Γενικά Τι άλλα πουλιά εκτός από Lovebirds;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
εχω ηδη 6 λοβακια και θα ηθελα να αυξησω τη παρεα αλλα οχι με αλλα λοβακια γιατι ηδη κανουν απιστευτη φασαρια. Θελω τις προτασεις σας. με ενδιαφερει να ειναι ησυχα -οσο γινεται- και φιλικα και προς εμενα αλλα και μεταξυ τους. Ομορφα ομορφα τα λοβακια αλλο πολυ μοβορικα. Περιμενω συμβουλες. α, κατι σημαντικο. Δεν θα ειναι μεσα στο σπιτι αλλα σε κλουβα στη βεραντα.
 
Σχετικά ήσυχα (τις περισσότερες ώρες) είναι οι rosellas (κοίτα και τα άλλα είδη) και τα red rumped.
Πάντως είμαι αντίθετης άποψης να διατηρούμε παπαγάλους σε βεράντα!meh
 
εχω ηδη 6 λοβακια και θα ηθελα να αυξησω τη παρεα αλλα οχι με αλλα λοβακια γιατι ηδη κανουν απιστευτη φασαρια. Θελω τις προτασεις σας. με ενδιαφερει να ειναι ησυχα -οσο γινεται- και φιλικα και προς εμενα αλλα και μεταξυ τους. Ομορφα ομορφα τα λοβακια αλλο πολυ μοβορικα. περιμενω συμβουλες. α, κατι σημαντικο. Δεν θα ειναι μεσα στο σπιτι αλλα σε κλουβα στη βεραντα.

Δεν υπάρχει ''ήσυχος και φιλικός'' παπαγάλος ο οποίος ζει με άλλους 6 (της ιδίου είδους) σε κλούβα στη βεράντα...
πχ και παπαγάλους ταισμένους στο χέρι ν΄αγοράσεις, αγρίμια θα καταντήσουν...
Τα πουλιά πρέπει να μένουν το πολύ μέχρι δυο σε κλουβιά (του ιδίου φύλου ή ζευγάρι), για περισσότερα πχ 6 (που έχεις εσύ) χρειάζεσαι πολύ μεγάλη κλούβα, ώστε να έχουν τον απαιτούμενο χώρο, ενώ θα είναι άγρια και λογικό θα είναι να τσακώνονται (εφόσον ζουν πολλά πουλιά μαζί).
 
Χρήστο, το νέο είδος που θα επιλέξεις, θα το βάλεις σε κλούβα μαζί με τα lovebirds?
οχι ρε παιδια ισως δεν ειμουν σαφης. σε κλουβα θα ειναι αλλα μονα τους. Δεν τα εχω ολα χυμα ειναι ξεχωριστα ανα ζευγη. Πεντε πραγματα μου κοβει να μην κανω.

Δεν υπάρχει ''ήσυχος και φιλικός'' παπαγάλος ο οποίος ζει με άλλους 6 (της ιδίου είδους) σε κλούβα στη βεράντα...
πχ και παπαγάλους ταισμένους στο χέρι ν΄αγοράσεις, αγρίμια θα καταντήσουν...
Τα πουλιά πρέπει να μένουν το πολύ μέχρι δυο σε κλουβιά (του ιδίου φύλου ή ζευγάρι), για περισσότερα πχ 6 (που έχεις εσύ) χρειάζεσαι πολύ μεγάλη κλούβα, ώστε να έχουν τον απαιτούμενο χώρο, ενώ θα είναι άγρια και λογικό θα είναι να τσακώνονται (εφόσον ζουν πολλά πουλιά μαζί).
οπα οπα, σε κλουβα ναι αλλα οχι με ολα τα αλλα. εχω τρεις κλουβες στις δυο ειναι τα 6 λοβακια ξεχωριστα ανα ζευγη και στη αλλη θελω να βακω το νεο ειδος που θα παρω
 
... Οπα οπα, σε κλουβα ναι αλλα οχι με ολα τα αλλα. εχω τρεις κλουβες στις δυο ειναι τα 6 λοβακια ξεχωριστα ανα ζευγη και στη αλλη θελω να βακω το νεο ειδος που θα παρω
ok λοιπόν, (δεν κατάλαβα την διατύπωση σου) περικόβω ένα τμήμα της απάντησης μου και σου ξανααπαντώ:)...η άποψή μου είναι πως:
Δεν υπάρχει ''ήσυχος και φιλικός'' παπαγάλος ο οποίος ζει σε κλούβα στη βεράντα...
Εάν έπαιρνες πχ έναν θα ''πάθαινε κατάθλιψη'' μόνος (έχοντας όλοι οι άλλοι παρέα), όταν πάρεις περισσότερους θα ενισχυθεί το ν΄αγριέψουν ''γρηγορότερα''.
Εκτός κι αν τους έχεις αναθρέψει εσύ και έχεις καθημερινή αλληλεπίδραση μαζί τους, αλλά και πάλι η συμπεριφορά τους δεν θα είναι αυτή ενός πουλιού που ζει μέσα στο σπίτι = εξοικειωμένου με την καθημερινότητα ανθρώπων, άρα και πιο ήρεμο. Ζώντας έξω είναι θέμα χρόνου να εξαγριωθούν θέλοντας και μη.
 
Back
Top