρι σήμερα το απογευμα, κεφάτο και κελαηδούσε αρκετά. Όταν γύρισα το απόγευμα το βρήκα ζαρομένο στο κλαδάκι του και λίγο φουσκωμένο. Στον ποπό του προεξύχε ένα υγρό σαν μια μικρή σταγόνα. Έπειτα πάει να πηδήξει στο άλλο κλαδάκι, δεν μπόρεσε και έπεσε κάτω. Άνοιξε τα φτερά του και άρχιζε να τρέμει. Μετά από αρκετή ώρα σηκώνετε και πάει στο κλαδάκι και βγάζει από τον ποπό του κάτι κίτινο στογγυλλό τυλιγμένο από μια άσπρη μεμβράνη. Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. Από τότε κάθεται φουσκωμένο στο κλαράκι και κοιμάται.
Ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό και τι από εκεί που ήταν μια χαρά ξαφνικά έγινε έτσι;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις συμβουλές σας!
 
Εισαι σίγουρος ότι εχεις αρσενικό καναρίνι;
Ολο αυτο που περιγράφεις μου θυμίζει θηλυκιά που γεννάει αυγό με πολύ μαλακό περίβλημα λόγω έλλειψης ασβεστιου. ( τουλάχιστον αυτο καταλαβα απο την περιγραφή σου). Μια φωτογραφια θα ηταν πολύ διαφωτιστική.
 
..."Η έχει διάροια και υπάρχουν υπολείμματα στα πούπουλα της αμάρας.
 
Δεν ξέρω τι να πω...
Είναι δυνατόν ένα θυλικό καναρίνι να κεληδά;
Αν ναι μπορεί από μόνο του χωρίς να έρθει σε επαφή με άλλο πουλάκι να κάνει αυγό?
Η αλήθεια είναι ότι και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου αλλά λόγω των παραπάνω δεν ξέρω τι να υποθέσω!
 
Δεν ξέρω τι να πω...
Είναι δυνατόν ένα θυλικό καναρίνι να κεληδά;
Αν ναι μπορεί από μόνο του χωρίς να έρθει σε επαφή με άλλο πουλάκι να κάνει αυγό?
Η αλήθεια είναι ότι και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου αλλά λόγω των παραπάνω δεν ξέρω τι να υποθέσω!

Εαν το θηλυκο καναρινι ειναι πυρωμενο και κελαιδαει και αυγα κανει.
 
Ναι αλλα κ παλι,θα καθοταν ετσι φουσκωμενο κατω;!
Παντως κ στον πατερα μου εχει τυχει καναρα που καλαηδουσε.
 
Αυτή την στιγμή το πρωτεύον είναι να πάς το πουλάκι
σε κάποιον γιατρό που να γνωρίζει απο πουλιά. Δεν είναι καλά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
Το καναρίνι μου έκανε τελικά σήμερα και άλλο αυγό.
Σαν τις κότες είναι και τα καναρίνια τελικά;
Μια χαρά φαίνεται αν και λίγο εξασθενημένη.
 
Δεν έχει σταματημό.
Σήμερα έκανε το τέταρτο αυγό.
Γνωρίζεται μέχρι πόσα κάνουν εφόσον ξεκινούν;
Είναι φυσιολογικό αυτό εφόσον δεν υπάρχει αρσενικό καναρίνι μαζί της;
 
μπορουν να κανουν μεχρι 6 αβγα φυσιολογικο ειναι γεννουν σαν τις κοτες
 
εξακολουθουν τα αυγα να ειναι μαλακα; Αν ναι δωσε ασβεστιο στο πουλακι και βιταμηνες να δυναμωσει:)
 
Στο κλουβακι πρεπει να υπαρχει σε μονιμη βαση το σουπιοκοκαλο και τα τριμμενα οστρακα(grit.)Προφανως η θηλυκια σου εχει ελλειψη ασβεστιου και μπορει ακομα και να την χασεις.Βαλε αυτα που σου λεω παραπανω και προσπαθησε να προμηθευτεις ασβεστιο σε σκονη που διαλλυεται στο νερο.
 
Καλημέρα σας,
θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής...
Το καναρίνι μου αν και απουσία αρσενικού συνεχίζει να κανει αυγά.
Της έβαλα και φωλειά να καθήσει να κλωσίσει για λίγο καιρό μήπως της φύγει η κάψα, αλλά τίποτα.
Όταν της παίρνω την φωλειά τα γεννάει κάτω.
Δεν θέλω να της ξαναβάλω φωλειά γιατί αδίκως ταλεπωριέται.
Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;
 
Back
Top