Ασθένειες Τι έχει το καναρίνι μου;

VasMel1981

PB New Member
Εγγραφή
4 Οκτ 2021
Μηνύματα
77
Πόλη
Λάρνακα
Καλημερα παιδια
Ξερει καποιος τι εχει;
Τρωι κανονικα
 

Συνημμένα

  • 11340C46-9F5B-404D-BC43-30EE772381D4.webp
    11340C46-9F5B-404D-BC43-30EE772381D4.webp
    63,9 KB · Προβολές: 33
  • 4300ACFA-3C18-41DD-B1F2-B3846D7DDDA0.webp
    4300ACFA-3C18-41DD-B1F2-B3846D7DDDA0.webp
    55,9 KB · Προβολές: 33
Η φωτογραφία δεν δείχνει κάτι εμφανές εκτός απο ένα μικρό φούσκωμα χωρίς την αδιαθεσία που το συνοδεύει συνήθως. Δεν μας δίνεις όμως την παραμικρή πληροφορία, τι θα μπορούσαμε να μαντέψουμε έτσι; 🙃
 
Τη παρατηρείται εγώ το βλέπω λίγο φουσκομενο, λίγο βιταμίνη δεν θα το έβλαπτε εφόσον τρώει κανονικά.
 
@Φοίβος καλημερα. Δεν εχω κατι αλλο να δωσω. τρωι κανονικα και οι κουτσουλιες του δεν ειναι παραξενες
εχει καποιες ευδομαδες που ειναι ετσι.
[automerge]1638770203[/automerge]
@Stelios Panaousis νασε καλα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@ianos το πουλι αν και αρσενικο δεν κελαηδαει και ειναι μονιμος φουσκομενο
αυτη ηταν η παρατηρηση που εχω κανει και ειπα να ρωτησω καποιο πιο εμπειρο
 
Έχει ολοκληρώσει την πτερόρροιά του, κι αν ναι, πόσο καιρό την έχει ολοκληρώσει;
Τι ηλικίας είναι;
Σε τι χώρο διαβιώνει, εξωτερικό, εσωτερικό, μέσα - έξω; και ποιες είναι οι θερμοκρασιακές συνθήκες στον χώρο του;
Βλέπει άλλα θηλυκά καναρίνια κοντά του;
Το γεγονός ότι είναι μονίμως φουσκωμένο, παραπέμπει σε αδιαθεσία, πόσο καιρό είναι έτσι;
Τα πόδια του είναι εντάξει, φυσιολογικά δλδ;
Από τι υλικό είναι το κλουβί; έχει σκουριά, πατίνα μήπως;
 
Έχει ολοκληρώσει την πτερόρροιά του, κι αν ναι, πόσο καιρό την έχει ολοκληρώσει;
ναι εδω και 2 μηνες

Τι ηλικίας είναι;
2 ετον

Σε τι χώρο διαβιώνει, εξωτερικό, εσωτερικό, μέσα - έξω; και ποιες είναι οι θερμοκρασιακές συνθήκες στον χώρο του;
μεσα σε 60 κλουβι

Βλέπει άλλα θηλυκά καναρίνια κοντά του;
ναι βλεπει

Το γεγονός ότι είναι μονίμως φουσκωμένο, παραπέμπει σε αδιαθεσία, πόσο καιρό είναι έτσι;
3 ευδομαδες ειναι ετσι περιπου

Τα πόδια του είναι εντάξει, φυσιολογικά δλδ;
ναι ειναι καλα

Από τι υλικό είναι το κλουβί; έχει σκουριά, πατίνα μήπως;
σε μεταλλικο κλουβι

ευχαριστω
 
και ποιες είναι οι θερμοκρασιακές συνθήκες στον χώρο του;
έχει σκουριά, πατίνα μήπως;
ζει έξω από το σπίτι ή μέσα σε σπίτι;
τα μεταλλικά κλουβιά, ανάλογα με το κράμα του μετάλλου, και ιδιαίτερα στις συνδέσεις των μερών τους εμφανίζουν συχνά σκουριές, αλλοιώσεις όπως η πατίνα. Υπάρχει κάτι τέτοιο στο κλουβί του;
Αν υπάρχουν θηλυκά στην οπτική του, τότε μπορεί να μην κελαηδά επειδή θεωρεί ότι τα έχει ήδη κοντά του, και δεν χρειάζεται να τα καλέσει.
Θεωρώ ότι εφόσον το πουλί είναι φουσκωμένο τόσο καιρό είτε κρυώνει (αυτή είναι η καλή εκδοχή) είτε ασθενεί (το οποίο θεωρώ πιθανότερο). Στη δεύτερη περίπτωση εικασίες δεν μπορούν να γίνουν και χρειάζεται ειδικευμένο σε πτηνά κτηνίατρο.
 
Back
Top