Ασθένειες Τιμπράντο δεν τραγουδά και δεν ζευγαρώνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης archos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

archos

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2013
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα εχω ενα καναρινι που μοιαζει με τιμπραντος, ειναι ο δευτερος χρονος που το εχω, λιγο πριν τον ιουλιο αρχισε να πτεροροει, αυτο κρατησε μεχρι πριν ενα μηνα πριν, ολο αυτο το διαστημα δεν κελαηδουσε και επειδη κρατησε αρκετο καιρο ολο αυτο,τον πηγα σε δυο γιατρους οι οποιοι με καθησυχασαν καπως, σιγα σιγα αρχισε να κελαηδει και εγω να ηρεμω (ειναι το μοναδικο πετ στην οικογενεια και εχουμε μια ωραια σχεση) ετσι αποφασισα με την προτροπη φιλου που εχει πολλα καναρινιανα τον φερω σε επαφη με ενα θηλυκο, απο τοτε σταματησε να κελαηδαει εντελως, αυτη εν τω μεταξυ εχει αφηνιασει γιατι ειναι ετοιμη για ζευγαρωμακαι εγω δεν ξερω τι να κανω,θελω τα φωτα σας
 
Τα αρσενικά κελαιδανε για να προσελκύσουν το θηλυκό.. Όταν τα βάζουμε με το θηλυκό μαζί σταματάνε να κελαιδανε.. :)

Πες μας λίγο αν θες το καναρινακι το.έχεις μέσα ή έξω; Τι διατροφή του παρέχεις; Τι θερμοκρασία έχει ο χώρος που το έχεις;
 
ειναι νωρις ακομα για ζευγαρωμα και συνηθως οταν βαζουμε ενα αρσενικο με ενα θηλυκο σταματαει το τραγουδι ο αρσενικος... Προετοιμασια τα εκανες;
 
Κακώς τα έβαλες κατευθείαν μαζί χρειαζόταν ένα διάστημα προετοιμασίας -Καραντινας. Αν τα έχεις μέσα με φως και ζεστή μπορείς να τα ζευγαρώσεις αν δεν τα έχουν περίμενε την άνοιξη! Τώρα όταν ένα αρσενικό μπει με θηλυκό το τραγούδι του σταματάει. Είναι πυρωμένος κι ο αρσενικός σου για μόνο το θηλυκό;
 
λιγο πριν τον ιουλιο αρχισε να πτεροροει, αυτο κρατησε μεχρι πριν ενα μηνα πριν, ολο αυτο το διαστημα δεν κελαηδουσε
πολύ μεγάλο διάστημα για πτερόρροια. Το πουλάκι θα είναι αδύναμο. Χρειάζεται εντατική διατροφική προετοιμασία
 
6 μήνες πτερόροια; και σου είπαν ότι δεν είναι τίποτα;... Πάσο!
Αν μη τι άλλο, όπως σου έγραψαν και τα άλλα παιδιά, δεν είναι σε θέση να ζευγαρώσει ακόμη, χωρίς την ανάλογη προετοιμασία.. Κακώς τον ένωσες.
 
Τα αρσενικά κελαιδανε για να προσελκύσουν το θηλυκό.. Όταν τα βάζουμε με το θηλυκό μαζί σταματάνε να κελαιδανε.. :)

Πες μας λίγο αν θες το καναρινακι το.έχεις μέσα ή έξω; Τι διατροφή του παρέχεις; Τι θερμοκρασία έχει ο χώρος που το έχεις;

καλησπερα, το πουλι ειναι μεσα εξω, αναλογα με τον καιρο, η τροφη ειναι η κλασσικη μιξ για καναρινια και μηλο. (οταν ειναι μεσα ειναι σε περιβαλλον δωματιου

ειναι νωρις ακομα για ζευγαρωμα και συνηθως οταν βαζουμε ενα αρσενικο με ενα θηλυκο σταματαει το τραγουδι ο αρσενικος... Προετοιμασια τα εκανες;
τι εννοεις;

προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα κολλαει
 
Ποιά είναι η κλασσική mix; , αυτή που πουλάνε χύμα τα πέτ;
Κάτι άλλο δίνεις;
 
Κακώς τα έβαλες κατευθείαν μαζί χρειαζόταν ένα διάστημα προετοιμασίας -Καραντινας. Αν τα έχεις μέσα με φως και ζεστή μπορείς να τα ζευγαρώσεις αν δεν τα έχουν περίμενε την άνοιξη! Τώρα όταν ένα αρσενικό μπει με θηλυκό το τραγούδι του σταματάει. Είναι πυρωμένος κι ο αρσενικός σου για μόνο το θηλυκό;
εδω και ενα μηνα ειχε αρχισει καθε μερα και καλυτερα, μετα την θηλυκη παπαλα
6 μήνες πτερόροια; και σου είπαν ότι δεν είναι τίποτα;... Πάσο!
Αν μη τι άλλο, όπως σου έγραψαν και τα άλλα παιδιά, δεν είναι σε θέση να ζευγαρώσει ακόμη, χωρίς την ανάλογη προετοιμασία.. Κακώς τον ένωσες.
τι να σου πω φιλε μου ειχα και γω ανησυχησει αλλα αν δεν γνωριζεις το αντικειμενο μενεις με τα ερωτηματικα! Τα εχω σε διπλο κλουβι χωριστα. Εσυ τι νομιζεις οτι μπορει να του συνεβει;

