Διατροφή Τι άποψη έχετε για την Versele Laga καναρινιών με μπισκότο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Volt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Volt

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2021
Μηνύματα
61
Καλησπέρα σας σκέφτομαι να αγορα αυτήν την τροφή Versele Laga Greece για Καναρίνια με μπισκότο 20kg.
Τι άποψη έχετε; Μήπως λόγω ότι είναι χειμώνας να αγοράζω κάποια ποιο (φτωχή τροφή) πx χωρίς μπισκότο κλπ; Ή δεν παίζει ρόλο η εποχή;
 
Ότι είναι επώνυμη τροφή.ποιο πολύ για αυτό.
Τι να συστατικά να κοιτάω σε τροφή;
Σόρρυ η τροφή είναι

Versele Laga Prestige Canaries​

 
Αυτά είναι τα συστατικά
 

Συνημμένα

  • IMG_20211222_142001.webp
    IMG_20211222_142001.webp
    7,8 KB · Προβολές: 31
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η εταιρεία είναι καλή αλλά το μείγμα αυτο από πλευρας σύνθεσης δε νομίζω να το επέλεγε κανένας εκτροφεας.

Υπαρχουν άπειρες επιλογές σε 20κιλα για καναρίνια. Βρες κάτι χωρίς μπισκότο, με λίγο ή καθόλου ρουπσεν και να έχει περιλα.
 
Σταύρο αυτή που βάζεις είναι η prestige premium
Σωστά. εδώ η απλή Prestige Canaries - Versele Laga

@arxarios είναι σίγουρο ότι η σύνθεση που ανέβασες αφορά την Prestige Canaries; Αυτή που έβαλες έχει μπισκότο. Αν δεν κάνω λάθος, μία από τις διαφορές της Prestige Canaries από την Prestige Premium Canaries είναι ότι η πρώτη δεν έχει μπισκότο.
 
@arxarios τι είδους καναρίνια έχεις; Τα έχεις μέσα ή έξω; Χρειάζεσαι οπωσδήποτε την 20κιλη συσκευασία;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Stavros τα έχω σε ένα δωμάτιο σε εξωτερικό χώρο .Δεν τα χτυπάνε ρεύματα είναι κλειστός χώρος.
Τα πουλάκια πλέον που έχω είναι 10 και όλα είναι κοινά
[automerge]1640180433[/automerge]
@patrickios γιατί το μπισκότο είναι τόσο κακό για την διατροφή τους;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Νομίζω πως το μπισκότο ειναι παχυντικό δεν προσφέρει τίποτα άλλο.
Για ποιον λόγο το νομίζεις; Πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: SORIN
@Stavros τελικά είναι καλό η όχι το μπισκότο;
Έχω μπερδεύτει.
 
@Stavros θεωρω πως τα καναρινια πρέπει να τρώνε ένα καλό μείγμα από σπόρους φρούτα λαχανικά αυγό και να υπαρχει μονιμα ασβεστιο. Επισησ και από αυτά που έχω διαβάσει στο Φόρουμ καταλήγω στο συμπέρασμα πως το μπισκότο δεν παρέχει κάτι σημαντικό στην καθημερινή διατροφή του
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Επισησ και από αυτά που έχω διαβάσει στο Φόρουμ καταλήγω στο συμπέρασμα πως το μπισκότο δεν παρέχει κάτι σημαντικό στην καθημερινή διατροφή του
Η ονομασία μπισκότο επικράτησε από τους χύμα σπόρους σε νάιλον σακουλάκια, οι οποίοι περιέχουν κάποια πολύχρωμα "μπαλάκια" των οποίων τη σύσταση δεν γνωρίζουμε. Στα επώνυμα συσκευασμένα μείγματα σπόρων και εν προκειμένω αυτά της Versele-laga, τα πολύχρωμα αυτά "μπαλάκια" ονομάζονται V.A.M. pellets. Σύμφωνα με την εταιρεία παραγωγής, τα V.A.M. pellets είναι το μέσο για τη χορήγηση βιταμινών αμινοξέων και ιχνοστοιχείων στα πουλιά και η σύστασή τους αναφέρεται αναλυτικά στα πρόσθετα του προϊόντος. Στην ουσία, τα V.A.M. pellets είναι αυτά που κάνουν το μείγμα σπόρων πλήρη τροφή και ως πλήρη τροφή ονομάζει και η εταιρεία τα προϊόντα της που περιέχουν V.A.M.
 
@Stavros κατανοητό απλά η συγκεκριμένη τροφή στα συστατικά που μας έστειλε ο @arxarios δεν αναφέρει πως περιέχει v.a.m.
Φαντάζομαι αν είχε θα αναγραφόταν.
Η δίκη μου προσέγγιση είχε να κανει καθαρά πάνω σε αυτο το μείγμα που έγραψε αρχικά στο πρώτο μήνυμα https://petbirds.gr/product/prestige-canaries-versele-laga/ το οποίο μοιάζει εμφανισιακά τουλάχιστον οπως δείχνει στη φωτογραφια με το χύμα μείγμα που έχουν στα πετσοπ και δεν αναφερει πως περιέχει v.a.m.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
η συγκεκριμένη τροφή στα συστατικά που μας έστειλε ο @arxarios δεν αναφέρει πως περιέχει v.a.m.
Φαντάζομαι αν είχε θα αναγραφόταν.
Γράφει μπισκότο, που όπως εξήγησα είναι μία φράση που ξεκίνησε από τις χύμα τροφές και χρησιμοποιείται κακώς πλέον στα πάντα όλα.

σε αυτο το μείγμα που έγραψε αρχικά στο πρώτο μήνυμα https://petbirds.gr/product/prestige-canaries-versele-laga/
Αυτό είναι το Prestige τη Versele-Laga. V.A.M. έχουν μόνο τα Prestige Premium.

το οποίο μοιάζει εμφανισιακά τουλάχιστον οπως δείχνει στη φωτογραφια με το χύμα μείγμα που έχουν στα πετσοπ
Αυτό είναι το κακό. Ότι εμφανισιακά, όλα τα μείγματα σπόρων δείχνουν λίγο-πολύ τα ίδια. 🙂
 
Η εταιρεία είναι από τις καλύτερες ... απλά εγώ δεν έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στα VAM , μπισκότα κλπ συμπληρώματα . Τα αποφεύγω , κάποτε έβγαζε μια τροφή χωρίς τέτοιες αηδίες . Πολύ καλή και νομίζω πλέον έφτιαξε και τις τιμές της . Καλή συνέχεια .
 

Σχετικά θέματα

Back
Top