Φροντίδα Τι άλλο μπορεί να χρειαστώ πριν έρθει το νέο μέλος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης valasia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

valasia

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2018
Μηνύματα
388
Πόλη
Νέα Φλογητά
Γεια σας και παλι, περιμενουμε ακομη τον μικρο μας παπαγαλο να ερθει, ελπιζω και ευχομαι πως σε κανα δυο εβδομαδες θα τον εχουμε σπιτι μας και θα θελαμε να ειμαστε οσο πιο προετοιμασμενοι γινετε. Εχω ομως αρκετες ερωτησεις να κανω ακομη...
1. Ποια ειναι η καταλληλη τροφη για ενα παπαγαλο μονκ? Ποια μαρκα μου προτεινετε;
2. Για υποστρωμα να βαλω χαρτι ή αμμο; Αν ειναι η αμμος καλυτερη ποια μου προτεινετε; Με οστρακο; Με καποιο αρωμα θα ηταν υγιειηνη;
3. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο φαρμακο που θα πρεπει να εχω στο σπιτι σαν προληψη ή σαν πρωτες βοηθειες, βλεπετε ειμαστε στην επαρχια και αν συμβει κατι θα χρειαστουμε χρονο,1-2 μερες, να παμε στον πτηνιατρο.
Και κατι τελευταιο, μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε ενα διαδυκτιακο καταστημα με παιχνιδια και αξεσουαρ παπαγαλων; Πηγα σε 3 πετ σοπ στην Θεσσαλονικη αλλα οι τιμες ειναι πολυ τσιμπιμενες και δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλια.
Δεν ξερω αν το θεμα που εχω ανοιξει ειναι στην σωστη κατηγορια, θα μπορουσα ισως να ανοιξω ξεχωριστα θεματα στις αλλες κατηγοριες.
Ευχαριστω και συγγνωμη αν εχω γινει κουραστικη με τις ερωτησεις.
 
Καλησπέρα!
Βρήκατε τελικά κάποιον αξιόπιστο εκτροφέα;
Το μωρό θα έρθει απογαλακτισμένο ε; Με το καλό εύχομαι :)

1) Για αρχή θα ζητήσετε απο τον εκτροφέα να σας βάλει σε μια σακουλίτσα λίγο απο την τροφή που τους δίνει για να κάνετε ομαλή μετάβαση σε καινούρια.
΄Η ακόμα καλύτερα θα ρωτήσετε τον εκτροφέα τι τροφή δίνει και θα πάρετε την ίδια και θα συνεχίσετε με αυτή (αν δίνει χύμα τότε εσείς θα του δώσετε στην αρχή μαζί με τη νέα συσκευασμένη που θα επιλέξετε και σιγά σιγά θα βάζετε μόνο απο την συσκευσμένη).
Καλές μάρκες υπάρχουν πολλές στο εμπόριο.
Εσείς θα επιλέξετε κάποια για μεσαίους παπαγάλους όπως Manitoba, Versele Laga, Vitakraft κλπ :)

2) Ο ζεόλιθος λένε ότι είναι το καλύτερο, αλλά μπορείς να πάρεις και οποιαδήποτε άμμο απο το pet shop.
Προσωπικά βάζω πάντα χαρτί κουζίνας πριν βάλω την άμμο για να είναι πιο εύκολο στο καθάρισμα.

3) Καλό είναι να έχεις πάντα σπίτι σου καρβουνάκι για πουλιά (ενεργό άνθρακα δηλαδή).
Αυτό τα βοηθάει σε περίπτωση δηλητηρίασης, αλλά βοηθάνε και στην πέψη.

4) Pet shop έχει διάφορα στο ιντερνετ. Ένα που έχω βρει με μεγάλη ποικιλία είναι αυτό https://www.petsamolis.gr/proionta/odika-ptina/exoplismos-&-axesouar/axesouar/pechnidia
Αλλά σίγουρα υπάρχουν κι άλλες επιλογές αν ψάξεις :)
Κάπου είχα βρεί άλλο ένα καλό, αλλά δεν θυμάμαι όνομα!

Ελπίζω να σου έλυσα κάποιες απορίες σου :)
 
Εγώ βρήκα κάποια παιχνιδια στο wish για παπαγάλους πολύ οικονομικά από βδομάδα θα τα παραγγείλω πιστεύω πως θα ειναι οκ
 
Εγώ βρήκα κάποια παιχνιδια στο wish για παπαγάλους πολύ οικονομικά από βδομάδα θα τα παραγγείλω πιστεύω πως θα ειναι οκ
Προσοχή στα υλικά μην είναι τοξικά :)
 
Η πρωτη κινηση θα ειναι να παρω καρβουνακι και μετα να κοιταξω για ζεολιθο ή αμμο, μαλλον θα τα δοκιμασω και τα δυο και θα δω τι θα με βολεψει.
Επιτελους βρηκαμε παπαγαλακι και μαλλον θα κανουμε ενα ταξιδακι Αθηνα σε κανα δυο βδομαδες.
Ευχαριστωωω!
 
Ειχα κανει αναρτηση στο facebook πως ψαχνω για την συγκεκριμενη ρατσα και μου προτειναν καποιους, αφου μιλησα με 4-5 ατομα που εχουν μονκ αποφασισα να το παρω απο αυτον, μου φανηκε πως ενδιαφερεται για τα πουλακια του και πως δεν θελει απλα να τα ξεφορτωθει.
Δεν ξερω αν θα ηθελε το παλικαρι να αναφερω δημοσια το ονομα του αλλα αν ενδιαφερεται καποιος μπορει να μου στειλει μηνυμα. Μιλαω για μονκ μπλε και πιστευω πως για το χρωμα του 160 ευρω ειναι καλη τιμη.
 
Back
Top