πολύ μεγάλο διάστημα για πτερόρροια. Το πουλάκι θα είναι αδύναμο. Χρειάζεται εντατική διατροφική προετοιμασία
του αγορασα μια ακριβη συσκευασμενη τροφη αλλα ουτε που την αγγιζε, αυγο με τιποτα

Ποιά είναι η κλασσική mix; , αυτή που πουλάνε χύμα τα πέτ;
Κάτι άλλο δίνεις;
μηλο
 
Δυστυχώς απαντήσεις χωρίς κάποια στοιχεία δεν γίνεται να πάρεις. Το πουλάκι είχε 6 μήνες πτερόρροια. Πως το αντιμετώπισες; Η υπόλοιπη εικόνα του ήταν καλή; Οι κουτσουλιές του; Η κινητικότητά του; Το έχεις σε εσωτερικό, εξωτερικό χώρο; Τι διατροφή του κάνεις; Τι μάρκα σπόρων δίνεις; Δίνεις χόρτα; Δίνεις αυγό; Έχεις δώσει φάρμακα; Πες κάποια στοιχεία για να μπορέσουν να υποθέσουν κάτι όσοι έχουν εμπειρία
 
Λοιπόν εφόσον το καναρινακι δεν είναι τελείως καλά βάλτο σε ένα κλουβί μόνο του να δεις αν είναι υγιές..
Τα καναρίνια δεν μπορούν να ζουν και να ζευγαρώσουν μόνο με σπόρους και μήλο.. Και το βραστό αυγό είναι απαραίτητο στη διατροφή τους. Για να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή πρέπει πρωτα να είναι απολύτως υγιές!

Τι εννοείς mix τροφή;

Το μέσα έξω μπορεί να σκοτώσει τα καναρίνια! Γιατί για εμάς η διαφορά 1-2 βαθμών μπορεί να μην είναι αισθητή αλλά για τα καναρίνια που είναι 20 γραμμάρια και έχουν τόσο ευαίσθητο οργανισμό όχι μόνο μπορεί να κρυωσουν αλλά και να πεθάνουν... Οπότε ή μόνιμα μέσα ή μόνιμα έξω θα το έχεις... Καλύτερα μέσα τώρα που έχει συνηθίσει να βρίσκεται στο δωμάτιο. Τέλος το καναρινακι πρέπει να κοιμάται και να ξυπνάει με την δύση και την ανατολή του ήλιου αντίστοιχα. Να το έχεις σε ένα ήρεμο δωμάτιο. Έτσι μόνο θα είναι υγιές και θα απολαμβάνετε το τραγούδι του!
 
πηγα λοιπον σε δυο γιατρους σε διαστημα τριων μηνων, οπου ο πρωτος μου εδωσε βιταμινες και αηδονινη, που δεν τα πλησιαζε με τιποτα! Και ο δευτερος οτι ειχε ακαρεα και του εβαλε καποιο φαρμακο στον σβερκο που τον ενοχλουσε γιατι ηταν οπως μου ειπε καυστικο! Το επανελαβα μετα 10 ημερες αυτα!
 
O πρώτος σου έδωσε πολυβιταμινούχο σκεύασμα για ενίσχυση του κελαηδίσματος, ο δεύτερος για τα ακάρεα σου έδωσε ιβερμεκτίνη (vetermec ) η Pulmosan Χρηση Pulmosan.
Η διατροφή που του κάνεις είναι πολύ ελλιπής. Θα πρέπει να διαβάσεις σχετικά θέματα με τη διατροφή, να ενημερωθείς γιατί στην ουσία έχεις το καναρίνι σου σε μόνιμη δίαιτα..Χρειάζεται και το αυγουλάκι του και το χορταρικό του και εναλλαγές στην τροφή, συμπληρώματα, πρόσθετα, σουπιοκόκκαλο...
 
Φροντίδα καναρινιών, βασικές οδηγίες
Λοιπόν ξεκίνα να διαβάζεις διάφορα άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών. Πρέπει να του δίνεις και βραστό αυγουλάκι και λαχανικά και φρούτα και πολλά άλλα! Όπως σου είπα και πιο πάνω μόνιμα μέσα το πουλάκι σε μέρος ήσυχο και θα κοιμάται με τη δύση του ηλίου και θα ξυπνάει με την ανατολή! Αν κάνεις όλα αυτά θα σε ανταμείψει το καναρινάκι με το όμορφο κελαιδημα του! :D

ο πρωτος μου εδωσε βιταμινες και αηδονινη, που δεν τα πλησιαζε με τιποτα!

