Φροντίδα Τι άμμο να πάρω για να στρώσω σε πάτο κλουβιού κοκατιλ;

Despoinaw

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2019
Μηνύματα
20
Το κοκατιλ μου (1μιση ετών) έχει ταινίες και κοκκιδίωση :( ο γιατρός μας είπε να πάρουμε άμμο για το κλουβί της.. Έχει κάποιος εμπειρία με άμμο?
 
Συγνώμη για την κάπως εκτός θέματος ερώτηση αλλά, θέλεις να μας πεις ποια είναι η κατάσταση του πουλιού, δηλαδή τα συμπτώματα που σας οδήγησαν στο γιατρό και ποια είναι η θεραπεία που έδωσε μετά από τη γνωμάτευση που έκανε;

Μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα ίσως βοηθήσει να σου δώσουμε καλύτερες απαντήσεις σε αυτό που ρωτάς.
 
@Stavros Λοιπόν.. Το κοκατιλακι μου ήταν μια χαρά... Την τελευταία εβδομάδα άρχισε λίγο να αλλάζει.. Τραγουδούσε ήταν δραστήριο ήθελε χαδια και φιλιά απλά το περίεργο που είχε ήταν όταν ήταν στο κλουβί και ειμασταν δίπλα του πήγαινε από την άλλη πλευρά και καθόταν μόνο του.. Και ξαφνικά μια μέρα εκάνε μια καφέ ασχημη κουτσουλια και μετά από λίγες ώρες δεν είχε την δυναμη να κάνει τίποτα.. Μόνο κλειστά τα ματια.. Καθώς ετοιμαζομασταν να το πάμε στο γιατρό.. Έβγαλε αίμα από το στόμα του.. Έκανε όλες τις εξετάσεις και βρέθηκε όπως είπα ταινίες και κοκκιδίωση... Μια φορά βρεθήκαμε να του πάρουμε χύμα σπορακια και μάλλον αυτά έφτιαξαν για την κοκκιδίωση(πριν λίγο καιρό) και για τις ταινίες είναι μια άλλη ιστορία.. Το πασχα το είχαμε πάει για ένα απλό check up και ο γιατρός ούτε μας είπε την σωστή δοσολογία για φάρμακο για τις ταινίες (ποιο λίγο από το κανονικό) αλλά και είπε ότι η ποτιστρα μας ήταν 100αρα ενώ ήταν 200αρα..οποτε το πουλακι έπαιρνε πολύυ λιγότερο από ότι θα έπρεπε.. Σαν μην έπαιρνε καθόλου.. Και έτσι του δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα.. Τώρα καμία δύο μέρες δεν είχε και πολύ όρεξη αλλά τώρα ξανά άρχισε τις σκανταλιες τα χαδια και γενικώς έχει όρεξη.. Και πάλι καλά πίνει νερό που έχει μέσα και το φάρμακο του.. Baycox μας είπε ο καινούριος ο γιατρός.. Σε ένα λίτρο νερό 1 ml. Συγγνώμη για το μακροσκελες κείμενο
 
Το στρώμα υγιεινής στον πάτο των κλουβιών παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη θεραπεία της κοκκιδίωσης. Μετά τη σχολαστική καθαριότητα είναι το σημαντικότερο επειδή πρέπει να απορροφά όσο το δυνατόν περισσότερα υγρά από τα περιττώματα συμβάλλοντας έτσι στη διακοπή του κύκλου μετάδοσης των παρασίτων.

Περισσότερα Η κοκκιδίωση των πτηνών

Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος στην αρχική σου ερώτηση, ρίξε μια ματιά στη συζήτηση για το στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών.
 
@Despoinaw να κοιτάξεις για ζεόλιθο, ψιλή ή χοντρή κοκκομετρία αλλά και το SaniBird.
Έγω χρησιμοποιήσει και τα δύο με πολύ καλά αποτελέσματα τόσο σε καναρίνια όσο και σε κοκατίλ.
Περαστικά σας!
 
Όπως σου πρότεινε ο Σπύρος @TZANNSPY, έτσι κι εγώ θα σου προτείνω ζεόλιθο. Με κλειστά μάτια. Προτίμησε αυτόν με την μεγαλύτερη κοκκομετρία. Το μόνο μειονέκτημά του είναι η σκόνη. Θα σκονίζονται τα πάντα τριγύρω. Αλλά αφού αναγκαστικά πας σε επιλογή άμμου θα έχεις και σκόνη, ότι είδος και να επιλέξεις. Ζεόλιθο δούλευα για 3 χρόνια αλλά τον σταμάτησα λόγω του ότι η εκτροφή μου είναι εσωτερική και ήμουν συνέχεια με το πανί στο χέρι.
 
Τα κοκκιδια ειναι κομματι δυσκολο να προερχονται απο την τροφη.
Ερχεται σε επαφη με αλλα πουλια (οικοσιτα ή μη ) το πουλακι?
Όχι δεν έρχεται σε επαφή με άλλο πουλι
 
Αγοραζεις χυμα τροφη μηπως?
Μία φορά μόνο πήραμε χύμα σπορακια αλλά δεν πρόλαβε να φάει πολύ γιατί ήταν τότε πριν το πάμε στο γιατρο.. Δύο φορές το πολύ... Το καλό είναι ότι πέρασαν οι πρώτες 18 ημέρες της θεραπείας και ο γιατρός είδε τεράστια βελτίωση! 😀Είμαστε σε πολύ καλό δρόμο
 
Back
Top