Αναπαραγωγή Τη φωλιά με τα μικρά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ianos

PB Supporter
Εγγραφή
31 Ιαν 2011
Μηνύματα
13.011
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Ελένη μου δυστυχώς θα σε συνεφέρω και θα σε προσγειώσω άγαρμπα. Όλοι θέλουν, αλλά θέλουν αρσενικά και πάνω από τους μισούς δεν θα τα φροντίζουν και όταν θα τους δώσεις συμβουλές θα σε περάσουν και για σπαστική. Για αυτό συντονίσου λιγάκι και πρόσεχε να κάνεις καλά τις συμφωνίες σου πριν δώσεις τα πουλιά. Πρώτα πρώτα το κλουβί... Τα θέλουν, βέβαια τα θέλουν, αλλά δεν χωρά το κλουβί των 60 εκατοστών στον τοίχο τους, όχι γιατί δεν χωράει (γιατί αν δεν χωράει, ας μην έχουν καναρίνι), αλλά δεν τους βολεύει γιατί είναι μεγάλο και τέτοια. Σου δίνω ένα παράδειγμα μόνο και μόνο για να σε προϊδεάσω για τα μελούμενα.
 
Εχεις απολυτο δικιο. Κατι τετοια σκεφτομαι και γω και γιαυτους τους λογους λεω ολα αυτα.Αυτα τα μικρα θα τα κρατησω οσο κοστος και αν μου παρει απο το χρονο μου εγω εχω παντα χωρο γι αυτα γιατι μαζι με τους γονεις τα εχω μεγαλωσει εγω και σεις με τη απεραντη βοηθεια σας. Τωρα βεβαια εχω δει πως ο ''Μητσος''εχει παρει φορα με τη δικια του:D εχουν ξανα ζευγαρωσει αλλα το μονο που με τρομαζει ειναι αν η καναρα θα μπορει να κανει και τεταρτη φορα τα ιδια. Μιλαω για θεμα υγειας και δε θελω να καταπονησω το πουλακι δεν ξερω αν γινετε 👎
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Φοβαμαι να δωσω γιατι νομιζω οτι δεν θα τα προσεχουν οπως εγω.. Βλεπω φετος αντι για φορολογικα να γινω εκτροφεας

... Μετα απο τοσο κόπο και αγωνίες. Τα πουλακια σου δεν ειναι κανενας αξιος να τα παρει. 🙂

κι εγω δεν προκειται να δωσω ουτε ενα. Εκει θατα εχω να τα βλεπω και να γουσταρω που κελαηδανε..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
κι εγω δεν προκειται να δωσω ουτε ενα. Εκει θατα εχω να τα βλεπω και να γουσταρω που κελαηδανε..
Αγαπω τη σκεψη σου 😛και αν εχω αλλα αργοτερα μονο στη μαμα μου για να 😉τα καμαρωνω 🙄
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα Ελένη! Έχουν γίνει ανάρπαστα και κουκλίστικα τα νέα σου μικρά! Και έχουν πολύ όμορφα χρώματα και σχέδια! Το καθένα είναι μοναδικό, δεν μοιάζουν μεταξύ τους! Καλότυχα να είναι και να σου ζήσουν όλα! Και του χρόνου σου εύχομαι! 👍

Off topic: Πώς θα σου πάει η καρδιά να αποχωριστείς αυτά τα πανέμορφα και αξιαγάπητα πλάσματα; Συνυπολογίζοντας και την αμέριστη αγάπη και φροντίδα που τους προσφέρεις, γίνεται δυσκολότερο. Σε κατανοώ απόλυτα!
 
Γεια σου Ελενη με τα πολλα υπεροχα μωρακια σου!:D👍Να τα χαιρεσαι, ειναι πανεμορφα και παντα γερα ευχομαι! 🙂Ομως μην βαλεις αλλο τη μαμα να ζευγαρωσει, εχει κανει πολλες γεννες και χρειαζεται ξεκουραση!
 
Αν έχουν ζευγαρώσει, ψηφίζω ναι, σε μια επόμενη γέννα, εκτός κι αν υπάρχει κάπου παρένθετη μητέρα που θα μπορούσε να κλωσσήσει τα αυγά. Μου φαίνεται πολύ κρίμα να πετάει κανείς αυγά με σπόρο, ειδικά όταν η εκκόλαψη έχει ξεκινήσει (κάτι που νομίζω βέβαια ότι δεν συμβαίνει στην περίπτωσή σου). Από την άλλη μεριά, ενδεχομένως το ζευγάρι σου να κουραστεί πολύ, με ό,τι συνεπάγεται αυτό και ειδικά για την κανάρα που όσο νά ναι διαθέτει πολύτιμα συστατικά του οργανισμού της για τη δημιουργία των αυγών και φυσικά ενέργεια μεγάλη για να κλωσσά και να μην τρέφεται και τόσο σωστά / επαρκώς για το δεδομένο διάστημα.
 
Γεια σας καλη μου παρεα. Ελπιζω να μην αναρωτιεστε που χαθηκα. Με εφαγαν τα φορολογικα και καθωσ εχουμε παραταση και φετος σκεφτηκα να σας δειξω τα νεα μου μωρα. Δεν εχω γινει απλα πολυτεκνη αλλα μαμα 15 γλυκων καναρινιων. Σας ευχαριστω για ολα οσα μου εχετε προσφερει.poulakia6.webp 😛😳🙂
 
Back
Top