Τι εννοείς δεν τα πλησίαζε; Αυτά μπαίνουν στο νερό...

Τη θηλυκιά που την έχεις;
 
Φροντίδα καναρινιών, βασικές οδηγίες
Λοιπόν ξεκίνα να διαβάζεις διάφορα άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών. Πρέπει να του δίνεις και βραστό αυγουλάκι και λαχανικά και φρούτα και πολλά άλλα! Όπως σου είπα και πιο πάνω μόνιμα μέσα το πουλάκι σε μέρος ήσυχο και θα κοιμάται με τη δύση του ηλίου και θα ξυπνάει με την ανατολή! Αν κάνεις όλα αυτά θα σε ανταμείψει το καναρινάκι με το όμορφο κελαιδημα του! :D



Τι εννοείς δεν τα πλησίαζε; Αυτά μπαίνουν στο νερό...

Τη θηλυκιά που την έχεις;
το κλουβι ειναι χωρισμενο στην μεση
 
παρε βιταμινες που μπαινουν στο νερο, τη ferti vit ας πουμεκαι δινε του καθε μερα, εγω θα ελεγα και αυγο αλλα αφου λες οτι δεν το τρωει (παραξενο) και οτι σου ειπε ο Νικος και η Αλικη
 
Να κανω μια χαζη ερωτηση καθοτι ασχετος με τα καναρινια; Εισαι 200% σιγουρος οτι προκειται για αρσενικο ετσι;
 
παρε βιταμινες που μπαινουν στο νερο, τη ferti vit ας πουμεκαι δινε του καθε μερα, εγω θα ελεγα και αυγο αλλα αφου λες οτι δεν το τρωει (παραξενο) και οτι σου ειπε ο Νικος και η Αλικη
σημερα του εκανα μια δοκιμη, πηρα τις συνηθισμενες του τροφες και του εβαλα βραστο αυγο. Δυσκολευτηκε λιγο αλλα μαλλον πεινασε και εφαγε καμποσο!

Να κανω μια χαζη ερωτηση καθοτι ασχετος με τα καναρινια; Εισαι 200% σιγουρος οτι προκειται για αρσενικο ετσι;
ειναι!

Φροντίδα καναρινιών, βασικές οδηγίες
Λοιπόν ξεκίνα να διαβάζεις διάφορα άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών. Πρέπει να του δίνεις και βραστό αυγουλάκι και λαχανικά και φρούτα και πολλά άλλα! Όπως σου είπα και πιο πάνω μόνιμα μέσα το πουλάκι σε μέρος ήσυχο και θα κοιμάται με τη δύση του ηλίου και θα ξυπνάει με την ανατολή! Αν κάνεις όλα αυτά θα σε ανταμείψει το καναρινάκι με το όμορφο κελαιδημα του! :D



Τι εννοείς δεν τα πλησίαζε; Αυτά μπαίνουν στο νερό...

Τη θηλυκιά που την έχεις;
το κλουβι ειναι χωρισμενο στην μεση

Δυστυχώς απαντήσεις χωρίς κάποια στοιχεία δεν γίνεται να πάρεις. Το πουλάκι είχε 6 μήνες πτερόρροια. Πως το αντιμετώπισες; Η υπόλοιπη εικόνα του ήταν καλή; Οι κουτσουλιές του; Η κινητικότητά του; Το έχεις σε εσωτερικό, εξωτερικό χώρο; Τι διατροφή του κάνεις; Τι μάρκα σπόρων δίνεις; Δίνεις χόρτα; Δίνεις αυγό; Έχεις δώσει φάρμακα; Πες κάποια στοιχεία για να μπορέσουν να υποθέσουν κάτι όσοι έχουν εμπειρία
οπως προειπα το πηγα σε δυο γιατρους, μου συνεστησαν υπομονη! Ενω ετρωγε κανονικα τον εβλεπα εξασθενημενο,τις κουτσουλιες τις ειδαν δεν μου ειπαν κατι.σποροι μιξ χυμα, μηλο και ποτε ποτε μαρουλι. Μεσα εξω αν εχει καλη ημερα, αηδονινη που του μυριζει και αποφευγει το νερο και καποια βιταμινη για λιγο αλλα και αυτη την απεφευγε
 
Ελπίζω πλέον να μην το μπαινοβγάζεις έξω και να έχεις εμπλουτίσει τη διατροφή του και με άλλα και όχι μόνο μήλο... Έτσι; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: archos
Ελπίζω πλέον να μην το μπαινοβγάζεις έξω και να έχεις εμπλουτίσει τη διατροφή του και με άλλα και όχι μόνο μήλο... Έτσι; :)
του βαζω και μπροκολο που του αρεσε, σουπιοκοκκαλο, επισης απεσυρα τους σπορους και του εβαλα αυγο που προς μεγαλη μου εκπληξη εφαγε το ενα τριτο.
 
Back
Top